Welur, aksamit, a velvet? Czym się różnią te podobne do siebie tkaniny?
Welur, velvet i aksamit to materiały, które są do siebie bardzo podobne i chociaż do niedawna były zarezerwowane dla klasycznych i stylizowanych wnętrz, to coraz chętniej wykorzystywane są również w nowoczesnych aranżacjach. Świetnie wyglądają w pomieszczeniach w stylu skandynawskim, glamour, a nawet loftowym, gdzie doskonale przełamują ich surowy charakter. Czym właściwie różnią się te tkaniny od siebie? Wszystkie one są odmianami pluszu, ale różnią się długością okrywy, rodzaju użytych włókien, elastycznością materiału i jego grubością. Przy czym wszystkie są bardzo delikatne i miłe w dotyku, a delikatny połysk sprawia, że wyglądają wyjątkowo luksusowo i elegancko.
Aksamit - to dość sztywny i gruby materiał, który doskonale sprawdza się na obicia mebli. Jednak jest jednym z najdroższych materiałów wykorzystywanych w tapicerowaniu. Wygląda bardzo szlachetnie i ekskluzywnie. Ze względu na to, że po angielsku aksamit to „velvet” często słowa te są mylnie i błędnie używane zamiennie, a oznaczają inne materiały.
Velvet - jest bardzo podobny do aksamitu, ale ze względu na dodatek różnych włókien jest bardziej elastyczny, dzięki czemu można go łatwo dopasować do mebli o różnorodnych kształtach.
Welur - jako jedyny może występować w formie z połyskiem lub matowej, co czyni go materiałem bardziej wszechstronnym. Jest zdecydowanie cieńszy od aksamitu, więc można go wykorzystać nie tylko na obicia, ale też na zasłony, czy na poszewki poduszek ozdobnych. Prezentuje się wyjątkowo elegancko i wytwornie, a duża paleta kolorów pozwala na jego wszechstronne wykorzystanie.
Jak wykorzystać welurowe tkaniny we wnętrzu? Zagłówki tapicerowane, kanapa, a może zasłony?
Welur to bardzo wdzięczny materiał, który odznacza się bardzo dużą trwałością. Dodatkowo dodawane są różnego rodzaju włókna, które jeszcze bardziej zwiększają jego wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Dlatego tak chętnie wybierany jest na obicia mebli, pozwalając zachować ich piękny wygląd na długi czas. Jak można wykorzystać welur we wnętrzach?
Meble tapicerowanie - wyglądają niezwykle elegancko okryte welurem o delikatnym połysku. Szczególnie popularne są welurowe sofy, fotele i kanapy, które można wykorzystać w salonie, gabinecie, czy nawet firmie. Welur to również dobry materiał na tapicerowane krzesła, a bogaty wybór kolorów i wzorów tapicerki welurowej pozwala całkowicie dopasować wygląd mebli do aranżacji wnętrza i upodobań domowników. Welur stosowany jest przede wszystkim w meblach utrzymanych w stylu klasycznym i rustykalnym, ale ciekawie wygląda też w połączeniu z nowoczesnymi bryłami o nietuzinkowym designie.
Zasłony welurowe - dobrze osłaniają okna, zaciemniając pomieszczenie, a dodatkowo pięknie się prezentują. Dzięki temu zasłony z weluru są bardzo praktyczne i doskonale spełniają swoją podstawową funkcję, a jednocześnie stanowią niesamowitą dekorację pokoju. Warto je wykorzystać w salonie lub sypialni, a ten miękki materiał z pewnością sprawi, że pomieszczenie nabierze przytulnego, domowego charakteru. Dodatkowo zasłony welurowe są bardzo trwałe, więc będą się pięknie prezentować przez długi czas.
Tapicerowane zagłówki z weluru - tapicerowane zagłówki do łóżka to hit ostatnich lat, który króluje w wystroju sypialni. Taki zagłówek jest miękki, a więc bardzo przyjemny, a dodatkowo wspaniale chroni ścianę za łóżkiem przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Zagłówek z weluru z delikatnym połyskiem świetnie współgra z klasycznymi i nowoczesnymi meblami, a szczególnie dobrze prezentuje się w połączeniu z naturalnym drewnem lub białymi meblami. W zależności od upodobań kolor zagłówka może być idealnie wkomponowany w wystrój wnętrza lub stanowić ciekawy kontrast i niebanalny element w mocnym kolorze. To doskonały sposób na sprawienie, aby sypialnia wyglądała stylowo i ciekawie.
Jak prać i czyścić welurowe tkaniny?
Czyszczenie weluru nie jest bardzo kłopotliwe, o ile na co dzień dba się odpowiednio o materiał. Przede wszystkim meble welurowe warto regularnie odkurzać przy pomocy odpowiednich końcówek do odkurzacza. Pozwoli to pozbyć się kurzu i codziennych, drobnych zabrudzeń, dzięki czemu meble będą się prezentować naprawdę dobrze.
Ewentualne plamy najlepiej usuwać miękką ściereczką zwilżoną wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Należy przy tym pamiętać, aby materiał czyścić zgodnie z kierunkiem włosia, co zapobiegnie jego zniszczeniu. Większe plamy można usunąć roztworem wody z amoniakiem (2 łyżki amoniaku na litr wody). Przy zalaniu weluru większą ilość płynu, trzeba najpierw usunąć nadmiar wilgoci, przykładając do plamy ręczniki papierowe, które zbiorą płyn. Przy dużych zabrudzeniach warto zamówić pranie weluru u profesjonalistów, aby nie zniszczyć materiały.