Zasada blokowania kolorów

Jeśli masz dość tego, że twój dom jest tylko biały, z brązowymi, szarymi lub czarnymi odcieniami i chcesz zmienić powietrze w swoim domu, wypełniając go kolorem, blokowanie kolorów jest techniką dla ciebie. Jednak, jak w każdej formie dekoracji, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, a w blokowaniu kolorów należy skupić się tylko na jednej: harmonii.

Czas stworzyć kombinacje pełne kolorów, światła i witalności, każdy kolor jest ważny: zielenie, żółcie, błękity, pomarańcze, czerwienie, itd. Istotne jest jednak, abyś stworzył harmonię między nimi wszystkimi, zarówno w kolorze ścian, jak i w meblach i dodatkach, które uzupełnią Twój dom. Na przykład, jeśli chcesz, aby żółty lub musztardowy był głównym kolorem w twoim domu, nie możesz również dodać niebieskiego, zielonego i różowego, ponieważ twój dom stanie się nasycony, a jeśli chcesz, aby żółty był kolorem, który wyróżnia się, powinieneś użyć innych kolorów uzupełniających, takich jak biały, czarny, szary lub nawet granatowy, aby żółty był bohaterem twojego domu lub pokoju, który wybrałeś.

Jak możemy wykorzystać tę technikę?

Blokowanie kolorów może być stosowane w całym domu, w jednym pomieszczeniu lub tylko na niektórych meblach. Granicę wyznaczasz Ty i tak długo, jak przestrzegasz jedynej zasady tej techniki dekoracji, możesz ją zastosować do każdego miejsca i przedmiotu, jaki sobie wyobrazisz. Jeśli chcesz zrobić to na meblach, możesz zastosować go zarówno na meblach drewnianych, jak i melaminowych. Jak również na szkle, metalu, a nawet materiałach tapicerskich.

Chociaż technika ta może być stosowana na wszystkich rodzajach mebli, to najlepiej wygląda na meblach z szufladami lub szafkami szufladowymi. Możemy bowiem wybrać wzór szuflad i pomalować je efektownym kolorem, np. żółtym lub czerwonym, a resztę kolorami uzupełniającymi, dzięki czemu nadamy kolejne życie Twoim meblom i sprawimy, że będą wyglądały o wiele bardziej nowocześnie, pięknie, efektownie i oczywiście niepowtarzalnie, bo nikt nie może mieć takich samych jak Ty.

Kolory uzupełniające

W color blocking nie ma miejsca na monotonię, a do tego połączenie kolorów uzupełniających jest niezbędne i stanowi jeden z atutów tej techniki zdobienia. Wiele osób do zastosowania tej techniki wybiera trzy kolory o różnej intensywności każdy, jednak jeśli nie chcesz ryzykować lub nadal nie masz odwagi wykorzystać tej techniki, możesz wybrać kolory w odcieniach pastelowych, które będą kolorami uzupełniającymi.

Być może myślałeś o zakupie musztardowej lub czerwonej sofy, granatowego stołu lub zielonych krzeseł, ale z obawy, że nie będziesz wiedział, jak je połączyć nie odważyłeś się na te kolory i w końcu zdecydowałeś się na biel lub szarość. Cóż, dzięki blokowaniu kolorów możesz zapomnieć o tych obawach i zacząć podejmować ryzyko podczas dekorowania domu.

Jeśli nie chcesz wydawać na nowe meble, możesz użyć tej techniki, malując meble, które już masz. Zdecyduj się na pomalowanie stołu na biały lub ciemnoszary odcień, a krzeseł na ciemnozielony, kup poduszki w tym samym odcieniu zieleni i koloru musztardowego, a stopniowo zobaczysz, jak zmieni się styl Twojego domu i wypełni go więcej kolorów.