Moda na kuchnie otwarte dokonała rewolucji w naszym myśleniu. Zamiast wydzielać, wolimy dzielić się - przestrzenią, czasem, sobą. W zabieganym współczesnym świecie szkoda chwili na przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego, a drzwi stają się przeszkodą, kiedy jednocześnie chcemy przygotować kolację, pomóc dzieciom w odrabianiu lekcji czy wysłać ważny mail. Kuchnia staje się nowym salonem, w którym toczy się życie całej rodziny. Dlatego warto zadbać, by to miejsce - poza swoją funkcjonalnością - było jak najbardziej komfortowe.
Kolorystyka salonu z aneksem kuchennym
Najważniejsze to dobrać odpowiednią zabudowę tak, by razem z meblami salonowymi tworzyła zwartą, spójną całość. Rustykalna kuchnia z minimalistyczną sofą nie będą szły przecież w parze. Najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem jest ujednolicenie kolorystyki.
Kiedy fronty szafek będą identyczne lub zbliżone do tych z mebli z części dziennej, różnica pomiędzy strefami całkowicie się zaciera. Także sofa wcale nie musi stać plecami do części kuchennej. Zwrócona w jej stronę będzie sprzyjała nawiązywaniu interakcji.
Kuchnia z salonem - miejsce do jedzenia, wypoczynku i przyrządzania potraw
Warto też zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy stołu jadalnego. Może zamiast niego wystarczy przeznaczyć to miejsce na sofę z niską ławą, przy której znajdą swoje miejsce dzieci i dorośli. Wtedy wspólny posiłek staje przygodą i zabawą.
Jeśli pozwala nam na to miejsce, warto pomyśleć o szerokiej wyspie kuchennej, na której znajdzie się miejsce i na krojenie, i postawienie komputera. Kiedy cała rodzina zbiera się wokół takiej przestrzeni, nawet jeśli każdy zajmuje się swoimi sprawami, wciąż jesteśmy w kontakcie i w każdej chwili możemy sobie wzajemnie pomagać, a jednocześnie mamy pewność, że nic się nie zniszczy.
Świetnym rozwiązaniem, by „ocieplić” wizerunek kuchni, jest położenie niedużego, miękkiego dywanu, szczególnie jeśli mamy małe dziecko. Taka przestrzeń do zabawy dla malucha, który zawsze będzie pod naszym czujnym okiem, sprzyja bliskości. Jeśli martwimy się o to, że coś się rozleje, zdecydujmy się na dywan łatwy w czyszczeniu, najlepiej z wysokiej jakości poliestru.
Kto powiedział, że w części kuchennej mamy trzymać tylko książki kulinarne i utensylia związane z gotowaniem? Prosta biblioteczka, regał z rodzinnymi pamiątkami, galeria zdjęć z wakacji oprawionych w ramki - to wszystko potrafi całkowicie odmienić charakter kuchni.
Kuchnia półotwarta
Niektórzy jednak nie chcą, by kuchenny rozgardiasz był widoczny na pierwszy rzut oka. Niezmyte naczynia lub garnki stojące na płycie nie kojarzą się bowiem z atmosferą ogniska domowego. Świetnym rozwiązaniem jest wtedy system specjalnych drzwi - zamykanych lub przesuwanych - którymi można zasłonić to, co wolimy ukryć przed innymi. Kilkoma ruchami możemy wszystko zasłonić, a zamiast rozgardiaszu zobaczymy tylko drzwi. To rozwiązania świetnie sprawdza się w przypadku, gdy zagospodarujemy wnękę.
Jeśli jednak nie mamy otwartej kuchni, wciąż możemy osiągnąć efekt salonowy. Nawet miękki puf, fotel lub stoliczek, na którym postawimy tablet, zmienią nastrój wnętrza. Liczy się tylko nasza wyobraźnia i chęć zbliżenia do siebie całej rodziny
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Porady architekta
O tym, czym się kierować przy urządzaniu kuchni z salonem opowiedziały nam Marta Drzymała i Agata Frątczak - założycielki pracowni MADAMA.
Jeśli chcemy urządzić kuchnię otwartą na salon, zadbajmy, by oba wnętrza do siebie pasowały. Można to osiągnąć, stosując się do kilku zasad.
1. Najlepiej, aby w kuchni i salonie zastosować te same barwy, lecz w nieco innej tonacji. W ten sposób zróżnicujemy przestrzeń, ale jej sztucznie nie podzielimy. Również dekoracje i dodatki będą tym, co ożywi oba wnętrza.
2. W obu pomieszczeniach sprzęty powinny być w podobnym stylu. Zwróćmy uwagę na ich wykończenie, np. jednakowe uchwyty szuflad i szafek, gzymsy, cokoły czy nóżki. W otwartej na salon kuchni urządzenia AGD powinny być zabudowane – dzięki ujednoliceniu stylu i barwy frontów zyskamy ład i harmonię.
3. W kuchni najważniejsza wydaje się strona praktyczna. Ponieważ posadzka będzie bardziej eksploatowana niż w salonie. Jest jednak wyjście - można w obu częściach zastosować dobrze zabezpieczone drewno. Często w obu strefach układana jest podłoga gresowa o odpowiednio dobranej kolorystyce.
4. Oświetlenie powinno się na swój sposób uzupełniać. Jeśli w salonie mamy efektowny żyrandol, to w kuchni zastosujmy dyskretne listwy sufitowe oraz oświetlenie blatów roboczych.
Jaki okap wybrać do aneksu kuchennego?
Piotr Osowski, Dyrektor Zarządzający Falmec Polska
W przestrzeni kuchenno-salonowej należy zwrócić szczególną uwagę na głośność okapu. By zapewnić ciszę podczas gotowania oraz efektywne pochłanianie oparów, proponujemy okap z technologią NRS - jest to jedyny na świecie system wyciszania okapów, który zmniejsza hałas do minimalnego poziomu. W okapach Falmec NRS poziom hałasu wynosi jedynie 45 dB, co świadczy o tym, że podczas gotowania możemy rozmawiać, słuchać muzyki bez charakterystycznego hałasu typowego dla urządzeń gospodarstwa domowego.
Warto zwrócić uwagę na model Sophie, Soffio czy Spazio. Stanowią one jeden z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych sposobów na uatrakcyjnienie każdej kuchni. Idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną w kuchni przestrzeni i cenią subtelny, minimalistyczny design, są okapy sufitowe. Bez względu na to, jaki okap wybierzemy, pamiętajmy o prawidłowym podłączeniu i czyszczeniu filtrów przeciwtłuszczowych.
Jakie urządzenia będą najlepsze w kuchni otwartej na salon?
Tomasz Kowcun, Marketing Manager Russell Hobbs
Kuchnie połączone z salonem to dla jednych modne, wymarzone rozwiązanie, dla innych konieczność. W bloku czy w małych domach otwieramy kuchnię, aby optycznie dodać przestrzeni, zyskać miejsce na stół czy rozjaśnić ciemne pomieszczenie. W przestronnym domu efektownie będzie wyglądać wyspa kuchenna, która nie tylko pięknie się prezentuje, ale także ułatwia codzienne życie, dostarczając miejsca do pracy lub spożywania posiłków.
Otwarcie przestrzeni kuchennej ma też swoje ciemne strony, wymaga dyscypliny w sprzątaniu, mniejszej liczby sprzętów „na widoku” i wyraźnego rozdzielenia poszczególnych stref. Równocześnie trzeba pamiętać, że przestrzenie, które pełnią różne funkcje, mają razem tworzyć spójną całość. Zabiegiem, który zapewni spójność kuchni i salonu, jest zastosowanie tych samych lub współgrających ze sobą materiałów wykończeniowych. Ten sam rodzaj podłóg czy kolor ścian to jedna z najprostszych metod.
Efekt spójności można również osiągnąć, dobierając odpowiednie akcesoria. Warto zacząć od tych, które są niezbędne w każdej kuchni, czyli od sprzętu AGD. Ich wybór ma duże znaczenie, bo oprócz funkcjonalności oraz jakości ważny jest też wygląd. Ekspres do kawy, toster czy czajnik to na tyle małe urządzenia, że można je schować w szafkach, ale po co, jeżeli możemy nimi wyrazić lub podkreślić styl, który nam się podoba, a także dodać pomieszczeniu charakteru i blasku. Sprzęt AGD można potraktować jak biżuterię, która ma przede wszystkim podkreślić szyk i eksponować atuty. Z mojej strony polecam sprzęty Russell Hobbs, które nie wymagają wyboru między funkcjonalnością a atrakcyjnym wyglądem, bo odznaczają się zarówno walorami wizualnymi, jak i praktycznymi.
Zdjęcie otwierające artykuł: JUAN