W jakich wnętrzach sprawdzi się kuchnia bez szafek wiszących?

Kuchnia pozbawiona szafek górnych pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Dobrze wkomponuje się w aranżacje salonu z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie warto rozważyć również w niewielkich pomieszczeniach, które dzięki rezygnacji z części mebli nabiorą lekkości i przestrzeni.

Zabudowa bez szafek wiszących umożliwia także funkcjonalne zaaranżowanie kuchni na poddaszu i w pomieszczeniach ze skosami. Rezygnacja z górnych szafek ułatwi też codzienne funkcjonowanie osobom niższym, które zmagają się z trudniejszym dostępem do sprzętu umieszczonym na najwyższej półce i niejednokrotnie wymaga to od nich dostawianie dodatkowego stołka.

fot. Kitchen Lifestyle

Co na ścianę zamiast szafek górnych?

Wydawać by się mogło, że zaprojektowanie kuchni bez szafek górnych to nie lada wyzwanie. Takie niestandardowe rozwiązania pozwalają jednak na większą swobodę w dekoracji wnętrza. Nad dolnymi szafkami możemy bowiem umieścić galerię zdjęć lub obrazków, relingi z haczykami na kubki i akcesoria kuchenne, kinkiety oświetleniowe lub pojedyncze półki ze wspornikami, na których znajdzie się miejsce na rośliny lub ozdobną ceramikę. 

Pusta ściana to także okazja do położenia oryginalnej tapety, ceramicznej mozaiki, cegły dekoracyjnej lub zamontowania minimalistycznego, poziomego okapu. Nad dolnymi szafkami mogą zwisać również oryginalne lampy, które nie tylko doświetlą pomieszczenie, ale staną się elementem dekoracyjnym.

fot. Lime Lace

Jeśli na jednej z kuchennych ścian występują okna, możemy wykorzystać je jako dodatkowy atut i zaaranżować przestrzeń wokół nich. Przygotowując posiłki będziemy mogli podziwiać widoki za oknem dodatkowo pełniąc pieczę nad bawiącymi się na podwórku dziećmi.

Chcąc zaaranżować kuchnię w nowoczesnym stylu, postawmy na zabudowanie jednej ze ścian od sufitu do samej podłogi (bez podziału na szafki górne i dolne). Zmieścimy tam zarówno sprzęty AGD, jak i szafki i szuflady niezbędne do przechowywania. Na środku pomieszczenia może stanąć wyspa kuchenna, będąca głównym miejscem toczącego się życia rodzinnego.

Projekt Studio Karton, realizacja STUDIO PROSTYCH FORM

Jak znaleźć miejsce do przechowywania w kuchni bez szafek górnych?

Największą obawą osób projektujących kuchnię bez szafek górnych jest brak miejsca do przechowywania zastawy stołowej i sprzętów kuchennych. Z tego powodu najwięcej czasu radzimy poświęcić na funkcjonalne wyposażenie szafek dolnych - mogą to być szafki cargo, narożne, liczne szuflady, wysuwane półki na napoje. Ważne jest, by dostępną przestrzeń wykorzystać w stu procentach.

Kupując dolne szafki kuchenne zwróćmy też uwagę na maksymalny udźwig wybranych mebli. Im większy, tym więcej rzeczy uda nam się zmieścić w każdej z szafek. O optymalne rozwiązania kuchenne zapytaliśmy eksperta Krystiana Karwackiego, Maganera ds. Rozwoju marki Verle.

fot. Brass

- Zastanawialiście się kiedyś Państwo nad tym, co potrafią meble, jakie gromadzicie w swoich domach? Rzadko zwracamy na to uwagę, jednak warto pomyśleć o tym w czasie podejmowania decyzji zakupowej. Zaznaczę, że meble Verle to trwała i wytrzymała zabudowa. Konstrukcja tych mebli gwarantuje, że szafki oraz szuflady utrzymają ciężar do 80 kg. Jest to znacznie więcej niż waga tradycyjnej zastawy stołowej. Dla porównania warto wspomnieć, że 18-częściowy porcelanowy zestaw kawowy waży ok. 5 kg. - wyjaśnia Krzysztof Karwacki.

- Jedna szafka lub szuflada marki Verle może więc utrzymać ciężar zestawu dla 90 osób. Niewiarygodne, prawda? Przytaczam ten przykład nie tylko jako ciekawe porównanie, ale wspominam o tym po to, by uświadomić konsumentom, że meble wyposażające ich domy mierzą się niekiedy ze sporym wyzwaniem. Warto więc wybierać takie, które w funkcjonalny oraz ergonomiczny sposób służyć będą nam bez problemów i usterek. Ofertę marki Verle budują solidne i niezawodne meble, które dzięki pięknej linii oraz nowoczesnemu designowi w niezmiennej formie będą cieszyć nasze oko przez lata. - dodaje ekspert.

fot. Lime Lace

Wciąż nie możesz zdecydować się na konkretną aranżację kuchenną? Zajrzyj do poniższej galerii z masą inspiracji wnętrzarskich!

Autor
Kuchnia bez szafek górnych - najpiękniejsze aranżacje
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....