Naturalne drewno nadaje wnętrzu charakteru. Łazience doda przytulności i sprawi, że stanie się ona pełnoprawną częścią domu. Wymagać będzie jednak odpowiedniego zabezpiecznia i pielęgnacji.

Decyzja o zastosowaniu drewna w łazience zwykle rodzi wiele pytań. Czy drewniana podłoga wytrzyma wielokrotne zalewanie wodą? Czy nie zmatowieje pod wypływem detergentów? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim wybierzemy się na zakupy. Pamiętajmy też, że drewniana podłoga, blat czy meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Drewniana podłoga w łazience - czy się sprawdzi?

Drewniana podłoga w łazience to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie, ale nadal wielu osobom wydaje się zbyt wrażliwe na wpływ wody i temperatury. Czy powinniśmy zatem unikać drewnianych podłóg? Niekoniecznie - o ile dokonamy przemyślanych wyborów. Trud się opłaci, bo drewno jest przyjemniejsze, cieplejsze w dotyku niż ceramika czy kamień.

Drewno w naturalny sposób chłonie wodę, nawet tę znajdującą się w powietrzu, w rezultacie pęcznieje i wypacza się, dlatego do łazienki nadaje się tylko drewno o szczególnych właściwościach - twarde, oleiste, a więc wybrane gatunki egzotyczne, takie jak teak, iroko, jatoba, cedr, merbau, doussie, lapacho, badi i wenge.

W łazience można również kłaść podłogę z drewna rodzimego, takiego jak: dąb, wiąz, jesion, jawor, modrzew. Powinno być ono jednak poddane wcześniej obróbce termicznej. Jest to tzw. termodrewno, odporne nie tylko na pęcznienie, ale także na działanie grzybów i promieni UV.

Na drewnianą podogę do łazienki najlepiej wybierać parkiet lub deski podłogowe z drewna klejonego, wielowarstwowego (nie litego), przy tym elementy powinny mieć jak największy format. Spoiny pomiędzy nimi należy wypełnić elastomerem, by rozlana na podłodze woda nie wnikała pod posadzkę.

Deski podłogowe iFloor Style, DLH Trójlamelowe deski parkietowe, PARLA FLOOR Dąb Awinion Thermo, PANMAR WOOD
Deski podłogowe iFloor Style z indonezyjskiego teaku; drewno jest bardzo stabilne wymiarowo, odporne na wilgoć, wym. 9 x 12-30 cm, DLH, 370 zł/m2 Podłoga z trójlamelowych desek parkietowych, konstrukcja trójwarstwowa, wierzchnia warstwa wykonana z drewna merbau, pokryta sześcioma warstwami lakieru, wym. deski 219,5 x 13,7 cm, PARLA FLOOR 249 zł/m2 Deska dębowa Dąb Awinion Thermo z naturalnym rysunkiem słojów, poddana obróbce termicznej, wykończona olejem bezbarwnym. Szer. deski od 10 do 19,5 cm, PANMAR WOOD, od 355 zł/mb

Zabezpieczenie i pielęgnacja drewna w łazience

Drewniana podłoga w łazience musi być dobrze zabezpieczona - zarówno przed wilgocią, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Jeden ze sposobów to olejowanie, które polecane jest szczególnie do gatunków egzotycznych. Choć "egzotyki” same zawierają dużo olejków, to olejowanie jest niezbędne - zapewni podłodze ładny wygląd, chroniąc przed powstającą z czasem szarą patyną.

Olejowaną podłogę trzeba co około pół roku pielęgnować olejem renowacyjnym. Jest to jednak prosty zabieg, bo nie wymaga cyklinowania. Z płytkami ceramicznymi byłoby mniej zachodu, ale pod pewnymi względami olejowane drewno nie ma sobie równych - w dotyku jest ciepłe i aksamitne, wygląda pięknie i naturalnie.

Podłogę można również zabezpieczyć lakierem, co jest polecane w przypadku termodrewna. Lakierowanie drewna egzotycznego jest bardziej kłopotliwe, bo przed polakierowaniem trzeba położyć warstwę neutralizującą działanie naturalnych olejków. W przypadku tzw. trudnych gatunków trzeba też zastosować środek, który umożliwi twardnienie lakieru. Pozostaje również dobór lakieru - ponieważ trudno to zrobić samemu, najlepiej zasięgnąć rady u producenta podłogi. Lakierowana drewniana podłoga, przy odpowiedniej pielęgnacji (czyszczenie specjalistycznymi środkami) może wytrzymać bez odnawiania nawet piętnaście lat.

Gdy wybieramy płytki ceramiczne do łazienki, warto zastanowić się nad położeniem drewna na podłodze - w ten sposób możemy stworzyć piękną i oryginalną kompozycję.