Projektowanie schodów a przepisy budowlane

Wymiary schodów są regulowane przez przepisy budowlane zawarte w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw budownictwa. Rozporządzenie ministra infrastruktury weszło w życie 12 kwietnia 2002 roku i w związku z nim wymagania dotyczące schodów są zależne od samego przeznaczenia budynków. Wszystkie schody w domach jednorodzinnych muszą być zgodne z ustawą, ale na ich ostateczny kształt ma wpływ osoba projektująca konstrukcję.

Dobrze zaprojektowane schody powinny być dostosowane do wielkości stopy oraz długości kroku. W przypadku mężczyzn długość ta to mniej więcej 70 centymetrów, a w przypadku kobiet mniej więcej 62 centymetry. Warto również pamiętać o tym, że wysokość nad schodami mierzona w świetle powinna wynosić od 205 centymetrów wzwyż.

Jeśli chodzi o same stopnie, to istnieje podział na kilka podstawowych wymiarów. Stopnie wysokie na 15 centymetrów uznawane są za bardzo wygodne, stopnie o wysokości 16 i 17 centymetrów uznawane są za kolejno wygodne i przeciętne, natomiast stopnie o wysokości 19 centymetrów należą do najmniej wygodnych. Ich szerokość powinna wynosić 32 centymetry, jeśli zależy nam na wygodzie. Jeśli będą węższe o 7 centymetrów, mówimy już o schodach podrzędnych.

Szerokość stopni wachlarzowych i zabiegowych jest mierzona w odległości 40 centymetrów od balustrady i powinna wynosić przynajmniej 25 centymetrów. W najwęższym miejscu nie powinna być ona mniejsza niż 10 centymetrów. Wszystkie stopnie w biegu koniecznie muszą mieć taką samą wysokość i być pokryte szorstkim materiałem, dzięki czemu znacznie zostanie zredukowane ryzyko poślizgu.

Minimalna wysokość biegu to 80 centymetrów, ale najwygodniejszym wariantem jest 100 centymetrów, przy czym potrzeba aż 125 centymetrów szerokości użytecznej, aby na schodach mogły minąć się dwie osoby. W jednym biegu możne znajdować się maksymalnie 17 stopni, a ze względu na wygodę użytkowników zaleca się budowanie schodów z nieparzystą liczbą stopni.

Szerokość spoczników międzypiętrowych musi być co najmniej o 20 centymetrów większa od szerokości użytecznej biegu, a najwygodniejsze spoczniki piętrowe mają aż 150 centymetrów. Ostatnim ważnym elementem schodów są balustrady. Ich wysokość nie może być mniejsza niż 90 centymetrów, a na schodach o szerokości 150 centymetrów należy umieścić balustrady z obu stron. Ważne jest również to, aby prześwit balustradą a ścianą nie był mniejszy niż 5 centymetrów.  

Rodzaje schodów w domu jednorodzinnym - najczęściej stosowane rozwiązania

Wybór schodów do domu rodzinnego stawia wiele osób przed sporym dylematem. Ważne jest, aby w jednej konstrukcji połączyć zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. Do najpowszechniejszych rodzajów schodów zalicza się:

  • schody jednobiegowe,
  • dwubiegowe,
  • trójbiegowe,
  • zabiegowe oraz
  • kręcone.

Schody jednobiegowe łączy tylko jeden bieg bez spocznika i mogą okazać się dość uciążliwe przy codziennym użytkowaniu przez wielu domowników. Nie nadają się również do małych pomieszczeń. Schody dwubiegowe są niezwykle popularne ze względu na wygodę użytkowania. Kondygnacje łączą dwa biegi ze spocznikiem, a cała konstrukcja zajmuje znacznie mniej miejsca. Schody trójbiegowe zajmują sporo miejsca, ale są nieodzowne w przypadku wysokich domów z półpiętrem. Ze względu na znacznie większą ilość materiału należą do drogich w porównaniu do dwóch poprzednich wariantów.

Schody zabiegowe nie wymagają dużych powierzchni, ale ze względu na swoją budowę nie są wygodne. Zamiast spocznika znajduje się tutaj parę stopni o zmiennej szerokości, które są szersze od strony ściany. Schody spiralne nie tylko pięknie wyglądają, ale również nadają się do nawet najmniejszych pomieszczeń. Stopnie mają kształt klinów, a cała konstrukcja opiera się na planie koła.

Jak wykończyć schody betonowe?

Stopnie schodów z betonu, w przeciwieństwie do schodów drewnianych, charakteryzują się ponadprzeciętną solidnością i odpornością. Mimo wszystko warto je wykończyć, aby w przestrzeni domowej nie raziły chłodem i wrażeniem niedokończonego remontu. Jak należy wykończyć betonowe schody? Rodzaj materiału wykończeniowego jest zależny od indywidualnych preferencji każdego człowieka oraz budżetu. Możliwości jest wiele. Przekładają się one nie tylko na trwałość, ale również na walory estetyczne.

Jeśli materiał wykończeniowy zostanie wybrany, należy oczyścić schody i pozbawić ich wszelkich nierówności. Następnie trzeba zmierzyć każdy stopień osobno i przygotować szablony z tektury, które będą bardzo pomocne podczas docinania finalnych elementów z ceramiki, kamienia, drewna czy innych materiałów. Warto zacząć oklejania od dolnych stopniu, przemieszczając się sukcesywnie w górę. Ostatnim etapem jest wypełnienie fug silikonem, usunięcie resztek materiałów mocujących, a ostatecznie przymocowanie listw podłogowych.