Nie oznacza to, że w ogóle musimy rezygnować z płytek ceramicznych. W końcu to najlepsza okładzina na podłogi i ściany w łazience - banalnie prosta w czyszczeniu i odporna na większość domowych środków czystości.
Warto jednak przyjrzeć się najnowszym trendom. Obok płytek wielkoformatowych o wymiarach nawet 120 x 120 cm modne są drobniutkie mozaiki, złożone z kostek o zaledwie 1-centymetrowych bokach. Płytki ceramiczne różnej wielkości dość swobodnie się łączy, tworząc w ten sposób powierzchnie lśniące i bardziej matowe.
Mozaiki produkowane są nie tylko z delikatnej ceramiki, ale także z odpornego gresu, można więc układać je również na podłogach.
Wybierając płytki w tak ekstremalnych formatach, trzeba mieć świadomość, że ich układanie nie jest wcale łatwe. Warto powierzyć je fachowcowi, który przypilnuje, by pod dużymi płytkami dobrze rozprowadzić zaprawę. Inaczej mogą się odklejać i pękać. Układanie mozaiki nie jest aż takie trudne, ale zdecydowanie bardziej pracochłonne.
Decydując się na płytki wzorzyste, pamiętajmy, by nie przesadzić z ilością ornamentów, bo w łazience powstanie chaos. Lepiej wybrać jeden motyw i też nie nadużywać go w aranżacji.
Warto wiedzieć, że deseń może optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie. Duże wzory sprawią, że wyda się mniejsze, natomiast drobny delikatny rzucik doda małej łazience oddechu.
Kamień na ścianach i podłodze
Coraz częściej łazienkowe ściany i podłogi wykańczamy kamiennymi płytkami. To żadna nowość, raczej powrót do eleganckiej przeszłości. Już w czasach antyku pokoje kąpielowe wykładane były marmurami.
Jednak kamień naturalny jest znacznie bardziej wymagający niż płytki ceramiczne. Na przykład marmur jest porowaty, więc po ułożeniu, aby zabezpieczyć go przed plamami, trzeba go zaimpregnować.
Kamieniem znacznie odporniejszym (ale i droższym) jest granit - nie zarysuje się ani nie pęknie, gdy spadnie nam na podłogę coś ciężkiego, nie straszne są mu także plamy.
Hitem ostatnich sezonów, jak przekonują kamieniarze, jest trawertyn - szlifowany na wysoki połysk lub matowy. Kamień ten jednak jest kruchy, wymaga więc specjalnego traktowania podczas montażu - im większa płyta, tym większe ryzyko popękania. Jeśli chcemy wyłożyć trawertynem ścianę, najpierw trzeba zrobić konstrukcję nośna i do niej za pomocą specjalnych kotew mocować kamienne płyty.
Zanim kupisz
- Zwróć uwagę, by płytki podłogowe miały odpowiednią klasę antypoślizgowości (od R11). Gresu polerowany na podłogę w łazience to ryzykowny pomysł, bo jego gładka powierzchnia na mokro zmieni się w ślizgawkę.
- Duże znaczenie ma kolor fugi. Dobrana pod kolor do płytek ujednolici powierzchnię i zatuszuje ewentualne nierówności, natomiast kontrastowa stworzy na ścianie wyraźną siatkę, im mniejsze płytki, tym bardziej optycznie zmniejszy łazienkę. no i wszelkie niedoróbki będzie widać jak na dłoni.