Na początek ważna informacja: do czyszczenia złota można oczywiście używać specjalistycznych preparatów. Inna opcja to oddanie biżuterii czy innych przedmiotów do złotnika. To jednak wiąże się rzecz jasna z nadprogramowymi kosztami. Tymczasem równie skuteczne okazują się domowe sposoby. 

Czym czyścić złoto? Bezpieczne środki

Złoto samo w sobie jest wytrzymałym metalem i odpornym na korozję. Z czasem jednak może wyglądać mniej atrakcyjnie - staje się nieco ciemniejsze, a do tego gromadzą się na nim zabrudzenia. Wiele zależy też od próby złota. Domieszka innych metali może zarówno wzmacniać, jak i osłabiać jego właściwości. Zwłaszcza złoto z miedzią z czasem pokrywa się patyną. Wiąże się to z naturalnymi procesami, na które wpływ mają ewentualne zanieczyszczenia powietrza. Do czyszczenia złota możemy wykorzystać takie środki, jak:

• płyn do naczyń;

• soda oczyszczona (lub proszek do pieczenia);

• sól;

• mydło;

• amoniak;

• ocet, cebula, cytryna;

• benzyna.

Ważne: do czyszczenia złota nigdy nie używajmy pasty do zębów, ponieważ możesz uszkodzić powierzchnię. Starajmy się też zawsze korzystać z miękkich szmatek i gąbek, a jeśli używamy szczotki, róbmy to w miarę delikatnie (złoto jest miękkim metalem). Jeśli chodzi o złote przedmioty z dodatkiem kamieni, elementów drewnianych czy skórzanych, nie należy ich w całości zanurzać - bezpieczniejsze będzie samo przecieranie.

Jak wyczyścić złoto płynem do naczyń i mydłem?

Najprostsza metoda czyszczenia złota? Warto użyć płynu do naczyń lub mydła, ewentualnie z dodatkiem sody oczyszczonej (proszku do pieczenia). Cała procedura nie jest skomplikowana: przygotujmy ciepłą wodę, dodajmy do niej kilka kropli płynu do naczyń bądź odrobinę mydła, a następnie w pełni zanurzmy w takim roztworze złote przedmioty. Zwykle wystarczy kwadrans, by środki zadziałały. Na koniec należy wyjąć złoto i przetrzeć je miękką szmatką oraz delikatnie wypolerować.

Usuwanie zabrudzeń i patyny ze złota

W przypadku gdy złota biżuteria, sztućce albo pamiątki rodzinne są mocniej zabrudzone, można śmiało przetestować inne domowe sposoby:

Soda oczyszczona (proszek do pieczenia): wystarczy przygotować „papkę” do czyszczenia, np. wsypując sodę na zwilżony płatek kosmetyczny. Gdy już zacznie się pienić, rozprowadzamy wszystko na złotych powierzchniach, delikatnie wcierając, a na koniec myjemy przedmioty wodą i osuszamy. Polecane proporcje: 1 łyżeczka wody plus 1 łyżeczka sody.

Sok z cytryny i sól: dobry sposób na pozbycie się szarozielonej patyny - te dwa składniki wchodzą z nią w reakcję chemiczną, przez co łatwo ją usunąć.

Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona: dodane do ciepłej wody tworzą dość skuteczny roztwór do czyszczenia złota - wystarczy zanurzyć w nim szmatkę i przystąpić do przecierania.

Amoniak: podobnie jak sok z cebuli, ocet i denaturat pomaga szybko odświeżyć kolor złota. Mieszanka mydła i amoniaku świetnie sprawdza się też jako alternatywa dla płynu do naczyń.

Benzyna: to dobry środek i do usuwania zabrudzeń, i do odtłuszczania złota. Metalowe przedmioty można zanurzyć w benzynie (nawet na godzinę) lub nasączyć nią szmatkę i przystąpić do czyszczenia.

Jak przechowywać złote przedmioty?

Ponieważ stan powietrza, a także korzystanie z chemicznych środków czyszczących w domu może wpływać na wygląd złota, bardzo ważne jest jego właściwe i bezpieczne przechowywanie. Pojemniki czy organizery powinny być szczelne, tak by nie dostawały się do nich także światło i wilgoć.

Nie jest zalecane trzymanie w jednym miejscu złota i elementów wykonanych z innych kruszców. Unikajmy również przechowywania biżuterii w łazience, czyli pomieszczeniu bardzo wilgotnym. Dobrym rozwiązaniem są różne akcesoria na biżuterię, a także wygodne w użyciu woreczki strunowe.

Autor
Jak czyścić złoto: domowe sposoby czyszczenia przedmiotów ze złota
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...