Rodzaje schodów  

Strych jako pomieszczenie nie będące pomieszczeniem reprezentacyjnym, nie wymaga takich właśnie reprezentacyjnych schodów. Jako że zadanie tych schodów jest praktycznie jedno, nie ma potrzeby inwestować w najdroższe i wyrafinowane modele których i tak na rynku jest pod dostatkiem. Głównie chodzi więc o to aby schody na strych nie rzucały się zbytnio w oczy lecz co najwyżej stanowiły mały prostokąt na suficie.

Do najpopularniejszych modeli schodów na strych możemy wyróżnić:

- schody składane - połączone ze sobą za pomocą zawiasów dzięki którym z łatwością można je złożyć. Najczęściej są to schody drewniane lub aluminiowe.

- schody rozsuwane - podobnie do schodów składanych również w tym przypadku mamy do czynienia z wyjątkową łatwością użytkowania ale zamiast zawiasów obecne są tutaj specjalne okucia umożliwiające rozsuwanie. Plusem takich schodów jest możliwość ich rozsunięcia na dowolną wysokość w zależności od wysokości pomieszczenia.

- schody nożycowe - składane harmonijkowo ale niestety mniej wygodne od pozostałych modeli. Za plus można uznać ich wyjątkowo niewielki rozmiary. 

Ocieplanie schodów na strych  

Aby schody na strych były zewsząd dobrym rozwiązaniem, oprócz tego że muszą posiadać zalety, nie mogą mieć żadnych wad. A wadą taką może być przenikalność cieplna pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym a chłodnym poddaszem, nie tylko przynoszącym dyskomfort mieszkańcom co zwiększającym dodatkowo rachunki za ogrzewanie. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Można powiedzieć że sekret tkwi w prawidłowym wykończeniu. Chodzi tu przede wszystkim o prawidłowe uszczelnienie klapy schodów które można wykonać za pomocą arkusza styropianu.

Można również zastosować specjalną uszczelkę którą niejednokrotnie do schodów dokłada producent. Ważne tez aby w miarę możliwości zadbać o zastosowanie klapy o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Tylko tak zabezpieczone schody dachowe zapewnia straty ciepła a co za tym idzie zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Jakie są koszty zakupu i montażu schodów na strych?  

Podobnie jak większość akcesoriów wyposażenia wnętrz, również schody na strych podzielone są na przeróżne pułapy cenowe. Od tego należałoby zacząć proces podliczania całkowitych kosztów ich montażu. Jeśli zależy nam na estetyce, musimy liczyć się z o wiele wyższymi kosztami. Warto jednak pamiętać że schody te przede wszystkim mają służyć, a nie wyglądać. 

Sam montaż schodów na strych bez wcześniejszego wycinania otworu w suficie to koszt oscylujący w granicach 150-200 zł. Koszt montażu uzależniony jest również od rodzaju montowanych schodów. Nieco taniej wychodzi zlecenie montażu tzw. schodów młynarskich czyli drewnianych, przypominających swoim wyglądem zwykłą drabinę, natomiast drożej schodów segmentowych lub nożycowych. 

Montaż schodów na strych krok po kroku.  

Sam montaż schodów nie zaczyna się stricte od ich zamocowania. Etap wcześniejszy to rzecz jasna przygotowanie otworu w suficie. Dopiero po jego odpowiednim wykonaniu można zabierać się za montaż właściwy. Rozpoczyna się on od zakupu schodów oraz na dokładnym zapoznaniu się z instrukcją. Instrukcja ta jasno określa w jaki sposób należy schody złożyć i jak postępować aby proces zakończył się powodzeniem.

Warto zaopatrzyć się w dodatkowe kątowniki które nie zawsze znajdziemy w zestawie, a które przydadzą się podczas wykańczania oraz prawidłowego "ukrycia" włazu na suficie. Aby schody spełniały swoje zadanie muszą następnie zostać starannie wypoziomowane a dokonujemy tego poprzez dokręcanie lub odkręcanie kątowników.

Kolejny krok to już sprawdzenie przekątnych złożonych schodów. Jeśli nie są one jednakowe zachodzi potrzeba ponownego ustawiania schodów za pomocą klinów umieszczonych pomiędzy ścianą a skrzynką ze schodami. Ostatni etap to dostosowanie długości schodów na strych do wysokości pomieszczenia oraz dokręcenia lub nałożenia specjalnych stopek ochronnych, antypoślizgowych.

Ważne też jest aby po zakończonej pracy w sposób estetyczny wykończyć właz za pomocą specjalnych listew wykończeniowych. Tak zamontowane schody z pewnością będą służyć tak jak zostały zaprojektowane a ich otwieranie i zamykanie nie powinno sprawiać najmniejszego kłopotu.