Czym jest boazeria drewniana? Czy to to samo, co boazeria angielska?

Boazeria drewniana to rodzaj okładziny ściennej w formie układanych obok siebie wąskich desek z sezonowanego drewna. Jego wilgotność nie przekracza siedemnastu procent, a właściwości drewna sprawiają, że boazeria może być montowana w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach. Konieczne jest tylko dostosowanie rodzaju drewna do warunków panujących w środku. Drewno egzotyczne zawiera olejki, które uodporniają je na wahania temperatury i wilgotność, dlatego boazeria wykonana z niego lepiej sprawdzi się na przykład w łazienkach.

Z kolei boazeria angielska, zwana również angielską lamperią, to rodzaj paneli ściennych, których celem jest zdobienie dolnej części ścian. Mają one prostokątny kształt i cechują się elegancką prostotą, ale walory estetyczne to nie wszystko w tym wypadku. Boazeria angielska jest wykonywana z materiałów takich, jak drewno olchowe czy płyta MDF, które są odporne na zarysowanie i zabrudzenie.

Boazeria drewniana a sztukateria - czy czymś się różnią?

O ile boazeria składa się z montowanych jedna po drugiej desek i tworzy drewnianą okładzinę, o tyle sztukateria ścienna jest bardziej oszczędna w środkach. Ozdobne listwy ścienne były używane do aranżacji wnętrz już w starożytności, a ich ujmująca elegancja sprawia, że są ponadczasowe i uniwersalne. Mają charakter dekoracyjny, a w związku z tym mogą przyjmować najróżniejsze kształty i wzory.

Sztukateria jest bardzo uniwersalna i świetnie harmonizuje z różnymi wnętrzami. Można jej używać do odcinania dwóch kolorów na ścianie, jako ramy do obrazu czy też podkreślać je oświetleniem punktowym. Listwy tego rodzaju można malować na inny kolor niż ściany albo też pomalować je na ten sam odcień, aby stanowiły subtelną ozdobę pomieszczenia.

Do jakich wnętrz pasuje boazeria drewniana?

W związku z tym, że boazeria drewniana była modna w czasach powojennych, dziś wielu osobom kojarzy się z babcinymi salonami czy sypialniami. Kreatywność współczesnych dekoratorów wnętrz dowodzi jednak, że taki rodzaj okładziny może mieć wiele twarzy i prezentować się bardzo dobrze w najróżniejszych wnętrzach.

Drewno sezonowane z całą pewnością stworzy spójną całość z pomieszczeniami urządzanymi w stylu rustykalnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stała się dodatkiem we wnętrzach klasycznych czy skandynawskich, w których drewno również jest ważnym elementem. Pojawienie się drewna na ścianach wprowadza do wnętrza wrażenie przytulności i ciepła, a taki efekt jest pożądany w większości przypadków.

Jak samemu zrobić boazerię drewnianą?

Cały proces zaczyna się od wyboru odpowiedniego rodzaju drewna. Do najczęściej wybieranych należą boazeria świerkowa lub sosnowa. Kolejnym krokiem jest wykonanie pomiarów ściany i zanotowanie kolejności poszczególnych paneli, a także kupienie odpowiedniego arkuszu drewna. Drewno należy ciąć przy użyciu piły tarczowej i warto to robić o jedną stopę krócej niż znak na ścianie, aby zapewnić jej troszkę luzu, zwłaszcza jeśli przy podłodze znajdzie się listwa. Każdy z pociętych paneli koniecznie posmaruj odżywką do bejc, a jej nadmiar wytrzyj szmatką. Przygotowane w ten sposób panele są gotowe do montażu.

Jak układać, pomalować i montować boazerię drewnianą?

Boazeria drewniana nie może być montowana bezpośrednio do ściany, ponieważ szczelina dylatacyjna pozwala jej swobodnie pracować, a w rezultacie nie dochodzi do wypaczenia całej okładziny. Jeśli okładzina ma pokrywać dużą powierzchnię, warto zdecydować się na cieńsze deski, ponieważ dzięki temu nie powstaną brzydkie odgięcia. Przed samym montażem warto przechowywać deski boazeryjne przez minimum dwie doby w docelowym pomieszczeniu, ponieważ będą mogły dostosować się do panującej w nim wilgotności.

Pracę zaczyna się od montażu drewnianych desek zwanych łatami, na których będzie montowana boazeria i które są dwiema poziomymi listwami. Najczęściej używa się do tego klamerek montażowych, które są o tyle wygodne, że w razie konieczności pozwalają na bardzo szybki demontaż. Popularnym rozwiązaniem jest również klej montażowy, a dawniej najczęściej używano gwoździ i wkrętów. Panele łączą się ze sobą na pióro i wpust, a dostawia się je po kolei, a niektóre rodzaje boazerii wymagają listew wykończeniowych.

Prace konserwacyjne na deskach należy wykonać przed montażem, aby preparat nie podklejał desek, natomiast po montażu drewno można pomalować na wybrany kolor, aby lepiej pasowało do danego wnętrza. Podczas malowania boazerii drewnianej najlepiej sprawdzi się farba kredowa, ale z kolei bejca, lakier czy wosk pozwolą na zachowanie bardziej naturalnego wyglądu.

Ile kosztuje boazeria drewniana? Czy gotowe panele będą dużo droższe?

Cena boazerii drewnianej jest zależna od rodzaju drewna, na jaki się zdecydujemy. Za jeden metr kwadratowy boazerii wykonanej z drewna sosnowego można zapłacić od trzydziestu do sześćdziesięciu złotych, podczas gdy jeden metr kwadratowy boazerii z drewna dębowego lub jesionowego kosztuje od osiemdziesięciu do stu pięćdziesięciu złotych. Wersją znajdującą się gdzieś pomiędzy jest boazeria świerkowa, która kosztuje od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu złotych.