7 kroków, o których powinniśmy pamiętać decydując się na inteligentne rozwiązania

1. Zadbaj o mocny systemy ochrony swojego domu.

ViCare to system zdalnego sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna, a więc zgodnie z aktualnymi potrzebami przebywających w nich osób. Rozwiązanie to zapewnia komfort cieplny na najwyższym poziomie. 

System zdalnego sterowania ViCare, VIESSMANN

Fibaro Motion Sensor to bezprzewodowy czujnik ruchu i temperatury komunikujący się poprzez sieć Z-Wave. Posiada także czujnik natężenia światła i akcelerometr. Urządzenie jest bezobsługowe. Sygnalizuje wizualnie swój stan za pomocą kolorowej źrenicy.

Fibaro Motion Sensor, FIBARO

2. Zamontuj systemy inteligentnego sterowania domowymi urządzeniami.

TaHoma Premium to centrala smart home, która umożliwia połączenie urządzeń i czujników w jeden zintegrowany system. Jest ona kompatybilna z ponad 250 liniami produktów (drzwi, okna, okiennice, żaluzje, bramy, ogrzewanie, oświetlenie, kamery monitorujące i systemy alarmowe) oraz urządzeniami Somfy i dwudziestoma innymi znanymi markami z sektora AGD.

Centrala smart home TaHoma Premium, SOMFY

Dzięki smartCONNECTED połączysz swoje bramy, okna, drzwi i ogrodzenie jednym systemem inteligentnego sterowania. Home Inclusive pozwoli Ci "spiąć" je również jednym designem i kolorem. Dobrze, gdy wszystko do siebie pasuje. To piękne i inteligentne.

SmartCONNECTED, WIŚNIOWSKI

3. Zarządzaj technologiami smart home ze swojej kanapy.

W modelu MicroLED 110" Samsung wprowadził i zoptymalizował wiele rozwiązań znanych z telewizorów Smart TV. Widzowie mogą np. wygodnie korzystać z funkcji Multi View, by na podzielonym ekranie oglądać jednocześnie treści pochodzące nawet z 4 różnych źródeł. Każda z części podzielonego ekranu ma przekątną wynoszącą 55". Używając tej funkcji, użytkownicy mogą korzystać z kilku podłączonych urządzeń zewnętrznych i śledzić wiadomości, oglądać filmy czy treści z innych aplikacji w jednym miejscu. 

Telewizor, model MicroLED 110", SAMSUNG

Jak oszczędzić sobie czas potrzebny na zarządzenie regulacją rolet? Tu przyda się zdalne sterowanie, które przyspiesza cały proces. Możemy to robić przy użyciu sterowników naściennych, pilotów radiowych lub urządzeń mobilnych połączonych z internetem. W zależności od naszych potrzeb wszystkie przesyłane polecenia mogą być wykonywane przez pojedynczą osłonę lub przez ich poszczególne, wybrane przez nas grupy.

Zdalne zarządzanie regulacją rolet, ANWIS

4. Korzystaj z urządzeń, które ułatwią twoje życie.

JBL Bar 5.0 Multibeam pozwala doświadczyć przestrzennego dźwięku 3D w domu. Soundbar sprawia, że oglądanie filmów lub granie w gry staje się jeszcze bardziej realistyczne dzięki rewelacyjnemu połączeniu technologii JBL MultiBeam z dźwiękiem Virtual Dolby Atmos. Nie wymaga także dodatkowego subwoofera, a oferowane technologie Chromecast, AirPlay oraz Alexa Multi-Room Music (MRM) zapewniają łatwość strumieniowego przesyłania muzyki w znakomitej jakości. Łącze Bluetooth umożliwia również słuchanie muzyki ze smartfona lub tabletu.

JBL Bar 5.0 Multibeam, JBL

Nowy ekspres przelewowy AromaFresh RWT marki Melitta posiada precyzyjny młynek z regulacją stopnia zmielenia, dzięki czemu zależnie od naszych upodobań można ustawić stopień mielenia od grubego po drobny oraz wybrać moc kawy. Timer z wyświetlaczem LED pozwala cieszyć się przepyszną kawą w dowolnym czasie. Możemy więc zaprogramować czas parzenia naszej kawy, by rano obudził nas zapach świeżego naparu. Ekspres włącza się automatycznie w zaprogramowanym czasie.

Ekspres przelewowy AromaFresh RWT, MELITTA

5. Postaw na systemy chroniące przed różnymi wypadkami.

Automatyka domowa nie tylko podnosi komfort mieszkania, ale wpływa także na bezpieczeństwo domowników. Inteligentny dom można zintegrować z systemem bezpieczeństwa ABB-secure@home, który chroni nie tylko przed kradzieżą i włamaniem, ale także zagrożeniami, takimi jak pożar czy zalanie.

Systemem bezpieczeństwa ABB-secure@home, ABB

Dwa takie routery Deco X20 wystarczą, aby pokryć siecią WiFi budynek o powierzchni do 370 m2. Dzięki technologii Mesh urządzenia będą się automatycznie przełączać podczas przemieszczania się po domu. Prędkości w najnowszym standardzie Wi-Fi 6 sięgają aż 1800 Mb/s!

Router Deco X20, TP-LINK

Czujnik zalania FD-1 firmy SATEL przeznaczony jest do montażu w pomieszczeniach w których istnieje realne zagrożenia zalania wodą, np. w łazienkach, pralniach, kuchniach. Sprawdzi się również do zabezpieczenia pomieszczenia w którym znajduje się akwarium bądź łóżko wodne.

Czujnik zalania FD-1, SATEL

Zdecentralizowane urządzenia wentylacyjne umożliwiają automatyczne dostosowanie poziomu wymiany powietrza do potrzeb użytkowników.

AEROPAC cichy nawiewnik, SIEGENIA

Nowoczesne urządzenia wentylacyjne z funkcjami smart 
- wypowiedź eksperta Beaty Fiedosichin, Kierownik Marketingu Siegenia Group

Możemy czuć się komfortowo tylko w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, nie trzeba nikogo przekonywać.  Nadmiar wilgoci to, jak wiadomo, idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego tak ważna jest właściwa wentylacja. Ostatnio na rynku bardzo popularne są oczyszczacze powietrza, niestety te urządzenia nie dostarczają czystego, bogatego w tlen powietrza, a jedynie filtrują zanieczyszczenia, które są w pomieszczeniu. Aby nie zabrakło nam tlenu, musimy zastosować urządzenia, które pobierają powietrze z zewnątrz. Standardowo w projektach budynków stosuje się wentylację grawitacyjną, jednak przy szczelnych powłokach zewnętrznych to rozwiązanie może okazać się niewystarczające.

Aby móc w pełni kontrolować wymianę powietrza, dobrze jest zastosować dodatkowe urządzenia wentylacyjne. Może to być system centralny, składający się z głównej jednostki, od której do poszczególnych pomieszczeń odprowadzane są kanały bądź rury wentylacyjne. Ci, którzy nie mają możliwości zainstalowania systemu centralnego, mogą w dowolnym momencie zdecydować się na wentylację zdecentralizowaną. W takim przypadku, w każdym pomieszczeniu instalowane jest niezależne urządzenie, które zasysa powietrze z zewnątrz i po przefiltrowaniu dostarcza je do środka.

Podstawową funkcją każdego systemu wentylacyjnego jest wymiana powietrza. Ale na tym nie kończą się możliwości. W zależności od potrzeb lub miejsca instalacji możemy dobrać odpowiedni filtr, np. na drobne pyłki czy filtr antysmogowy.  Ponadto za pomocą różnego typu wymienników, urządzenia mogą odzyskiwać ciepło z odprowadzanego powietrza, co zwłaszcza zimą wpływa na odczucie komfortu. To, po czym poznamy naprawdę nowoczesne urządzenia, to tzw. funkcje smart, czyli możliwości zdalnego sterowania pracą urządzeń za pomocą aplikacji i wiele opcji automatycznych, które umożliwiają tworzenie scenariuszy działania systemu wentylacyjnego w zależności od potrzeb użytkowników. 

6. Inteligentna kuchnia to więcej czasu dla twoich bliskich.

Bateria kuchenna Mungo z funkcją filtrowania wody pozwala na picie zdrowej wody prosto z kranu, dzięki czemu znacząco można zredukować ilość plastikowych butelek. Wkład filtrujący jest montowany pod zlewem i, co ważne, jest od razu w zestawie z baterią - nie ma dodatkowych kosztów. Filtr wystarcza na 6000 litrów, czyli 4000 plastikowych 1,5-litrowych butelek.

Bateria kuchenna Mungo, KFA ARMATURA

Nowoczesne okapy Ciarko Design wyposażono w sensory ruchu dłoni, dzięki którym możesz kontrolować pracę urządzenia bez przerywania gotowania, bez wycierania rąk i nie brudząc panelu sterującego. Jednym gestem włączysz i wyłączysz okap, zmienisz moc jego pracy oraz natężenie oświetlenia.

Okapy Ciarko Design, CIARKO DESIGN

Bateria Franke Vital ma filtr w dodatkowej wylewce, zatem nie trzeba już instalować żadnych urządzeń w szafce pod zlewozmywakiem. Kapsułkowy filtr usuwa 99% wirusów i bakterii oraz mikrocząsteczek plastiku. Model występuje w trzech wariantach i dwóch rodzajach wykończenia.

Bateria Franke Vital, FRANKE

Wybierając przeszklenie do domu, rozważmy szkło grzewcze EGLAS z oferty Saint-Gobain Building Glass Polska, które gwarantuje domowe ciepło przez cały rok. To pewność pięknego widoku na otaczający nas świat oraz nieograniczonego dostępu do światła dziennego. Dodatkowo przeciwdziała powstawaniu wilgoci. Wybierając EGLAS, wprowadzasz ciepło do swojego życia!

Szkło grzewcze EGLAS, SAINT-GOBAIN

Szkło grzewcze na miarę domu XXI wieku
- wypowiedź eksperta Aksany Myslivets Marketing Manager Saint-Gobain 
Building Glass Polska

Wnętrza, w których wykorzystywane są najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, stają się coraz popularniejsze. Innowacyjne technologie to nie tylko sterowanie głosem czy sieć czujników, ale także szkło grzewcze. To nowatorskie rozwiązanie pozwala nie tylko zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniu, ale - w zależności od mocy - może też posiadać funkcje antykondensacyjne oraz umożliwiać topnienie śniegu. To też korzyści wizualne, na które wpływa niczym niezmącony widok za oknem, dostęp do światła dziennego czy zredukowana liczba grzejników.

EGLAS z oferty Saint-Gobain to szkło grzewcze z powłoką z tlenków metali, które przekształcają energię elektryczną w ciepło, równomiernie oddawane na całej powierzchni tafli. Dlatego też jedną z funkcji jest możliwość ogrzewania pomieszczeń. To idealne rozwiązanie do okna w łazience, które zapewni nam przyjemną temperaturę i wyeliminuje problemy z wilgocią. Sprawdzi się również w oknie dachowym, gdzie może chronić przed zaleganiem śniegu - EGLAS posiada wbudowany czujnik, który uruchamia funkcję topnienia, gdy tylko wyczuje śnieg, deszcz lub temperatura spadnie poniżej +5°C. Brak wilgoci czy zbierającego się śniegu to też niezaburzony widok na świat zewnętrzny i stały dopływ światła dziennego. Co ważne - antykondensacja ma pozytywny wpływ na zdrowie użytkowników, ponieważ zapobiega pojawianiu się wilgoci, a co za tym idzie grzybów.

EGLAS można śmiało łączyć z innymi rodzajami szkła - m.in. niskoemisyjnymi czy selektywnymi - ale przede wszystkim może funkcjonować w połączeniu z coraz popularniejszą domową instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie zapewni nam czyste źródło energii i komfort cieplny, a poniesione nakłady finansowe szybko się zwrócą.

7. Liczy się przyjazny design oraz łatwość używania.

Smart home to także przyjazny design. Jedną z charakterystycznych cech kolekcji Geberit Citterio, zaprojektowanej przez Antonio Citterio, uznanego włoskiego architekta i designera, jest mistrzowskie połączenie funkcjonalności z niebanalną formą przyjazną użytkownikom, jak w przypadku niewidocznych przelewów i zintegrowanych, ceramicznych osłon odpływów

Ceramiczne osłony odpływów, GEBERIT

Dzięki systemowi Miele@home oraz bezpłatnej aplikacji Miele@mobile nie musisz być w domu ani podchodzić do każdego urządzenia, żeby sprawdzić jego status, etap programu prania czy zmywania. Wszystko możesz sprawdzić na ekranie smartfona lub tabletu.

Systemowi Miele@home oraz bezpłatnej aplikacji Miele@mobile, MIELE

 

Autor
Smart home w 7 krokach - o czym pamiętać decydując się na inteligentne rozwiązania?
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...