Ustawienie mebli według zasad feng shui

Ustawiając meble w salonie w zgodzie z nauką feng shui powinniśmy większość z nich umiejscowić bezpośrednio przy ścianie. Środek salonu powinien natomiast zostać pusty, aby nie rozpraszać uwagi domowników, a wzrok mógł spokojnie odpoczywać. To samo dotyczy otwartych półek - w miarę możliwości zrezygnujmy z nich na rzecz zakrytych regałów.

Nie bez znaczenia jest tutaj wybór odpowiednich barw. Najlepiej sprawdzą się meble i tkaniny w stonowanych kolorach jak biele, szarości, kremy i odcienie natury takie jak brąz czy zieleń. 

fot. HKliving

Wierząc w sztukę feng shui starajmy się wpuszczać do domu jak najwięcej zarówno światła naturalnego za pomocą dużych okien jak też sztucznego w postaci wielu punktów oświetleniowych w pomieszczeniu.

W sypialni zaś uwzględnijmy umieszczenie łóżka, którego wezgłowie powinno bezpośrednio przylegać do ściany, lecz pamiętajmy - łóżka nie należy ustawiać pomiędzy oknem, a drzwiami - wierni filozofii feng shui wierzą, że przepływa tamtędy zbyt duża ilość energii co może negatywnie wpłynąć na nasze poczucie komfortu.

Dobór dodatków w zgodzie z Feng Shui

Aby przestrzeń urządzona w zgodzie z feng shui była spójna, estetyczna i harmonijna,  zrezygnujmy z dużej ilości bibelotów. Zamiast nich wybierzmy żywe rośliny, które znakomicie wpłyną na nasze samopoczucie (oprócz kaktusów, które działają odstraszająco na gości!). Feng shui zakłada także użycie sporej ilości luster, które przyciągają pozytywną energię.

fot. Society of Lifestyle Studio Homme

Czynności zgodne z Feng Shui

Oprócz meblowania i wybierania odpowiednich dodatków ważne w nauce feng shui są także codziennie wykonywane czynności. W domu powinien panować ład i porządek, dlatego raz na kilka miesięcy powinniśmy pozbyć się zbędnych rzeczy. Taki rytuał sprawi, że mieszkanie stanie się bardziej funkcjonalne, a my nie będziemy gromadzić rzeczy, których nie potrzebujemy.

Sprzątając należy pamiętać także o opuszczaniu deski w toalecie i regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Świeże powietrze zapewni swobodny przepływ energii, co kojąco wpłynie na wszystkich domowników.

 

Autor
Jak zaaranżować dom w zgodzie z zasadami feng shui?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....