Ściany w łazience i kuchni, na ogół - przynajmniej w miejscach narażonych na kontakt z wodą - są pokryte kafelkami. Płytki tradycyjnej wielkości odchodzą do lamusa. Coraz częściej w naszych domach pojawia się mozaika. W łazience i w kuchni okazuje się bardzo dekoracyjnym i praktycznym rozwiązaniem.

Obraz z mozaiki ceramicznej szkliwionej Coram Poland Mozaika kamienna kruszonka na siatce Praktiker Obraz z mozaiki ceramicznej szkliwionej Coram Poland Szklana mozaika z linii Blink Glasspoint
Obraz z mozaiki ceramicznej szkliwionej, kostki o wym. 1,5 x 1,5 cm, możliwość realizacji wzoru na zamówienie, CORAM POLAND, ok. 1000 zł/m² Mozaika kamienna kruszonka na siatce, do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz, wym. plastra 30 x 30 cm, Ceramstic, PRAKTIKER, 21,99 zł/szt. Obraz z mozaiki ceramicznej szkliwionej, kostki o wym. 1,5 x 1,5 cm, możliwość realizacji wzoru na zamówienie, CORAM POLAND, ok. 1000 zł/m² Szklana mozaika z linii Blink, melanż kostek gładkich, metalizowanych, giętych oraz imitujących szkło skropione wodą, wym. kostki 3 x 3 cm, wym. plastra 30 x 30 cm, GLASSPOINT, ok. 800 zł/m²

Mozaika ma wyjątkowo długą historię - sięga ona bowiem starożytnej Grecji. Początkowo wzory były układane z otoczaków, później z kamiennych odpadków powstałych przy pracach rzeźbiarskich i kamieniarskich. Później stosowano kostki z kamieni szlachetnych, półszlachetnych, a nawet złota.

Można układać z niej najróżniejsze wzory i obrazy, sprawdza się na zarówno na dużych, jak i małych powierzchniach. Dzięki niewielkim rozmiarom poszczególnych elementów świetnie nadaje się do wykończenia zaokrąglonych obłych ścian czy zabudowy wanny lub brodzika.

Mozaika szkliwiona Altea Rosa Paradyż Mozaika ceramiczna szkliwiona z kolekcji Altea Paradyż
Mozaika szkliwiona Altea Rosa, dostępne plastry z kostkami o wym. 2,3 x 2,3 cm, 2,3 x 4,8 cm, 4,8 x 4,8 cm; wym. plastra 29,8 x 29,8 cm oraz 30 x 30 cm, PARADYŻ, od ok. 10 zł/szt. Mozaika ceramiczna szkliwiona z kolekcji Altea, kolor Bianco, wym. kostki 2,3 x 2,3 cm, wym. plastra 29,8 x 29,8 cm, PARADYŻ, ok. 14 zł/szt.

Układanie mozaiki w łazience

Dziś pod nazwą mozaika kryją się niewielkie płytki w kształcie kwadratów o boku od 1 do 3 cm lub nieregularne kamienne elementy naklejone na siatkę lub papier (na ogół o wymiarach 30 x 30 cm) z pozostawionymi przerwami na fugę.

Mozaikę układa się tak samo jak tradycyjne płytki. Powierzchnię ściany pokrywa się klejem, następnie równo i dokładnie przykłada się plaster mozaiki. Najtrudniejszy moment to równomierne dociśnięcie go do powierzchni kleju - w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek plaster jest miękki.

Warto pamiętać o tym, żebym do przyklejenia mozaiki (szczególnie szklanej, jasnej i metalizowanej) użyć białego kleju. Ciemnoszara barwa spoiwa może sprawić, że płytki będą wydawały się ciemniejsze niż w rzeczywistości. Po przyklejeniu, w szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami nakłada się fugę. Siatkę można dowolnie przycinać bez konieczności użycia specjalnego sprzętu.

Szklano-kamienna mozaika Bazaar Ceramstic Ceramiczna mozaika podłogowa Rivage Tubądzin
Szklano-kamienna mozaika Bazaar, do zastosowania wewnątrz, wym. plastra 30,5 x 30,5 cm, CERAMSTIC, 54 zł/szt. Ceramiczna mozaika podłogowa Rivage 3 z linii Monte Carlo z kolekcji Monaco zaprojektowanej przez Macieja Zienia, wym. plastra 29,8 x 29,8 cm, TUBĄDZIN, 36 zł/szt.

Do zadań specjalnych - mozaika w łazience i w kuchni

Dzięki temu, że siatka jest miękka a pojedyncze elementy niewielkie, całość jest bardzo plastyczna. Plastry mozaiki można więc układać na powierzchniach zaokrąglonych lub niedużych. Mozaiką wykończymy na przykład obłą obudowę brodzika lub wanny, półki we wnękach, blaty itp.

Mozaikę można zastosować też w charakterze dekoru - w łazience lub kuchni wśród płytek tradycyjnej wielkości można ułożyć ornament czy szlaczek z małych płytek. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby mozaika i płytki były tej samej grubości, aby po ułożeniu stanowiły gładką, równą powierzchnię. Ciekawym zabiegiem jest użycie mozaiki do wykończenia tylko kilku elementów pomieszczenia - np. obudowy systemów podtynkowych, krawędzi blatu albo ramy lustra.

Niezwykle dekoracyjnie prezentują się mozaikowe obrazy - niektórzy producenci oferują gotowe wzory przedstawiające kwiaty, zwierzęta, ornamenty czy portrety ludzi. Istnieje też możliwość zamówienia własnego wzoru wykonanego na bazie zdjęcia - dzięki tej technice na ścianę czy podłogę można przenieść niemalże każdy obraz.

Mozaika kamienna Pure Dunin Mozaika z kolekcji Silvia Bianco Paradyż Mozaika metalowa Dinox 008 Dunin
Mozaika kamienna Pure B&W Mix 25 z serii Black & White, do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz, wym. kostki 2,5 x 2,5 cm, wym. plastra 30,5 x 30,5 cm, DUNIN, ok. 37 zł/szt. Mozaika z kolekcji Silvia Bianco/Grafit, do zastosowania wewnątrz, wym. plastra 29,8 x 29,8 cm, PARADYŻ, 39 zł/szt. Mozaika metalowa Dinox 008 z serii Metallic, wym. kostki 1,5 x 1,5 cm, wym. plastra 30,5 x 30,5 cm, DUNIN, 80 zł/szt.

Mozaika ceramiczna, szklana, z kamienia czy z drewna?

Dzięki różnorodności materiałów, z których robi się mozaikę, można ją dopasować do każdego wnętrza. Najbardziej popularne są mozaiki ceramiczne oraz szklane. Te pierwsze, zrobione z masy gresowej, są odporne na ścieranie, mogą być stosowane nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. Te drugie są produkowane ze szkła typu float, które jest prawie idealnie płaskie, nie posiada wad optycznych ani zniekształceń. Może być barwione na nieograniczoną liczbę kolorów, w wykończeniu błyszczącym lub matowym, z brokatem, z domieszkami metali szlachetnych, przezroczyste.

Powodzeniem cieszą się też mozaiki kamienne, robione z naturalnych kamieni, np. marmuru, trawertynu czy otoczaków. Kamienie są cięte, obrabiane i polerowane, a dzięki swojej naturalnej trwałości doskonale nadają się nie tylko na ściany, ale też na posadzki, nawet te intensywnie używane. Pięknie wygląda też mozaika drewniana, wytwarzana z dębu, jesionu, merbau i wenge - gatunki te są twarde i odporne na ścieranie.