Imitacja kominka - ciekawa alternatywa dla mieszkań w bloku

Mieszkając w bloku bardzo rzadko możemy pozwolić sobie na montaż kominka tradycyjnego, gdzie skwierczące kawałki drewna umilą nam jesienny wieczór. Pozostaje więc opcja biokominków lub zakup portalu kominkowego inaczej mówiąc imitacji prawdziwego kominka.

Portal kominkowy to prostokątna lub kwadratowa zabudowa wykonana z gipsu lub kamienia docelowo służąca jako element dekoracyjny obudowujący tradycyjny kominek. W przypadku montażu atrapy śmiało możemy zdecydować się na zakup portalu z drewna lub płyty MDF ponieważ materiał nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z ogniem. Wewnątrz obudowy możemy wyłożyć kawałek ściany oryginalnymi płytkami, cegłą lub tapetą. Od góry pełni on funkcję szafki, komody bądź konsoli i śmiało możemy ustawić na nim kwiaty, zdjęcia, obrazki i bibeloty.

Czym wypełnić portal kominkowy? W środku dobrze sprawdzą się jednobarwne świece w różnych wielkościach. Dzięki temu trikowi po zapaleniu świec cały portal wypełni blask ognia. Obok możemy ustawić także dekoracyjne lampiony. Popularnym rozwiązaniem jest też umieszczenie wewnątrz portalu kawałków drewna lub wstawienie niewielkiej półki na dodatki lub książki.

Gdzie kupić i ile kosztuje atrapa kominka?

Atrapę kominka kupimy w popularnych marketach budowlanych oraz w sieci i zapłacimy za nią od 200 do 1200 złotych. Cena uzależniona jest od ilości zdobień, materiału z jakiego wykonany jest produkt, wielkości i marki produktu.

Jak samodzielnie zrobić portal kominkowy?

Jeśli mamy w sobie smykałkę do majsterkowania możemy pokusić się o wykonanie portalu kominkowego samodzielnie. W tym celu musimy dokonać dokładnych pomiarów ściany i zaprojektować wymarzony produkt. Z pomiarami wystarczy udać się do sklepu budowlanego i poprosić o przygotowanie przyciętych pod wymiar płyt sklejkowych. Przycięte sklejki montujemy do ściany za pomocą kleju lub gwoździ i malujemy w wybranym przez siebie kolorze. Koszt materiałów wyniesie nas około 250 złotych.

Autor
Atrapa kominka - jak wykorzystać portal kominkowy?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....