Kuchnia to miejsce, które jest szczególnym wyzwaniem dla wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą. To tu zużywamy zwykle najwięcej wody i energii elektrycznej, tutaj też generujemy odpady. Jak sprawić, by była zarazem funkcjonalna i ekologiczna? Jakie rozwiązania warto wprowadzić? Na te pytania odpowiada architekt Wioleta Cieślik, Kierownik działu Decoroom Kitchen.

Czym charakteryzuje się wnętrze w stylu eco? Jakich naturalnych materiałów użyć?

- Najlepiej czerpać z natury, wybrać drewno, kamień, szkło czy metal. Materiały te powinny być stonowane, w ciepłych barwach. Ich kształt powinien dążyć w kierunku minimalizmu, prostych form, co wprowadza do wnętrza harmonie i spokój. Drewno nadaje szlachetności i wprowadza przyjemny nastrój. Pojawiające się naturalne, nieregularne słoje, sęki nadają pomieszczeniu charakteru. Poza walorami wizualnymi, są również ponadczasowe i dobrze znoszą próbę czasu. Drewno pięknie się starzeje! 

Jakie ekologiczne rozwiązania warto uwzględnić w projekcie? Gdzie umieścić urządzenia do ekologicznego gospodarowania odpadami?

- Segregacja odpadów jest ważna, ponieważ pozwala zredukować ilość generowanych śmieci poprzez ich recykling. Segregacja powinna był higieniczna i łatwo dostępna. Najlepiej sprawdzają się do tego specjalne sortowniki, kosze umieszczone pod szafką zlewową bądź tuż obok niej. Możemy wybrać od 2 do 4-5 koszy. Kosze mogą być umieszczone w wysuwanej szufladzie lub bezpośrednio zamocowane do frontu szafki kuchennej. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia dostęp do odpadów. Kosze posiadają pokrywki, które chronią przed wydostawaniem się nieprzyjemnego zapachu. Zakup takich estetycznych i funkcjonalnych pojemników może zwiększyć komfort lokatorów. Oddzielenie bioodpadów i zbieranie ich w kompostowniku pozwala uzyskać dodatkową korzyść, jaką jest kompost do roślin i upraw. 

Jak do tematu ekologii podchodzą inwestorzy. Czy sami z siebie interesują się ekologicznymi rozwiązaniami, czy trzeba ich uświadamiać, jak ważny jest to temat?

- Coraz więcej osób jest już świadomych tego, jak ważna jest troska o nasze środowisko, planetę. Często sami określają, w jaki sposób dbają o te kwestię. Zadaniem architekta jest przedstawienie najnowszych i najlepszych rozwiązań dla danego użytkownika i wkomponowanie ich w daną przestrzeń, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Najwcześniej jest to segregacja odpadów, utylizacja czy wybór sprzętu AGD, który jest energooszczędny. Często też planujemy wykorzystanie przestrzeni do przechowywania. Oszacowanie liczby rzeczy i organizacja miejsca do przechowywania minimalizuje ilość zbędnego wyposażenia. To ważne, aby przewidzieć miejsce na naczynia i opakowania wielorazowego użytku oraz zaplanować założenie własnego mini ogródka lub uprawy z ziołami i przyprawami. 

Kiedy warto zainwestować w urządzenia oszczędzające wodę i energię elektryczną? Czy takie produkty są droższe? Jeśli tak, to czy ich zakup się zwróci?

- Takie urządzenia zwykle są minimalnie droższe od standardowych, ale także zazwyczaj lepiej wyposażone. Wyposażenie kuchni generuje około 40% zużycia energii w domu, więc warto to przeliczyć. Należy przeanalizować zakup wyposażenia także pod kątem naszego stylu życia, ilości czasu spędzonego podczas przygotowywania posiłków oraz osób korzystających z tych urządzeń i generujących zużycie energii.

W kuchni zużywamy wiele wody. Jakie rozwiązania, które pozwolą nam ją oszczędzać, może Pani polecić?

- Jeśli chodzi o ograniczenie zużycia wody, często rekomendujemy klientom założenie filtra do wody połączonego z baterią kuchenną, dzięki czemu mogą zrezygnować z zakupu wody w plastikowych z butelkach. Takie rozwiązanie poprawia smak i zapach wody, a także neutralizuje posmak chloru oraz nieczystości organiczne. System filtrujący zajmuje niewiele miejsca pod zlewozmywakiem a wymiana samych wkładów filtrujących jest wyjątkowo prosta. Dobrym rozwiązaniem są też baterie kuchenne, które posiadają perlatory, zmieniające ciśnienie wody i napowietrzające ją.

Kolejnym urządzeniem, które sprzyja ekologii jest zmywarka. Korzystając z niej, zużywamy o wiele mniej wody niż podczas mycia naczyń pod kranem. Ponadto, urządzenia te posiadają specjalne programy, które dopasowują się do rodzaju zabrudzenia naczyń i ich ilości w urządzeniu. Kontrolują stopień zabrudzenia wody tak, aby odpowiednio dostosowywać do niej temperaturę.

A jeśli chodzi o inne elementy wyposażenia, na które warto zwrócić uwagę?

- Jeśli chodzi o AGD, przede wszystkim, rekomenduję wybór wyposażenia o najwyższej klasie energetycznej A. Zacznijmy od lodówek - bardzo lubię te z funkcją "No Frost", zabezpieczającą przed osadzaniem się lodu na ściankach i produktach, co powoduje straty energii i konieczność rozmrażania. Przydatne są też sygnały dźwiękowe, które przypominają o zamknięciu urządzenia, w celu oszczędności energii. Nowoczesne lodówki posiadają także funkcje kontroli ilości przechowywanych produktów za pomocą wewnętrznej kamery. Spisujemy listę ulubionych produktów w aplikacji i dostajemy powiadomienie o terminie przydatności oraz brakujących produktach. Kolejnym udogodnieniem są w nich specjalne szuflady, o niskiej temperaturze do przechowywania wędlin, ryb czy warzyw. Dzięki temu produkty dłużej zachowują świeżość. Inwestycja w taki model lodówki pozwoli na ograniczenie marnowania żywności, które w ostatnich latach stało się poważnym problemem.

Kolejnym elementem wartym uwagi jest piekarnik z funkcją szybkiego nagrzewania. W krótkim czasie urządzenie osiąga najwyższą temperaturę, dzięki czemu pozwala oszczędzić czas oraz energię. Wybierając płytę, sięgnijmy po te indukcyjne. Nagrzewają się o wiele szybciej niż ich ceramiczne odpowiedniki. Swoim klientom, polecam również stosowanie młynków do śmieci. Możemy w nich zmielić na bieżąco wszystkie odpady organiczne. To jednak bardzo ogólne rekomendacje, wszystko zależy od stylu życia inwestorów i sposobu korzystania z przestrzeni kuchennej. Zawsze staramy się dopasować nasze propozycje wyposażenia tak, aby osiągnąć jak najlepszy balans między funkcjonalnością, estetyką i kosztami.

Architekt Wioleta Cieślik, Kierownik działu Decoroom Kitchen.