By cieszyć się nienagannym wyglądem kuchni przez wiele lat, przy wyborze tapety warto zwrócić uwagę zwłaszcza na materiał, z jakiego została wykonana. W sklepach oferowane są przede wszystkim modele papierowe i winylowe. 

Czy tapety papierowe do kuchni to dobre rozwiązanie?

Tapety papierowe cieszą się dużą popularnością głównie z racji tego, że są najtańsze. Oferują przy tym mnóstwo wzorów i kolorów do wyboru. Niemniej w przypadku aranżacji kuchni nie zawsze się sprawdzają, a to dlatego, że nie najlepiej radzą sobie z wilgocią czy zabrudzeniami. Wiele zależy od liczby warstw papieru (im większa, tym lepiej) oraz zabezpieczenia powierzchni konkretnego modelu. Szczególnie trzeba zachować ostrożność przy montowaniu takiej tapety nad blatem kuchennym.

W zasadzie jedynym pewnym rozwiązaniem jest ukrycie jej za warstwą szkła. To skutecznie ochroni materiał przed tłuszczem i wodą - oczywiście pod warunkiem, że warstwa szkła będzie zamontowana szczelnie.

Tapeta pomiędzy szafkami w kuchni z motywem kwiatów.

Tapety winylowe do kuchni, czyli większa trwałość

Zdecydowanie lepszy wybór stanowią tapety winylowe. Zastosowane w nich tworzywo sztuczne wyróżnia się wysoką trwałością. Ponadto można je czyścić na mokro i szorować, co rozwiązuje problem oddziaływania wilgoci. Z łatwością usuniemy więc z nich chociażby plamy z tłuszczu, które lubią się pojawiać w strefie nad blatem roboczym.

Tapety winylowe do kuchni są też wygodniejsze w aplikacji - bardzo często chodzi bowiem o modele samoprzylepne. Można więc zapomnieć o żmudnym klejeniu, które dotyczy tapet papierowych. Warto pamiętać, by do kuchni wybierać tapety wykonane z gładkiego winylu (dostępne są także te ze spienionego). Nie trzeba ich też chować za warstwą szkła.

Tapeta z motywem botanicznym w kuchni bez górnych szafek.

A może włókno szklane?

Szczególną trwałością i długowiecznością wyróżniają się tapety z włókna szklanego. Do aranżacji kuchni wprowadzają ciekawą, zróżnicowaną fakturę, a przede wszystkim niestraszne im wilgoć czy tłuszcz. Takie tapety można też wielokrotnie malować. Jedynym ograniczeniem jest to, że nie pozwalają rozwinąć wystroju o bogate wzory czy rysunki - są bowiem jednobarwne. Poza tym raz nałożone na ścianę są trudne do usunięcia (odchodzą razem z tynkiem). Niemniej na dobre zabezpieczają powierzchnię zwłaszcza w miejscach intensywnie użytkowanych, takich jak strefa robocza w kuchni.

Dobre dopasowanie - tapeta vs meble

Jak uzyskać ciekawy akcent w aranżacji kuchni, a przy tym zachować ład przestrzenny? Tu kluczową rolę odgrywa zestawienie tapety z kolorami i dekorami frontów meblowych oraz blatów. Drogi do tego są co najmniej dwie - albo szukanie elementów wspólnych, albo też ożywczy kontrast. W przypadku ściany nad blatem częstym wyborem jest właśnie to drugie rozwiązanie.

Wciąż bardzo lubimy białe kuchnie, a w takim przypadku tapeta nad blatem w mocniejszym kolorze staje się wyrazistym i intrygującym elementem wystroju. Ponieważ z bielą doskonale komponują się właściwie wszystkie inne barwy, nie ma tu większych ograniczeń.

Tapeta nad blatem roboczym imitująca białe płytki.

Podobnie wygląda sytuacja z meblami drewnianymi (lub z dekorami drewnopodobnymi) oraz szarymi. W przypadku pozostałych kolorów zabudowy kuchennej najlepiej już szukać optymalnego dopasowania. Przykładowo z granatowymi meblami dobry duet stworzy tapeta z elementami białymi, beżowymi, szarymi, odcieniami drewna.

Wyrazistsze zestawienie to natomiast dodatek różu, żółcieni, fioletu czy barwy pomarańczowej. Zielona kuchnia z kolei polubi tapetę złotą, żółtą, ale też różową, beżową i brązową. Jeśli zależy nam na aranżacyjnej spójności, warto też tak dobierać tapetę, by przynajmniej w części powtarzała kolor frontów meblowych albo obecny na nich wzór.

Szara tapeta imitująca wzór lastryko.

Tapety do kuchni - aranżacje z pomysłem

Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest stosowanie tapety nad blatem kuchennym. Szczególnie ciekawy efekt osiągniemy, rezygnując z górnego rzędu szafek. Wtedy użyta tapeta zajmuje większą powierzchnię i bardziej ozdabia wnętrze. Taki typ wykończenia można też oczywiście zastosować na innych ścianach (np. obok stołu jadalnianego).

Osobną grupę produktów stanowią zaś tapety do oklejania mebli oraz sprzętów kuchennych. A na jakie modne tapety warto zwrócić uwagę? Oto przykładowe propozycje i pomysły na aranżacje:

Perfekcyjne imitacje różnorodnych materiałów - takich jak kamień, lastryko, drewno, cegła, beton. W przypadku tapety nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wybarwienie czy rysunek wzoru. Warto też pamiętać, że jeśli nowe płytki nie mieszczą się w budżecie, to można postawić na imitującą je tapetę. Szybka i tania metamorfoza wnętrza gwarantowana!

Geometria - harmonijne figury w zdyscyplinowanej palecie barwnej zadowolą miłośników nieco minimalistycznych dekoracji. Drugi biegun to np. feeria różnorodnych kolorów w mniej lub bardziej okiełznanej wersji.

Inspiracje naturalne - może to być łączka z rodzimymi gatunkami kwiatów, zamglony las albo tropikalna dżungla. Ciekawe efekty zapewniają motywy florystyczne zestawione z fauną (np. ptakami, zwierzętami egzotycznymi).

Wielkomiejski industrial - ceniona współcześnie konwencja. Tapeta może urzekać przemysłową typografią czy imitować wyglądać spatynowanych metalowych paneli.

Urok zdjęć, czyli fototapety kuchenne

Tapeta z widokiem, czyli fototapeta, to kolejna intrygująca opcja do zastosowania w kuchni. Swego czasu sporą popularnością cieszyły się zdjęcia dużych miast, ale dziś nie ma tak naprawdę żadnych ograniczeń w tym temacie. Wynika to chociażby z tego, że możemy np. przesłać dowolnie wybrane zdjęcie, które zostanie wydrukowane w stosownym formacie i na odpowiednio wymierzonej powierzchni. Równie ciekawym akcentem będzie fototapeta na szkle nad blatem kuchennym. To wariant szczególnie solidny, a taką dekoracją można także efektownie podświetlić. Należy się jednak liczyć z większymi kosztami niż w przypadku tradycyjnej tapety.

Autor
Przepis na tapetę do kuchni - pomysły na aranżacje kuchni z tapetą w tle
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...