Każdy może spróbować malowania, zwłaszcza że dysponujemy naprawdę dobrymi farbami. Zdarzają się jednak sytuacje, które wymagają zastosowania preparatów o specjalnych właściwościach. W sklepach jest takich coraz więcej.
Farby do tzw. trudnych powierzchni
- Hydrofobowe. Do wnętrz o słabej wentylacji, wilgotnych. Specjalna powłoka nie dopuszcza do przenikania wody i zabrudzeń w głąb powierzchni (spływają ze ściany). Wyjątkowo odporna na szorowanie.
- Antyalergiczne. Do ścian i sufitów w pomieszczeniach wymagających wysokiego poziomu higieny. Zawierają produkty biobójcze (np. aktywne jony srebra), które przeciwdziałają rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni na powierzchni. Nie tworzą się plamy i przebarwienia, nie powstaje też niemiły zapach.
- Fotokatalityczne. Do pomieszczeń narażonych na zanieczyszczenia, takie jak: dym tytoniowy, produkty uboczne spalania paliw (np. dwutlenek siarki) i inne. Stykając się z pomalowanymi powierzchniami, ulegają utlenieniu, przekształcając się w substancje nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska. Na plamy i zacieki Polecane do stosowania tam, gdzie ściany i sufity pokryte są trudno usuwalnymi plamami (np. dymu papierosowego, tłuszczu) lub zaciekami. Pokryte farbą nie będą widoczne.
- Do płytek i blatów. Można stosować na gładkich powierzchniach, takich jak: lakierowane drewno, laminat, szkło, stal nierdzewna, aluminium, PCV, porcelana, fajans.
- Do stolarki okiennej i drzwiowej, o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne.
- Do betonu. Pozwalają na uzyskanie równych, gładkich i trwałych powłok, odpornych na zmywanie wodą z dodatkiem detergentów. Przeznaczone do podłóg w garażach, piwnicach, na podjazdach itp
Farby o wyjątkowych właściwościach
- Ceramiczne. To odmiana farb lateksowych z dodatkiem ceramicznych mikrokuleczek. Dzięki temu powłoka jest wyjątkowo odporna na czynniki mechaniczne i chemiczne, a tym samym na szorowanie. Mają bardzo dobrą przyczepność, co sprawia, że malowana powierzchnia jest gładka i cienka. Ściana nie chłonie kurzu oraz brudu i przez dłuższy czas jest świeża i czysta. Tych farb nie rozcieńcza się i nie miesza z innymi.
- Strukturalne. To farby dekoracyjne, zawierają różne dodatki (np. drobinki kwarcu), dzięki którym można uzyskać ciekawe faktury i kolory, np. beton, piaskowiec, aksamit, dżins itp. Można je zmywać, bardzo dobrze kryją wszelkie nierówności podłoża.
- Laserunkowe. Są to przezroczyste lazury, które nakłada się na ścianę pomalowaną farbą lateksową. Zabezpieczają przed zanieczyszczeniami i otarciami, dlatego polecane są do miejsc narażonych na zabrudzenia, np. nad blatem kuchennym, w przedpokoju. Lazury nieco zmieniają kolor ściany pod spodem - zazwyczaj przyciemniają ją i nadają jej połysk. Niektóre opalizują delikatnie na perłowo lub tęczowo, tworząc świecący efekt w ciemności (można to wykorzystać np. do oznakowania gniazdek elektrycznych, włączników światła itp.).
- Tablicowe. Nadają powierzchni wygląd i właściwości podobne do szkolnej tablicy - można na pomalowanej powierzchni rysować lub pisać kredą, a później zetrzeć szmatką. Można nimi pokryć również ściany, drzwi.
- Magnetyczne. Tworzą powierzchnię przyciągającą magnesy; można je stosować na ścianie, drewnie, płycie drewnopochodnej. Farby kredowe Zawierają wodę i kredę - to w pełni naturalne składniki. Mają bardzo dobrą przyczepność, z reguły matowe wykończenie, przed malowaniem nie trzeba szlifować powierzchni ani usuwać starych warstw. Niektóre wymagają dodatkowego zabezpieczenia woskiem lub lakierem, ale są też preparaty ze składnikiem zabezpieczającym przed działaniem wilgoci (można nimi malować nawet meble ogrodowe).