Wciąż modne i niezastąpione tam, gdzie panuje wilgoć i w krótkim czasie radykalnie zmienia się temperatura powietrza, czyli w łazience. Musimy tylko wiedzieć, jakie gatunki drewna egzotycznego poradzą sobie w tych trudnych warunkach.

Drewno egzotyczne, tak chętnie polecane przez projektantów wnętrz, ma w łazience wiele zastosowań - zarówno ze względu na swoje właściwości fizyczne, jak i z powodu pięknej barwy i usłojenia. Jest przede wszystkim elementem wykończeniowym mebli - szafek pod umywalki, słupków, konsol i blatów. W tańszych kolekcjach pojawia się w postaci forniru na froncie mebla, zaś w droższych - na froncie i korpusie.

Niewiele jest na rynku szafek wykonanych z litego drewna. I wcale nie musimy ich gorączkowo szukać, bo fornirowana płyta mdf doskonale sobie radzi z wilgocią. Wyjątkiem są nieduże elementy wyposażenia, takie jak kosze na bieliznę, akcesoria czy ażurowe półki, które często powstają z litego drewna tekowego.

Wanna Abby z drewna tekowego, STUDIO DAGO ceramiczna umywalka z postumentem Fontana z kolekcji Concert, OMNIRES Panel prysznicowy Twice, JACUZZI
Wanna Abby z drewna tekowego (dostępna też w wersji z drewna cedrowego); wymiary 190 x 85 cm, wys. 60 lub 67 cm; Plavis Design, STUDIO DAGO; 105160 zł Czarna ceramiczna umywalka z postumentem Fontana z kolekcji Concert, postument i rama lustra wykonane są z hebanu (dostępne też z drewna wenge), wys. postumentu 74 cm, wym. lustra 50 x 50 cm, śr. umywalki 50 cm, Pomd’or, OMNIRES, umywalka ok. 2000 zł, postument ok. 4000 zł Panel prysznicowy Twice, którego część jest wykonana z satynowanego aluminium, a część z drewna tekowego, wyposażony w 4 dysze boczne, baterię termostatyczną i głowicę górną, wys. 175 cm, szer. 25 cm, JACUZZI, 10996 zł

Meble łazienkowe i akcesoria kąpielowe z drewna egzotycznego

Kąpać się w wannie, która przypomina drewnianą balię i myć zęby nad piękną drewnianą umywalką? Tak, to możliwe! Na rynku pojawiły się śmiałe propozycje polskich i zagranicznych producentów. Większość wanien i umywalek powstaje z drewna egzotycznego, które najlepiej radzi sobie z tak ekstremalnym zastosowaniem.

Oczywiście drewno egzotyczne nie może być pozbawione ochrony, dlatego stosuje się nowoczesne, kładzione wielowarstwowo lakiery, a także powłoki poliuretanowe. Innym sposobem na osiągnięcie maksymalnej trwałości wanny czy umywalki jest specjalny sposób wykonania, czyli klejenie z warstw zamiast rzeźbienia z jednego kawałka drewna. Drewno klejone jest bardziej wytrzymałe na nasiąkanie, a co za tym idzie - praktycznie nie pęcznieje. Drewniane sanitariaty są niezwykle dekoracyjne - ich wadą jest właściwie tylko wysoka cena.

Kolekcja mebli Aveo, VILLEROY & BOCH Stołek Cutter (bez pojemnika), HOME & HOME Kolekcja Teak - akcesoria z drewna tekoweg, CORAM POLAND
Kolekcja Aveo dwie wiszące szafki wykonane są z lakierowanego litego drewna bambusowego; wym. jednej szafki 42 x 45 cm, wys. 161 cm; VILLEROY & BOCH; ok. 8150 zł/szt. Stołek Cutter (bez pojemnika) wykonany z drewna tekowego, wym. 40 x 40 cm, wys. 43,5 cm, Skagerak, HOME & HOME, 1003 zł
Kolekcja Teak - akcesoria z drewna tekowego, Sealskin, CORAM POLAND, nakładka na wannę (58 x 24 cm) ok. 200 zł, pojemnik na chusteczki (26 x 11,5 x 14 cm) ok. 100 zł, pojemnik z pokrywką ok. 86 zł, pojemnik na szczoteczki ok. 86 zł, mydelniczka ok. 50 zł

Podłoga z drewna egzotycznego

Rzadko myślimy o tym, by kłaść deski czy parkiet w łazience. Obawiamy się wsiąkania wody w drewno i szczeliny między deskami. Czy słusznie? Niezupełnie. Po pierwsze istnieją gatunki drewna egzotycznego, które zadziwiają swoimi właściwościami (np. tek stosowano do budowy kadłubów statków).

Po drugie - trzeba mądrze wybrać rodzaj podłogi. Lepiej sprawdzą się większych formatów panele drewniane niż bardziej podatne na wypaczenia lite deski. Wiele też zależy od konstrukcji klepek i sposobu montażu. Największą odporność na uszkodzenia oraz pęcznienie ma gruby parkiet przemysłowy, który składa się z pionowo łączonych wąskich lamelek.

Znaczenie ma również sposób zabezpieczenia powierzchni. W łazience najlepiej się sprawdza podłoga olejowana, ale trzeba pamiętać o jej okresowym konserwowaniu. Lakier nie wymaga takiej pielęgnacji, ale łatwo go uszkodzić, a wówczas woda może wniknąć w strukturę drewna.

Akcesoria łazienkowe akcesoria z kolekcji K2, BLOMUS Akcesoria łazienkowe z kolekcji Spa Koszyczek Pantry, BLOMUS
Mocowane do ściany akcesoria z kolekcji K2 (kubek na szczoteczki i dozownik do mydła w płynie), wykończenie części metalowych w kolorze złotym, detale wykonane z drewna wenge, Pomd’or, OMNIRES, dozownik ok. 699 zł, kubek ok. 399 zł Akcesoria z kolekcji Spa wykonane z porcelany, stali nierdzewnej i trawy bambusowej; BLOMUS; pojemnik na patyczki zapachowe (wys. 15,5 cm, śr. 7 cm) 139 zł, pojemnik na drobiazgi (wys. 6 cm, śr. 11,5 cm)
95 zł
Koszyczek Pantry - drewno tekowe i stal, wym. 31 x 20 x 17 cm, Skagerak, HOME & HOME, 276 zł

Które drewno egzotyczne wybrać?

Drewno egzotyczne przeznaczone do łazienki powinno być nie tylko odporne na wilgoć, ale też niewrażliwe na grzyby i pleśnie. Jeśli będzie na dodatek twarde, możemy się nie obawiać uszkodzeń mechanicznych - wgnieceń czy zadrapań. Wszystkie te warunki spełnia drewno takich gatunków egzotycznych, jak: tek, jatoba, doussie, merbau, iroko, lapacho, a także badi i wenge. Gatunki, które są bardziej wrażliwe na wilgoć to kempas, guatambu, zebrano i orzech afrykański (bibola).

Wybór drewna egzotycznego musi też oczywiście zależeć od naszych upodobań. Jeśli lubimy ciemne barwy, wybierzmy wenge o barwie gorzkiej czekolady lub brązowy heban czy sapelle. Zwolennikom jasnego drewna spodoba się tek lub niektóre odmiany oliwkowej lub złotawej kambali (iroko).

Ciekawą alternatywą są gatunki o mocnych odcieniach oranżu i czerwieni - czerwonobrązowy merbau, który z czasem staje się bardziej pomarańczowy, a także jatoba o barwie cynamonu, zmieniającej się pod wpływem słońca w rubinową czerwień. Wybór barw jest ogromny, bowiem różnią się między sobą nie tylko gatunki "egzotyków", ale też ich odmiany. Zatem każdy, kto chce mieć niebanalną łazienkę, z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Mata Woodblock, CORAM POLAND Stojak na ręczniki i mata z kolekcji Teak, CORAM POLAND 
Mata Woodblock wykonana z małych kostek drewna tekowego, wyposażona w przyssawki, wym. 52 x 90 cm lub 60 x 60 cm, Sealskin, CORAM POLAND, cena od 145 zł Stojak na ręczniki i mata
z kolekcji Teak
wykonane z drewna tekowego, Sealskin, CORAM POLAND, stojak (70 x 20 x 80 cm) ok. 360 zł, mata (50 x 50 cm) ok. 160 zł