Jakie możliwości daje soundbar?

Soundbar to termin określający zewnętrzny system audio, który najczęściej podpinany jest do telewizora. W rezultacie widzowie i słuchacze mogą cieszyć się znacznie lepszą jakością dźwięku, co znacząco wzmacnia doznania podczas seansu lub emocjonującej gry. Znajdzie zastosowanie szczególnie w małych pomieszczeniach, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. 

W tym wypadku nie ma konieczności, aby zajmować przestrzeń użytkową w salonie czy innym pokoju dodatkowymi kolumnami. Dodatkowym walorem urządzenia jest jego uniwersalność, a mianowicie to, że można go również podpiąć do komputera lub konsoli.

Soundbar Samsung HW-Q600B

Na co warto zwrócić uwagę przez zakupem soundbaru?

Urządzenie to zyskuje coraz większą popularność, a w związku z tym na rynku można znaleźć sporą ilość najróżniejszych modeli, które różnią się pod względem parametrów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka czynników powodujących, że urządzenie będzie jak najlepiej pełniło swoją funkcję. Jednym z nich są pasma przenoszenia, które przekłada się bezpośrednio na jakość dźwięku. Im wyższe są, tym czystszy i mocniejszy będzie dźwięk.

Moc całkowita urządzenia odpowiada za głośność, jaką nam ono zapewni. Liczbę watów należy w tym wypadu dostosować do metrażu pomieszczenia, w którym będzie używany soundbar, a im większe ono jest, tym mocniejsze urządzenie będzie potrzebne. Z kolei subwoofer odpowiada za niskie częstotliwości, takie jak grzmot czy wystrzał pioruna. Warto zwrócić uwagę na ten element, ponieważ niektóre soundbary nie mają wbudowanego subwoofera, przez co dźwięk jest ograniczony.

Przed zakupem konieczne jest sprawdzenie ilości kanałów zamontowanych w soundbarze, ponieważ oznacza ona liczbę głośników oraz liczbę dekoder dźwięku, który powinien opierać się na technologiach kompatybilnych z posiadanym już telewizorem. Niektóre z soundbarów mają również opcję uwydatniania dialogów oraz redukcję zakłóceń.

Soundbar Sony HT-G700

Łączność przewodowa czy bezprzewodowa?

Soundbary należą do urządzeń nieskomplikowanych, a ich montaż jest intuicyjny, choć wiele zależy od tego, czy zdecydowaliśmy się na opcję przewodową czy też bezprzewodową. Podłączenie urządzenie w pierwszym przypadku wymaga kabla HDMI, czyli podłącza się je do telewizora tak samo, jak DVD czy laptopy.

Można również podłączać je za pomocą wtyczki RCA, ale ten wariant może negatywnie wpływać na jakość dźwięku. Połączenie bezprzewodowe opiera się na technologii Bluetooth. W tym celu należy przytrzymać przycisk z literą "B" na soundbarze, a następnie uruchomić w telewizorze wyszukiwanie urządzeń. Kiedy dwa urządzenia się sparują, soundbar jest gotowy do działania, a widzowie mogą cieszyć się czystym dźwiękiem. 

Soundbar JBL Bar 9.1

Soundbar czy kino domowe - co wybrać?

Soundbar jest alternatywą dla kina domowego, która ma nad nim przewagę ze względu na niższe koszty. Jeśli ktoś nie chce wydawać majątku na system nagłośnieniowy, będzie to dla niego idealne rozwiązanie.

Nie jest to jednak jedyna zaleta urządzenia. O ile głośniki do telewizora wymagają całej sieci kabli i miejsca na kolumny, korzystanie z soundbaru jest o wiele bardziej estetyczne. Długie i wąskie urządzenie nie zajmuje dużo miejsca i designersko się prezentuje. Spodoba się osobom ceniącym prostotę i to zarówno dotyczącą kwestii estetycznych, jak i samej obsługi.

W zależności od parametrów soundbary zapewniają wysokiej jakości dźwięk w małych pomieszczeniach, jak i w przestronnych salonach. Oczywiście, kino domowe najwyższej jakości zapewnia krystaliczny dźwięk nieosiągalny dla większości soundbarów, ale różnice są praktycznie nie dostrzegalne dla zwykłych użytkowników.

Ranking popularnych soundbarów

Listę najwyżej cenionych urządzeń tego rodzaju otwiera soundbar Samsung HW-Q600B, którego cena nie przekracza 1500 złotych. Za tę kwotę użytkownicy otrzymują eleganckie urządzenie z bezprzewodowym subwooferem, dużą mocą, trybem gry oraz dekoderami Dolby Atmos, Dolby Digital Plus czy też Dolby TrueHD.

Wielkim uznaniem cieszy się również soundbar Sony HT-G700 z dużą mocą całkowitą, łącznością bezprzewodową i kilkunastoma dekoderami dźwięku. Jedną z droższych opcji jest soundbar JBL Bar 9.1, ale firma ta od lat słynie z doskonałych słuchawek czy systemów nagłośnieniowych.

Soundbar LG G1

Za mniej więcej 4000 tysiące złotych użytkownicy otrzymują niezwykle mocne urządzenie, które sprawdzi się w dużych salonach, i jest wyposażone w łączność bezprzewodową AirPlay. Nieco tańszą alternatywą jest LG G1, czyli soundbar za mniej więcej 2600 złotych, który pięknie prezentuje się dzięki połączeniu czerni i koloru srebrnego, a przede wszystkim zapewnia wysokiej jakości dźwięk.

Zdjęcie otwiierające artykuł: Soundbar Bang&Olufsen Beosound Stage