Wnętrze w świeżym, nowoczesnym wydaniu? Grafitowa kuchnia to jedno z rozwiązań, które stanowi idealną odpowiedź na taki postulat. Co ważne, zależnie od zastosowanych materiałów czy trików projektowych może przyjmować różne odsłony. Warto jednak pamiętać o tym, że kuchnia w kolorze grafitowym ma zarówno zalety, jak i wady.

Grafitowa kuchnia to jedno z modniejszych dziś rozwiązań. Doskonale odnajduje się wszędzie tam, gdzie stawia się na nowoczesność, a także stylistykę industrialną. Ale na tym nie koniec możliwości grafitu. Równie ciekawe odsłony może przyjmować we wnętrzach w stylu glamour oraz vintage

Grafitowa kuchnia, czyli jaka?

Grafit to kolor ciemny i szlachetny, który sytuuje się pomiędzy klasyczną szarością a czernią. To barwa głęboka, nieco chłodna, a zarazem bardzo przyjemna w odbiorze. Z tych powodów cieszy się dziś dużą popularnością zwłaszcza w kuchniach. Zbliżonym odcieniem, zresztą niekiedy utożsamianym z grafitem, jest antracyt. Ten wariant szarości znajduje się jednak w palecie kolorystycznej bardzo blisko czerni. Ma jednak w porównaniu z nią nieco więcej lekkości i łagodności.

Zalety grafitowej kuchni

Zastanawiasz się nad grafitową kuchnią? Poznaj najważniejsze zalety takiego rozwiązania:

• Uniwersalność - grafitowa kuchnia to doskonały wybór w różnych konwencjach stylistycznych. Gładkie, jednorodne fronty wykończone na wysoki połysk lub półmat idealnie odnajdują się w nowoczesnej kuchni. Z kolei więcej matu i wizualnej surowości stanowi idealną propozycję dla miłośników stylu industrialnego.

Na tym zresztą nie koniec możliwości. Zestawienie grafitu ze srebrem, złotem czy mosiądzem prezentuje się szlachetnie i elegancko, dlatego jest godne polecenia do wnętrz w stylu glamour. Z kolei gdy zastąpimy gładkie fronty tymi stylizowanymi, z płycinami i ornamentami, osiągniemy atrakcyjny wizualnie efekt eklektyzmu w duchu vintage.

• Wysmakowana elegancja: w każdym wydaniu stylistycznych grafitowa kuchnia ma w sobie mnóstwo szlachetności i szyku.

• Punkt wyjścia do kreatywności: grafit jest kolorem, który można łączyć z różnorodnymi innymi barwami, a także wzorami i materiałami. Zapewnia to wiele możliwości aranżacyjnych.

Wady grafitowej kuchni

Grafitowa kuchnia, jak zresztą każda inna, ma również swoje wady. Warto pamiętać o takich wyzwaniach, jak:

• Większe wymagania, jeśli chodzi o czystość: na grafitowych frontach i blatach szybciej widać zabrudzenia, takie jak plamy, osady kamienne czy ślady po pryskającej wodzie. Największa dyscyplina w tym zakresie towarzyszy wykończeniu na wysoki połysk. Warto tu zwrócić uwagę na meble, na których w mniejszym stopniu będą zostawać chociażby ślady palców.

• Ciężkość optyczna i potrzeba dobrego oświetlenia: grafit to barwa ciemna. Mimo że jest chłodna i w pewnym stopniu dodaje efektu głębi, to jednak nie sprawdza się najlepiej w małych wnętrzach. Dlatego warto pomyśleć o dobrym oświetleniu - zwłaszcza sztucznym (lampy sufitowe, oświetlenie podszafkowe, dodatkowe kinkiety).

Grafitowa kuchnia lepiej też wypada w większej strefie dziennej z otwartą kuchnią niż w niewielkim, zamkniętym wnętrzu. Na małym metrażu lepiej złagodzić moc antracytu barwami lżejszymi: bielą, jasną szarością, pastelami, łagodnymi kolorami drewna. Zapewni to optyczne powiększenie kuchni.

Z czym łączyć meble w kolorze grafitowym?

Grafit może być barwą wiodącą albo też na większych powierzchniach łączyć się z innymi kolorami. Świetnym towarzystwem jest tutaj wszechstronna biel, która łagodzi moc grafitu. Warto też eksperymentować z dekorami drewnianymi - np. na blatach kuchennych. Takie naturalne inspiracje dodają wnętrzu przytulności. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by do mebli grafitowych dodać żywsze kolory, takie jak żółty, różowy, koralowy czy fioletowy.

Doskonałym towarzystwem są również brązy i rdzawe pomarańcze. W konwencji industrialnej można je wprowadzać za pomocą dekorów inspirowanych spatynowaną blachą. W duecie z grafitem zjawiskowo wypada także cegła. Miłośnicy granatu i błękitu również mogą je zestawiać z grafitową szarością, niemniej przyda się tu dodatkowo coś jaśniejszego i cieplejszego - czyli np. biel bądź drewno.

Kuchenne inspiracje z grafitem w roli głównej

Opinie architektów wnętrz oraz posiadaczy grafitowych kuchni są w znacznej mierze entuzjastyczne. Dlaczego? Taka kolorystyka pozwala nieco wyjść poza schematy - zastąpić tak popularną białą kuchnią czymś bardziej intrygującym, pozwalającym wprowadzić kreatywne rozwiązania projektowe. Grafit w wydaniu połyskującym lub bardziej matowym warto szczególnie zestawiać z bogatszymi strukturami i fakturami: postarzanym metalem i drewnem, surowym betonem, cegłą.

W części kuchni można zrezygnować z górnych szafek i postawić na takie inspiracje właśnie na „uwolnionym” fragmencie ściany. Grafitowa kuchnia doceni też dodatkowe lżejsze formy, czyli np. industrialne regały i półki. Świetnie wypada również w towarzystwie płytek ściennych typu metro.

Autor
Grafitowa kuchnia - wady, zalety, opinie i inspiracje
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...