Zagadnienia w artykule:
  • Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego systemu smart home?
  • Inteligentny dom - system przewodowy czy bezprzewodowy? Wady i zalety obu rozwiązań
  • Czy inteligentny dom wymaga obecności jednostki centralnej?
  • Jak sterować inteligentnym domem?
  • Jakie urządzenia można podpiąć pod system inteligentnego domu?
  • Rodzaje systemów do inteligentnego domu - który będzie najlepszy dla początkujących?

Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego systemu smart home?

Wybierając inteligentny dom system, należy dobrze zapoznać się z jego możliwościami tak, aby jak najlepiej spełniał on indywidualne potrzeby użytkowników. Warto, aby obsługa była intuicyjna, a system dawał możliwość podłączenia wielu nowych urządzeń, gdyż co chwila na rynek wkraczają kolejne rozwiązania, które można wykorzystać w inteligentnym domu. Dlatego kluczowe jest, aby system był kompatybilny z urządzeniami różnych marek, co ułatwi późniejsze zarządzanie funkcjami.

Inteligentny dom - system przewodowy czy bezprzewodowy? Wady i zalety obu rozwiązań  

System przewodowy to przede wszystkim stabilne połączenie i pewność stałej prędkości przesyłania danych. Dzięki temu cała instalacja będzie działała bez zarzutu. Jego wadą jest fakt, że wymaga poprowadzenia kabli w ścianach i podłogach, więc najlepiej realizować go już na etapie budowy domu.

Dodatkowo jest droższy w instalacji. Z kolei system bezprzewodowy można wprowadzić do budynku w dowolnym momencie, a działanie poszczególnych urządzeń opiera się na falach radiowych. To tańsze i mniej inwazyjne rozwiązanie. To, które rozwiązanie jest lepsze, zależy od indywidualnych możliwości i potrzeb.

Czy inteligentny dom wymaga obecności jednostki centralnej?  

Jednostka centralna nie jest wymagana do stworzenia systemu smart home, ale warto w nią zainwestować. To do niej wszystkie urządzenia z systemu będą wysyłały informacje i z jej pomocą będzie można zarządzać wszystkimi funkcjami. Dzięki temu można zarządzać wieloma urządzeniami jednocześnie oraz tworzyć różnego rodzaju zależności, które zoptymalizują działanie wszystkich sprzętów. Co ważne, jednostka centralna, czyli „serce” inteligentnego domu można podłączyć bezprzewodowo lub przewodowo.

Jak sterować inteligentnym domem?  

Wszystkimi urządzeniami typu smart można sterować za pomocą dedykowanych aplikacji, które tworzą producenci. Jednak w praktyce, przy wielu urządzeniach typu smart, trzeba przeskakiwać pomiędzy aplikacjami, aby ustawić wszystkie parametry lub sprawdzić aktualne ustawienia. Dlatego powstały specjalne systemy (aplikacje) do zarządzania wszystkimi urządzeniami w jednym miejscu. 

Daje to szybki podgląd do wszystkich funkcji i umożliwia łatwą obsługę całego inteligentnego domu. Jest to więc rozwiązanie najwygodniejsze, które ułatwia współpracę wszystkich urządzeń. Oczywiście instalowane sprzęty muszą być kompatybilne z systemem do sterowania inteligentnym domem.

Jakie urządzenia można podpiąć pod system inteligentnego domu?

Oferta urządzeń, które można podłączyć do smart home, jest stale poszerzana. Dzięki temu użytkownicy ciągle zyskują dostęp do nowych funkcji, które ułatwiają codziennego funkcjonowanie. Aktualnie najpopularniejszymi urządzeniami w smart home są:

- alarmy - uruchamiane po wykryciu ruchu, mogą być połączone z kamerami, które dają stały podgląd na otoczenie; czujniki np. dymu, czadu, czy otwartego okna - służą przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa;

- monitoring (kamery itp.) - nagrywają obraz, ale też dają podgląd na to, co dzieje się w domu i na posesji w czasie rzeczywistym;

- termostaty do ogrzewania temperaturą - ułatwiają sterowanie temperaturą i optymalizują koszty ogrzewania. Można również wykorzystać urządzenia do pomiaru jakości powietrza, wilgotności itp;

- oświetlenie - możliwe jest zdalne sterowanie konkretnymi żarówkami lub całymi ich grupami np. oświetlenie salonu. Dodatkowo można je połączyć z detektorami ruchu i alarmami tak, aby oświetlenie zostało włączone po wykryciu ruchu;

- drzwi, domofon, furtka i brama - można je zamykać i otwierać zdalnie, co jest przydatne np. przy niezapowiedzianej wizycie gości. To też doskonały sposób na sprawdzenie, czy dziecko bezpiecznie wróciło do domu lub po wyjściu zamknęło drzwi;

- inteligentne gniazdka - pozwalają nie tylko odłączać przepływ prądu, ale i wykrywać różnego rodzaju awarie.

Do systemu inteligentnego domu można również podłączyć pralkę, telewizor, wentylatory, oczyszczacze powietrza, odkurzacze i wiele innych. Warunkiem jest, aby urządzenie było wyposażone w odpowiednią technologię. Oczywiście system smart home można stale rozbudowywać, doposażając go w kolejne urządzenia.

Rodzaje systemów do inteligentnego domu - który będzie najlepszy dla początkujących?  

Odpowiednie urządzenia to nie wszystko, aby stworzyć inteligentny dom - system to podstawa, aby wszystko działało sprawnie, a obsługa była intuicyjna i szybka. Na rynku dostępnych jest wiele systemów do smart home zarówno tych płatnych, jak i dostępnych za darmo.

Oczywiście wśród najlepiej ocenianych znajdują się, za które trzeba sporo zapłacić. Warto dobrze poznać ich wady i zalety, aby wybrać ten najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Jakie są najpopularniejsze systemy do inteligentnego domu?

Google Home

To popularna, darmowa aplikacja do zarządzania wszystkimi urządzeniami w systemie smart home. Niestety polska wersja językowa jest wciąż dość okrojona w stosunku do angielskiej propozycji, dlatego, jeśli zależy nam na pełnej funkcjonalności, to warto wybrać angielski odpowiednik.

Za to ciekawą opcją jest głośnik o tej samej nazwie, który przyjmuje i wydaje komendy głosowe. Z jego pomocą można głosowo zarządzać większością funkcji np. oświetleniem, czy multimediami. Google Home obsługuje ponad 10 tysięcy urządzeń domowych.

Inteligentny dom Apple HomeKit  

To aplikacja przeznaczona do zarządzania smart home na urządzeniach z systemem iOS oraz iPadOS. Umożliwia podłączanie, konfigurowanie i zarządzanie wieloma urządzeniami, usprawniając ich obsługę. Warunkiem jest kompatybilność urządzeń z tym systemem, a nie wszyscy producenci sprzętów się na to decydują. Faktem jest jednak, że dla tego systemu zostało stworzonych wiele urządzeń takich, jak: żarówki, taśmy LED, inteligentne kamery itp.

Amazon Alexa  

Znana z różnego rodzaju filmów i seriali Alexa to asystent głosowy opracowany przez Amazon. Pozwala szybko i bezproblemowo zarządzać wybranymi funkcjami, a wszystko to za pomocą komunikatów głosowych.

Dodatkowo Alexa poda prognozę pogody, odtworzy ulubioną muzykę, czy znajdzie opinie o pobliskiej restauracji. To system, który może się poszczycić kompatybilnością z większością dostępnych na rynku urządzeń smart - obsługuje ich ponad 60 tysięcy!

Inteligentny dom Fibaro  

Jeden z najpopularniejszych systemów do obsługi smart home. Jest bardzo zaawansowany, co przekłada się na wygodę użytkownika i intuicyjną obsługę wszystkich sprzętów i funkcji. Umożliwia sterowanie właściwie wszystkimi dostępnymi urządzeniami z jednego miejsca.

Fibaro umożliwia tworzenie różnorodnych konfiguracji, które automatycznie zmieniają ustawienia innych urządzeń. Przykładowo po wprowadzeniu odpowiednich ustawień, system może automatycznie zasłonić rolety i wyłączyć oświetlenie, gdy zostanie uruchomiony telewizor.  

Smart home Somfy  

To kompleksowe rozwiązanie do inteligentnego domu, które pomoże Ci zarządzać całym systemem. Co ważne, wszystkie dane w Smart home Somfy są odpowiednio szyfrowane, aby zapewnić Ci pełne bezpieczeństwo. Ten system stawia przede wszystkim na odpowiednie zabezpieczenia, dlatego można do niego kupić różnorodne czujniki i urządzenia monitorujące, które zapewnia odpowiednią ochronę domownikom.

Poza tym można do niego podłączyć urządzenia codziennego użytku, zwiększając komfort mieszkania w smart home. Dodatkowo do Smart home Somfy można zakupić specjalny głośnik, który umożliwia sterowanie głosem.  

Grenton  

Dość drogi, ale bardzo zaawansowany system, który zachwyca swoją funkcjonalnością. System zastępuje wiele tradycyjnych przełączników, oferując zarządzanie wszystkimi urządzeniami w jednym miejscu.

Z tym systemem masz pewność, że rolety zostaną odsłonięte o określonej porze, a uruchomienie któregoś z czujników (dymu, otwartego okna itp.) poskutkuje natychmiastowym wysłaniem informacji do osoby zarządzającej. Grenton jest kompatybilny z wieloma urządzeniami, dlatego system smart home można stale rozbudowywać i dodawać kolejne urządzenia, zwiększające funkcjonalność systemu.