Optymalna odległość telewizora od kanapy  

Odpowiednia odległość telewizora od kanapy pozwala objąć spojrzeniem cały obraz, zapewnia wygodę i pozwala komfortowo zaaranżować przestrzeń. Dodatkowo właściwe ustawienie sprzętu pełni funkcję ochronną oczu, zmniejszając ich zmęczenie i negatywny wpływ mocnego światła na narząd wzroku. Jaka jest odpowiednia odległość telewizora od kanapy?

Zależy to przede wszystkim od wielkości ekranu, dlatego odległość wylicza się na podstawie przekątnej telewizora, ale trzeba pamiętać, że wartość ta jest inna dla dorosłych i dzieci. Przyjmuje się, że najwygodniejsza i najbezpieczniejsza jest odległość, która wynosi co najmniej dwukrotność szerokości ekranu, ale nie więcej niż czterokrotność szerokość ekranu. Inny przelicznik mówi o minimalnej odległości, wynoszącej 2,1 cm na każdy cal. 

Jak ustawić telewizor, żeby nie przeszkadzało nam światło słoneczne?  

Piękny, bezchmurny dzień może znacząco wpłynąć na widoczność obrazu i komfort podczas oglądania telewizji. Odbijające się światło w ekranie sprawia, że trudniej śledzić akcję, gdyż obraz szczególnie ten ciemny jest słabo widoczny. Oczywiście coraz lepsze matryce, wysoka jasność i kontrast obrazu częściowo zmniejszają ten problem, ale nie są w stanie całkowicie go wyeliminować, gdy światło słoneczne jest bardzo mocne.

Dlatego telewizora nie należy ustawiać na ścianie naprzeciwko okna ani na ścianie, na której są okna. Mimo że światło nie będzie wtedy padać na ekran, to padające zza telewizora światło również uniemożliwi komfortowe oglądanie. Najlepszym wyborem jest więc ściana prostopadle ustawiona do tej z oknami, ale należy zadbać o odpowiednią odległość ekranu od okien, aby promienie słoneczne nie docierały do telewizora.

- Telewizor w nasłonecznionym salonie musi gwarantować wysoką jasność i kontrast obrazu. Technologie zastosowane w modelach nowej generacji oferują coraz lepsze parametry, które pozwalają na komfortowe oglądanie telewizji nawet przy pełnym świetle. Dedykowane tryby to ich dodatkowy atut, który zwiększa komfort oglądania - mówi Grzegorz Szopiński TV Product Manager Hisense Poland. - Wybierając telewizor należy zwrócić uwagę na parametrjasności. Przy nasłonecznionym pomieszczeniu im wyższa jest wartość nitów, tym jaśniejszy będzie obraz - dodaje Grzegorz Szopiński.

Telewizor do salonu - wiszący, stojący, a może podwieszany?  

Nowe telewizory dają różne możliwości ich montażu, co pozwala dopasować sposób ustawienia sprzętu do aranżacji wnętrza i upodobań domowników. Dawniej najpopularniejszym rozwiązaniem był telewizor stojący, ale dziś coraz więcej osób decyduje się na telewizor wiszący. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Jak wygląda montaż?

Telewizor stojący  

Praktycznie każdy telewizor w zestawie ma stojak, który umożliwia ustawienie sprzętu na szafce RTV, czy komodzie. To popularne rozwiązanie, które nie wymaga większej ingerencji w ścianę, a kable można łatwo schować, sprawiając, że całość wygląda bardzo estetycznie. Dodatkowo telewizor stojący można dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb, umożliwiając np. szybkie przemeblowanie salonu. To również doskonały sposób na stworzenie centrum rozrywki i ustawienia na jednej szafce telewizora, dekodera i konsoli, czy sprzętu audio.

Telewizor stojący zapewnia łatwy dostęp do wszystkich portów, a nowoczesne podstawy wyglądają schludnie i estetycznie. Wadą takiego rozwiązania może być brak możliwości dostosowania wysokości ustawienia ekranu do potrzeb użytkowników. Szafki RTV mają podobną wysokość (około 50 - 60 cm) i są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, co może być problematyczne przy bardzo dużych telewizorach. To oznacza, że duży ekran będzie się źle prezentował przy małej szafce i może zaburzyć aranżacje wnętrza.

Telewizor wiszący  

Telewizor podwieszany na suficie to bardzo modne rozwiązanie, które pozwala na ciekawą aranżację wnętrza. Telewizor wiszący sprawdza się zarówno przy małych, jak i dużych ekranach, a taki sposób montażu sprawia, że całość wygląda lekko i elegancko. Z łatwością można dostosować wysokość ekranu tak, aby oglądanie było wyjątkowe. Dodatkowo duży wybór uchwytów do telewizora umożliwia wybranie takiego, który umożliwi odsuwanie lub przysuwanie ekranu do ściany i obracanie go i ustawianie pod różnym kątem, co może mieć szczególne znaczenie podczas słonecznego dnia.

Trzeba jednak pamiętać, że aby telewizor wiszący dobrze się prezentował, niezbędne jest wykucie tunelu w ścianie, w którym można schować wszystkie kable. To sprawia, że przeniesienie telewizora w inne miejsce jest dość problematyczne, co oznacza, że jego umiejscowienie trzeba dobrze przemyśleć.

Jak dobrać odpowiednią wielkość telewizora?  

Wybierając wielkość telewizora, należy dobrze dopasować go do osobistych potrzeb i preferencji, ale trzeba też wziąć pod uwagę wielkość i aranżację pomieszczenia. Telewizor ustawiony zbyt blisko kanapy negatywnie wpłynie na odbiór obrazu, a dodatkowo może spowodować podrażnienie i nadmierne zmęczenie oczu.

Z kolei zbyt mały telewizor negatywnie wpływa na pozycję podczas siedzenia, sprawiając, że oglądający pochyla się w stronę ekranu, aby lepiej widzieć obraz. Warto też pamiętać, że jeśli telewizor jest wysoko podwieszony (tuż pod sufitem), to odległość od telewizora do kanapy powinna być większa, aby wykluczyć zadzieranie głowy do góry, co może spowodować nadwyrężenie odcinka szyjnego kręgosłupa.