Jaką fototapetę wybrać do salonu?
Salon jest najważniejszą częścią naszego domu i mieszkania. Spędzamy w nim najwięcej czasu, wykonując wiele różnych czynności. Powinien być urządzony w sposób funkcjonalny i dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Fototapety pozwolą nie tylko wprowadzić odpowiedni klimat i nastrój do pokoju dziennego, ale również powiększyć optycznie niewielki metraż. Dlatego sprawdzą się nie tylko w przestronnych domach, ale również w mieszkaniach w bloku.
Osoby, które zdecydują się na pokrycie ścian w salonie fototapetą, mogą postawić na piękno przyrody. Kompozycja drzew, słońca i mgły pozwoli stworzyć nastrojową i tajemniczą przestrzeń. Jeśli natomiast chcemy wprowadzić ciepło charakterystyczne dla śródziemnomorskich krajów - wybierzmy wielkie zdjęcia, które przedstawiają wąskie uliczki znajdujące się w Grecji czy Maroko.
Jak dobrać tapetę do wnętrza?
- Tapeta, czy inaczej okładzina ścienna, to przede wszystkim element dekoracyjny wnętrza. Jeżeli mówimy o tapetach obiektowych, np. winylowych czy tekstylnych, to posiadają one też funkcję ochronną (zabezpieczają ściany przed niszczeniem, brudzeniem i mikropęknięciami). Jeżeli chodzi o funkcję dekoracyjną, to przede wszystkim należy się zastanowić, czy tapeta ma być bohaterem we wnętrzu, czy raczej tłem dla pozostałego wyposażenia. - mówi Barbara Łukasiak, Dyrektor Handlowy firmy Muraspec.
Jak tłumaczy nasz ekspert, warto określić rolę tapety we wnętrzu. Jeśli pisana jest jej główna rola, powinna mieć wyrazisty wzór, kolor i ciekawą fakturę. Można pokusić się też o dodatkowe efekty estetyczne, takie jak na przykład połysk czy brokat, które dodadzą wnętrzu błysku i blichtru.
Jeżeli jednak tapeta ma być tłem, to powinna mieć delikatną, nienarzucającą się strukturę, subtelne wykończenie (matowe lub w delikatnej perle) i stonowany kolor, np. ciepły beż lub zimną szarość. Jeśli chodzi o tapety utrzymane w głębokich, ciemnych kolorach, to one również pełnią rolę głównego bohatera i to do ich koloru zwykle dobierane są dodatki.
I tu techniczna ciekawostka: jeżeli wybraliśmy tapetę o zdecydowanym kolorze, to możemy być pewni, że to, co widzimy na próbce, zobaczymy też na ścianie. Inaczej jest przy farbach, które w zależności od podłoża i składu mogą się różnić od tego, co chcemy osiągnąć. Idąc dalej tematyką ciemnych ścian, musimy pamiętać, że nawet jeżeli zastosujemy najwyższej jakości farbę o głębokim nasyceniu barwy, to każde, najdelikatniejsze uszkodzenie ściany zaowocuje widokiem białego podkładu.
Jeżeli zaś zastosujemy tapetę obiektową o głębokiej barwie, nawet kruczoczarnej, która będzie barwiona w masie, to nigdy nie będziemy narzekali na uszkodzenia, bo po prostu będą one niewidoczne.
Dlaczego warto znów pomyśleć o boazerii?
Boazeria - wymieniana jednym tchem w parze z linoleum i meblościanką - stała się niechlubnym symbolem estetyki ubiegłej epoki. Nie oznacza to jednak, że drewno w funkcji dekoracyjnej zostało bezpowrotnie wyparte przez modne wzory tapet czy kolory farb. O ile klasyczna boazeria przetrwała głównie we wnętrzach prowansalskich i skandynawskich lub w postaci lamperii kojarzonej ze stylem angielskim, o tyle drewniane panele ścienne spotkamy w pomieszczeniach utrzymanych też w bardzo współczesnej stylistyce.
Podstawową zaletą boazerii jest niebywała zdolność wizualnego ocieplania wnętrza i nadawania mu przytulnego charakteru oraz właściwości wygłuszania dźwięków. Zastosowanie jej we wnętrzach apartamentu czy domu warto też rozważyć pod kątem użyteczności. Fornirowane okładziny ścian w pokojach, łazienkach, kuchniach czy holach, kryjące zamykane i otwarte wnęki lub zlicowane skrzydła drzwi, to tylko jedne z wielu pomysłów, które w estetyczny sposób pozwolą zagospodarować sporo miejsca.
- Drewniana zabudowa wokół łóżka nie tylko pięknie wydobędzie kształt, kolor i tkaninę wezgłowia, ale też przechowa podręczne przedmioty. Jeśli dodać do tego szeroki wachlarz rodzajów drewna z niepowtarzalnym rysunkiem usłojenia (od najdostępniejszych krajowych odmian po luksusowe egzotyczne gatunki), jak również mnogość jego zastosowań, a także wielość przybieranych przez nie form, faktur, kolorów i struktur (pokaźne panele ścienne, pionowe żaluzje dekoracyjne, fronty szaf, poziome listwy albo mało- i wielkoformatowe płytki), przyjdzie nam zrewidować myślenie o drewnie we wnętrzach jako relikcie przeszłości. Przeciwnie, biorąc pod uwagę trendy spod znaku eko, należy spodziewać się renesansu tego szlachetnego materiału. - tłumaczy Jakub Wiśniewski z JMW Architekci.
Dlaczego warto wybrać spieki kwarcowe?
Odpowiednio zaaranżowane ściany mogą stać się największą ozdobą wnętrza, dlatego też warto poświęcić im nieco więcej uwagi. Niezależnie od stylu i charakteru projektowanej przestrzeni, szczególnie dobrze sprawdzą się na ich powierzchniach spieki kwarcowe. Bogata paleta wzorów wiernie oddających rysunek i fakturę kamienia naturalnego, drewna czy metalu daje architektom i klientom indywidualnym niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.
- Spieki kwarcowe Laminam nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji - wystarczy wilgotna ściereczka, a przy powstaniu większych zabrudzeń wyczyścimy je silniejszymi detergentami. Okładziny ścienne wykonane z płyt Laminam z powodzeniem mogą być stosowane nawet w tak wymagających pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, bez obaw o ich intensywną eksploatację oraz częste czyszczenie. - opowiada Wiesław Sordyl, ekspert Laminam.
Czy cegła nadal jest modna?
Cegła jest jednym z najstarszych, najbardziej rozpowszechnionych i rozpoznawalnych materiałów na świecie. Mimo tego dzięki swej modularności daje nieskończone możliwości kreacji. Różnorodność wątków ułożenia, faktur i kolorów, przestrzenność oraz trójwymiarowość sprawiają, że za każdym razem możemy uzyskać inny, oryginalny, a zarazem zaskakujący efekt.
- Cegła znajdzie zastosowanie zarówno w aranżacjach tradycyjnych, loftowych jak i minimalistycznych, kontrastując z nieskazitelnie gładkimi płaszczyznami. W projekcie wnętrz Willowej Alei zdecydowaliśmy się na zastosowanie płytki Vandersanden Oud Maasland ze względu na jej naturalny wygląd, niepowtarzalność wzoru i faktury. Jej delikatne białe przebarwienia idealnie korespondowały z frontami meblowymi, schodami i kaflami posadzkowymi, a głębsze osadzenie spoiny ożywiło płaszczyzny ścian, podkreślając ich trójwymiarowość grą światła i cienia. - wyjaśnia Rafał Tamowicz z NA NO WO Architekci