Ściana z cegły - do jakiego stylu pasuje?

Cegła dekoracyjna jest materiałem na swój sposób uniwersalnym - odnajdzie się w we wnętrzach w różnych stylach. Najchętniej decydujemy się na cegłę w jej naturalnym kolorze. Taka aranżacja świetnie sprawdzi się w stylu industrialnym oraz loftowym. Uzupełniając wnętrze o metalowe detale, surowe akcenty oraz fabryczne oświetlenie stworzymy prawdziwy loft!

Loftowe wnętrze z postarzaną cegłą. Fot. Pinterest
Industrialny apartament z cegłą w roli głównej. Fot. Pinterest

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie cegły we wnętrzu jest wybranie kamienia w wersji białej. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze stanie się bardziej rozświetlone. Biała cegła to nieodłączny atrybut wnętrz w stylu skandynawskim. Dodajmy do tego szarą kanapę, kilka obrazków w różnej wielkości ramach, stoliki na nóżkach i...skandynawskie wnętrze gotowe!

Skandynawski salon z białą cegłą. Fot. Julia Robbs

Dla niezdecydowanych mamy opcję "przejściową". To kompromis pomiędzy cegłą białą, a czerwoną. Jeśli lubimy aranżacje w stylu boho, rustykalnym bądź shabby chic, zdecydujmy się na kamień postarzany. Swoim wyglądem przypomina nieco meble odnawiane techniką decoupage. Tak zaprojektowane wnętrza zyskały nawet swoją oddzielną nazwę - styl rustic boho.

Boho kącik do pracy. Fot. Pinterest

Gdzie i w jaki sposób kłaść cegłę?

Zastanawiacie się pewnie w jakim wnętrzu cegła dekoracyjna będzie wyglądała najlepiej? Dziś rynek wnętrzarski nie stawia granic. To zależy tylko od Was - cegłę można wykorzystać jako okładzinę ściany w salonie lub ściany w sypialni (najlepiej bezpośrednio za łóżkiem). Cegła dekoracyjna bardzo estetycznie prezentuje się także w kuchni pomiędzy szafkami. Przedpokój? Łazienka? Czemu nie!

Aranżacja salonu z czerwoną cegłą. Fot. Pinterest

Wybierając miejsce docelowe warto zdecydować się na pokrycie całej, jednej ściany. Wyrywkowo położone cegiełki lub ułożone w wymyślne wzorki nie wyglądają najlepiej.

Sypialnia pokryta cegłą. Fot. Pinterest

Co o cegle myślą architekci? Czy cegła jest nadal modna?

Rafał Tamowicz, Piotr Cugier, NA NO WO Architekci

Cegła jest jednym z najstarszych, najbardziej rozpowszechnionych i rozpoznawalnych materiałów na świecie. Mimo tego dzięki swej modularności daje nieskończone możliwości kreacji. Różnorodność wątków ułożenia, faktur i kolorów, przestrzenność oraz trójwymiarowość sprawiają, że za każdym razem możemy uzyskać inny, oryginalny, a zarazem zaskakujący efekt. Cegła znajdzie zastosowanie zarówno w aranżacjach tradycyjnych, loftowych jak i minimalistycznych kontrastując z nieskazitelnie gładkimi płaszczyznami.

Zobacz także:

Styl shabby chic - jak go stworzyć we wnętrzu?
Włoska trattoria na warszawskim Mokotowie
Styl skandynawski i angielski pod jednym dachem

Autor
Ściana z cegły - jak wykorzystać ceglaną dekorację we wnętrzu?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....