Drewno egzotyczne, tak chętnie polecane przez projektantów wnętrz, ma w łazience wiele zastosowań - zarówno ze względu na swoje właściwości fizyczne, jak i z powodu pięknej barwy i usłojenia. Jest przede wszystkim elementem wykończeniowym mebli - szafek pod umywalki, słupków, konsol i blatów. W tańszych kolekcjach pojawia się w postaci forniru na froncie mebla, zaś w droższych - na froncie i korpusie.
Niewiele jest na rynku szafek wykonanych z litego drewna. I wcale nie musimy ich gorączkowo szukać, bo fornirowana płyta mdf doskonale sobie radzi z wilgocią. Wyjątkiem są nieduże elementy wyposażenia, takie jak kosze na bieliznę, akcesoria czy ażurowe półki, które często powstają z litego drewna tekowego.
Meble łazienkowe i akcesoria kąpielowe z drewna egzotycznego
Kąpać się w wannie, która przypomina drewnianą balię i myć zęby nad piękną drewnianą umywalką? Tak, to możliwe! Na rynku pojawiły się śmiałe propozycje polskich i zagranicznych producentów. Większość wanien i umywalek powstaje z drewna egzotycznego, które najlepiej radzi sobie z tak ekstremalnym zastosowaniem.
Oczywiście drewno egzotyczne nie może być pozbawione ochrony, dlatego stosuje się nowoczesne, kładzione wielowarstwowo lakiery, a także powłoki poliuretanowe. Innym sposobem na osiągnięcie maksymalnej trwałości wanny czy umywalki jest specjalny sposób wykonania, czyli klejenie z warstw zamiast rzeźbienia z jednego kawałka drewna. Drewno klejone jest bardziej wytrzymałe na nasiąkanie, a co za tym idzie - praktycznie nie pęcznieje. Drewniane sanitariaty są niezwykle dekoracyjne - ich wadą jest właściwie tylko wysoka cena.
Podłoga z drewna egzotycznego
Rzadko myślimy o tym, by kłaść deski czy parkiet w łazience. Obawiamy się wsiąkania wody w drewno i szczeliny między deskami. Czy słusznie? Niezupełnie. Po pierwsze istnieją gatunki drewna egzotycznego, które zadziwiają swoimi właściwościami (np. tek stosowano do budowy kadłubów statków).
Po drugie - trzeba mądrze wybrać rodzaj podłogi. Lepiej sprawdzą się większych formatów panele drewniane niż bardziej podatne na wypaczenia lite deski. Wiele też zależy od konstrukcji klepek i sposobu montażu. Największą odporność na uszkodzenia oraz pęcznienie ma gruby parkiet przemysłowy, który składa się z pionowo łączonych wąskich lamelek.
Znaczenie ma również sposób zabezpieczenia powierzchni. W łazience najlepiej się sprawdza podłoga olejowana, ale trzeba pamiętać o jej okresowym konserwowaniu. Lakier nie wymaga takiej pielęgnacji, ale łatwo go uszkodzić, a wówczas woda może wniknąć w strukturę drewna.
Które drewno egzotyczne wybrać?
Drewno egzotyczne przeznaczone do łazienki powinno być nie tylko odporne na wilgoć, ale też niewrażliwe na grzyby i pleśnie. Jeśli będzie na dodatek twarde, możemy się nie obawiać uszkodzeń mechanicznych - wgnieceń czy zadrapań. Wszystkie te warunki spełnia drewno takich gatunków egzotycznych, jak: tek, jatoba, doussie, merbau, iroko, lapacho, a także badi i wenge. Gatunki, które są bardziej wrażliwe na wilgoć to kempas, guatambu, zebrano i orzech afrykański (bibola).
Wybór drewna egzotycznego musi też oczywiście zależeć od naszych upodobań. Jeśli lubimy ciemne barwy, wybierzmy wenge o barwie gorzkiej czekolady lub brązowy heban czy sapelle. Zwolennikom jasnego drewna spodoba się tek lub niektóre odmiany oliwkowej lub złotawej kambali (iroko).
Ciekawą alternatywą są gatunki o mocnych odcieniach oranżu i czerwieni - czerwonobrązowy merbau, który z czasem staje się bardziej pomarańczowy, a także jatoba o barwie cynamonu, zmieniającej się pod wpływem słońca w rubinową czerwień. Wybór barw jest ogromny, bowiem różnią się między sobą nie tylko gatunki "egzotyków", ale też ich odmiany. Zatem każdy, kto chce mieć niebanalną łazienkę, z pewnością znajdzie coś dla siebie.