Jaka farba będzie najlepsza do malowania płytek?

Twoje stare płytki pamiętają jeszcze czasy PRL? A może wprowadzasz się właśnie do mieszkania z rynku wtórnego i nie masz pieniędzy na generalny remont? Malowanie płytek to genialny w swej prostocie i ekonomiczny sposób na przeprowadzenie metamorfozy wnętrza. Żeby jednak wszystko przebiegło zgodnie z planem, a uzyskany efekt był trwały, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim - wybierz odpowiednią farbę przeznaczoną do malowania płytek ceramicznych. Tylko wtedy zyskasz pewność, że pomalowana powierzchnia będzie odporna na ścieranie, zmywanie oraz nie będzie się nieestetycznie łuszczyć.

Dostępne na rynku farby wykazują znakomitą przyczepność do nieporowatej powierzchni płytek, dzięki czemu malowanie przebiega szybko, a efekt jest trwały. Najczęściej bazują one na wysokiej jakości składnikach, takich jak tworzące nieprzepuszczalną warstwę żywice epoksydowe. Farby tego typu świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, które są często używane, takich jak kuchnie, łazienki, przedpokoje, halle. Możesz zdecydować się na dwuskładnikowe farby zapewniające satynowe lub matowe wykończenie - w zależności od indywidualnych preferencji.

Malowanie płytek ceramicznych - od czego zacząć?

Przygotowanie płytek to bardzo ważny etap, którego nie można pominąć. Najważniejsze jest oczywiście dokładne oczyszczenie powierzchni z wszelkich zabrudzeń, pyłów i jej odtłuszczenie. Możesz użyć w tym celu zwykłego płynu detergentu lub postawić na specjalistyczne środki czyszczące. Umyj powierzchnię płytek i zostaw do wyschnięcia.

Przygotowanie płytek do malowania. Fot. Pani to potrafi

Planujesz pomalować glazurę w łazience, gdzie panuje wysoka wilgotność? Niektórzy producenci farb polecają zastosowanie specjalnego podkładu lub farby gruntującej, które tworzą na płytkach chropowatą warstwę i zwiększają przyczepność właściwej farby do śliskiej powierzchni, dzięki czemu lepiej przylegać i nie łuszczy się tak szybko. 

Pamiętaj także o zabezpieczeniu elementów, których nie chcesz pomalować (np. armatura kuchenna lub łazienkowa).

Jak malować płytki?

Po starannym przygotowaniu powierzchni możemy przystąpić do właściwych prac. Niezbędnym narzędziem okaże się nieduży wałek, kuweta do farby oraz pędzel do malowania fug. Producenci farb do malowania płytek zalecają położenie dwóch warstw - to gwarantuje, że uzyskamy jednolita i trwałą powłokę. Drugą warstwę nakładamy dopiero, kiedy pierwsza wyschnie, dzięki temu powierzchnia będzie prezentować się perfekcyjnie, a farba nie odpryśnie.

Pamiętajmy także, że farby tego typu szybko zasychają, trzeba więc kłaść je dość sprawnie. Ważną wskazówką jest również malowanie fug razem z płytkami - w tym celu przyda się specjalny, niewielki pędzel, którym będziemy nanosić farbę na fugi bezpośrednio po przejechaniu wałkiem po glazurze. Efekty przejdą nasze najśmielsze oczekiwania!

Malowanie płytek ceramicznych - metamorfoza

Łazienka przed metamorfozą. Fot. Pani to potrafi
Metamorfoza łazienki - przemalowanie płytek i wymiana kilku elementów pozwoliły całkowicie odmienić wnętrze. fot. Pani to Potrafi