Płyta indukcyjna czy ceramiczna?

Na jakiej kuchence gotuje się najlepiej? Jedni odpowiedzą, że zdecydowanie na gazowej, inni wolą elektryczne, a kolejni wychwalają płyty indukcyjne. I każdy ma rację, bo opiera się na własnych doświadczeniach. Zobaczmy, co proponują producenci.

Najbardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie są płyty indukcyjne, głównie ze względu na bezpieczeństwo użytkowania i energooszczędność. Na płytach ceramicznych gotuje się równie wygodnie, aczkolwiek pobierają więcej prądu niż indukcyjne. Ich oferta jest coraz mniejsza, bowiem jak twierdzą producenci, indukcja podbija rynek.

Jak działa indukcja? Zalety płyt indukcyjnych

Indukcyjne płyty w pełni zasługują na miano urządzeń XXI wieku. Gwarantują najszybszy i jednocześnie najbardziej energooszczędny sposób gotowania. Ciepło wytwarzane jest w dnie garnka, a sama płyta się nie nagrzewa. Kiedy regulujemy poziom mocy grzania, płyta reaguje na to w kilka sekund. Straty energii są najmniejsze w porównaniu z klasyczną płytą ceramiczną czy gazową.

Dlaczego mówi się tak wiele o bezpieczeństwie indukcyjnych płyt? Bowiem nawet po kilku godzinach pracy, płyta jest jedynie ciepła, kiedy zdejmiemy z niej naczynie, a więc jeśli zaciekawione dziecko czy dokazujący młody kot, będą chcieli jej dotknąć, z pewnością się nie oparzą.

Płyty indukcyjne mają różnie szerokości - od 30 do nawet 90 cm. Są wyposażone w cztery lub więcej pola grzejne zaznaczone liniami. Natomiast w niektórych modelach widać tylko niewielkie punkty, na przykład krzyżyki - wystarczy postawić naczynie tak, by zakryło ów punkt i płyta zaczyna pracować. Dzięki temu kształt naczynia może być dowolny, więc gotowanie w podłużnej brytfance czy wyjątkowo dużym garnku nie jest problemem.

Płyty indukcyjne mają kilka funkcji dodatkowych, które ułatwiają gotowanie. To między innymi: rozpoznawanie wielkości garnka - pole grzejne zaczyna działać dopiero wtedy, gdy postawimy na nim naczynie., a po zdjęciu naczynia płyta natychmiast przestanie pracować; przyspieszone gotowanie zwane Booster, Power, Power Boost - wybrane pole grzejne będzie pracować na maksymalnej mocy przez ok. 5 minut, co jest bardzo przydatne m.in. podczas smażenia mięsa; timer - umożliwia zaprogramowanie czasu pracy; blokada włączenia - jednym z przycisków można zablokować wybrane ustawienie oraz możliwość włączenia lub wyłączenia urządzenia.

Jakie garnki najlepsze do indukcji?

W jakich naczyniach gotuje się na płycie indukcyjnej? Najlepiej w garnkach przeznaczonych do indukcji. Są wykonane ze stali ferromagnetycznej, mają idealnie płaskie dno, są energooszczędne. Jeśli jednak mamy już naczynia i nie jesteśmy pewni czy możemy w nich gotować, zróbmy test.

Jak sprawdzić, czy garnek nadaje się na płytę indukcyjną? Test

Wystarczy do spodu garnka przyłożyć magnes - jeżeli przylgnie, to znaczy, że naczynie będzie współpracować z indukcją. Warunkiem jest jednak czyste i równe dno - takie, które będzie całkowicie przylegać do płyty indukcyjnej.

Autor
Czym jest indukcja? Wady, zalety, zastosowanie
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....