Najlepszym i najmniej angażującym sposobem na czysty piekarnik jest regularne czyszczenie sprzętu po każdym użyciu. Wtedy zazwyczaj wystarczy wilgotna ściereczka lub gąbka z wodą.

Niestety czasem przy codziennym sprzątaniu kuchni zdarzy się zapomnieć nam o piekarniku. Wtedy pozbycie się zaschniętych przypaleń i zabrudzeń wymaga od nas interwencji. Możemy wykorzystać znane, domowe sposoby naszych babć lub zdecydować się na zakup sprzętu samoczyszczącego.

Piekarnik z funkcją samoczyszczenia sam pozbywa się nawet ciężkich przypaleń. Specjalna funkcja rozgrzewa sprzęt do bardzo wysokich temperatur, a istniejące już przypalenia z tłuszczu zamieniają się w popiół.

Czyszczenie piekarnika sodą

Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na czyszczenie zabrudzonego piekarnika jest użycie sody oczyszczonej w odpowiednich proporcjach. Ten sposób stosowały już nasze babki i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.

Kilka opakowań sody oczyszczonej wsypujemy do miseczki dodając kilka kropel płynu do naczyń. Do mieszanki dodajemy niewielką ilość wody, aby nasz roztwór miał konsystencję papki. Tak przygotowaną masę nakładamy na wnętrze piekarnika i pozostawiamy na około 15 minut. Na koniec przecieramy piekarnik wilgotną szmatką.

Ten sam sposób możemy lekko zmodyfikować używając zamiast płynu do naczyń soli kuchennej.

Czyszczenie piekarnika octem

Drugim skutecznym, aczkolwiek nieprzyjemnie pachnącym sposobem jest czyszczenie piekarnika z pomocą octu. Najlepiej przygotować roztwór w proporcjach 1:1 mieszając ocet z ciepłą wodą. Tak przygotowaną cieczą wystarczy wyszorować środek piekarnika z użyciem gąbki. Jeśli przeszkadza nam intensywny zapach octu możemy pokusić się o dodanie olejku eterycznego.

Kolejnym niezawodnym sposobem jest pasta przygotowana z octu i sody. Nałożona na kilkanaście minut pomoże pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.

Środki chemiczne do czyszczenia piekarnika

Ostatecznym sposobem na walkę z zanieczyszczonym piekarnikiem jest użycie preparatów chemicznych dedykowanym przypaleniom. Nie jest to jednak metoda polecana alergikom - środki te są silnie drażniące i mają bardzo intensywny zapach. Trzeba również uważać, aby nie pochlapać nimi drewnianego blatu kuchennego, ponieważ mogą go uszkodzić.

Autor
Czyszczenie piekarnika - skuteczny sposób na czysty piekarnik domowym sposobem!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....