Tapeta do kuchni stanowi świetny sposób na ożywienie aranżacji, dodanie jej świeżości czy wprowadzenie ciekawych, modnych wzorów. Nie trzeba przy tym martwić się o trwałość takiego rozwiązania, ponieważ na rynku dostępne są nowoczesne, solidne materiały. Najpopularniejszą opcją jest tapeta nad blatem kuchennym.

By cieszyć się nienagannym wyglądem kuchni przez wiele lat, przy wyborze tapety warto zwrócić uwagę zwłaszcza na materiał, z jakiego została wykonana. W sklepach oferowane są przede wszystkim modele papierowe i winylowe. 

Czy tapety papierowe do kuchni to dobre rozwiązanie?

Tapety papierowe cieszą się dużą popularnością głównie z racji tego, że są najtańsze. Oferują przy tym mnóstwo wzorów i kolorów do wyboru. Niemniej w przypadku aranżacji kuchni nie zawsze się sprawdzają, a to dlatego, że nie najlepiej radzą sobie z wilgocią czy zabrudzeniami. Wiele zależy od liczby warstw papieru (im większa, tym lepiej) oraz zabezpieczenia powierzchni konkretnego modelu. Szczególnie trzeba zachować ostrożność przy montowaniu takiej tapety nad blatem kuchennym.

W zasadzie jedynym pewnym rozwiązaniem jest ukrycie jej za warstwą szkła. To skutecznie ochroni materiał przed tłuszczem i wodą - oczywiście pod warunkiem, że warstwa szkła będzie zamontowana szczelnie.

Tapeta pomiędzy szafkami w kuchni z motywem kwiatów.

Tapety winylowe do kuchni, czyli większa trwałość

Zdecydowanie lepszy wybór stanowią tapety winylowe. Zastosowane w nich tworzywo sztuczne wyróżnia się wysoką trwałością. Ponadto można je czyścić na mokro i szorować, co rozwiązuje problem oddziaływania wilgoci. Z łatwością usuniemy więc z nich chociażby plamy z tłuszczu, które lubią się pojawiać w strefie nad blatem roboczym.

Tapety winylowe do kuchni są też wygodniejsze w aplikacji - bardzo często chodzi bowiem o modele samoprzylepne. Można więc zapomnieć o żmudnym klejeniu, które dotyczy tapet papierowych. Warto pamiętać, by do kuchni wybierać tapety wykonane z gładkiego winylu (dostępne są także te ze spienionego). Nie trzeba ich też chować za warstwą szkła.

Tapeta z motywem botanicznym w kuchni bez górnych szafek.

A może włókno szklane?

Szczególną trwałością i długowiecznością wyróżniają się tapety z włókna szklanego. Do aranżacji kuchni wprowadzają ciekawą, zróżnicowaną fakturę, a przede wszystkim niestraszne im wilgoć czy tłuszcz. Takie tapety można też wielokrotnie malować. Jedynym ograniczeniem jest to, że nie pozwalają rozwinąć wystroju o bogate wzory czy rysunki - są bowiem jednobarwne. Poza tym raz nałożone na ścianę są trudne do usunięcia (odchodzą razem z tynkiem). Niemniej na dobre zabezpieczają powierzchnię zwłaszcza w miejscach intensywnie użytkowanych, takich jak strefa robocza w kuchni.

Dobre dopasowanie - tapeta vs meble

Jak uzyskać ciekawy akcent w aranżacji kuchni, a przy tym zachować ład przestrzenny? Tu kluczową rolę odgrywa zestawienie tapety z kolorami i dekorami frontów meblowych oraz blatów. Drogi do tego są co najmniej dwie - albo szukanie elementów wspólnych, albo też ożywczy kontrast. W przypadku ściany nad blatem częstym wyborem jest właśnie to drugie rozwiązanie.

Wciąż bardzo lubimy białe kuchnie, a w takim przypadku tapeta nad blatem w mocniejszym kolorze staje się wyrazistym i intrygującym elementem wystroju. Ponieważ z bielą doskonale komponują się właściwie wszystkie inne barwy, nie ma tu większych ograniczeń.

Tapeta nad blatem roboczym imitująca białe płytki.

Podobnie wygląda sytuacja z meblami drewnianymi (lub z dekorami drewnopodobnymi) oraz szarymi. W przypadku pozostałych kolorów zabudowy kuchennej najlepiej już szukać optymalnego dopasowania. Przykładowo z granatowymi meblami dobry duet stworzy tapeta z elementami białymi, beżowymi, szarymi, odcieniami drewna.

Wyrazistsze zestawienie to natomiast dodatek różu, żółcieni, fioletu czy barwy pomarańczowej. Zielona kuchnia z kolei polubi tapetę złotą, żółtą, ale też różową, beżową i brązową. Jeśli zależy nam na aranżacyjnej spójności, warto też tak dobierać tapetę, by przynajmniej w części powtarzała kolor frontów meblowych albo obecny na nich wzór.

Szara tapeta imitująca wzór lastryko.

Tapety do kuchni - aranżacje z pomysłem

Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest stosowanie tapety nad blatem kuchennym. Szczególnie ciekawy efekt osiągniemy, rezygnując z górnego rzędu szafek. Wtedy użyta tapeta zajmuje większą powierzchnię i bardziej ozdabia wnętrze. Taki typ wykończenia można też oczywiście zastosować na innych ścianach (np. obok stołu jadalnianego).

Osobną grupę produktów stanowią zaś tapety do oklejania mebli oraz sprzętów kuchennych. A na jakie modne tapety warto zwrócić uwagę? Oto przykładowe propozycje i pomysły na aranżacje:

Perfekcyjne imitacje różnorodnych materiałów - takich jak kamień, lastryko, drewno, cegła, beton. W przypadku tapety nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wybarwienie czy rysunek wzoru. Warto też pamiętać, że jeśli nowe płytki nie mieszczą się w budżecie, to można postawić na imitującą je tapetę. Szybka i tania metamorfoza wnętrza gwarantowana!

Geometria - harmonijne figury w zdyscyplinowanej palecie barwnej zadowolą miłośników nieco minimalistycznych dekoracji. Drugi biegun to np. feeria różnorodnych kolorów w mniej lub bardziej okiełznanej wersji.

Inspiracje naturalne - może to być łączka z rodzimymi gatunkami kwiatów, zamglony las albo tropikalna dżungla. Ciekawe efekty zapewniają motywy florystyczne zestawione z fauną (np. ptakami, zwierzętami egzotycznymi).

Wielkomiejski industrial - ceniona współcześnie konwencja. Tapeta może urzekać przemysłową typografią czy imitować wyglądać spatynowanych metalowych paneli.

Urok zdjęć, czyli fototapety kuchenne

Tapeta z widokiem, czyli fototapeta, to kolejna intrygująca opcja do zastosowania w kuchni. Swego czasu sporą popularnością cieszyły się zdjęcia dużych miast, ale dziś nie ma tak naprawdę żadnych ograniczeń w tym temacie. Wynika to chociażby z tego, że możemy np. przesłać dowolnie wybrane zdjęcie, które zostanie wydrukowane w stosownym formacie i na odpowiednio wymierzonej powierzchni. Równie ciekawym akcentem będzie fototapeta na szkle nad blatem kuchennym. To wariant szczególnie solidny, a taką dekoracją można także efektownie podświetlić. Należy się jednak liczyć z większymi kosztami niż w przypadku tradycyjnej tapety.

Autor
Przepis na tapetę do kuchni - pomysły na aranżacje kuchni z tapetą w tle
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...