Zabudowa wanny drewnem - stylowa i ponadczasowa

Wanna w łazience jest gwarantem relaksu i namiastką strefy wellness. Jeśli domowe SPA, to oczywiście musi być drewno. Istnieją gatunki drewna, które wręcz kochają wilgoć. To szczególnie gatunki egzotyczne charakteryzujące się zawartością dużej ilością ochronnych olejków i żywic. Merbau, doussie, iroko, teak i sapella doskonale poradzą sobie z wilgocią w łazience, jednocześnie wprowadzając do wnętrza naturalny klimat i przytulność.

Podobnie ma się sprawa z rodzimym dębem i jesionem. Drewniana zabudowa wanny pozostawia wiele możliwości aranżacyjnych. W zależności od stylu łazienki możemy wybrać zabudowę wanny szerokimi deskami, wyglądającymi na surowe, płytami drewnopodobnymi lub panelami drewnianymi.

Kamienna zabudowa wanny - nowoczesna elegancja

Kamień w łazience to synonim elegancji i luksusu. Do wyboru mamy marmur, granit, trawertyn, czy trwały i wytrzymały konglomerat kwarcowy. Niezwykle reprezentacyjnym rozwiązaniem jest wykonanie kamiennej zabudowy wanny zarówno pionowej, jak i poziomej poprzez wykorzystanie kamiennej płyty i wycięcie w niej otworu na wannę. Tym sposobem powstanie wokół wanny blat, na którym ustawimy nastrojowe świeczki i aromatyczne sole do kąpieli.

Możemy wykorzystać do zabudowy wanny wielkoformatowe kamienne płytki, położone z minimalną fugą w kolorze użytego kamienia. Otrzymamy w ten sposób estetyczną, łatwą w pielęgnacji jednolitą spójną powierzchnię.

Wanna na metalowym stelażu - odważny aranż

A gdyby tak nie zasłaniać wanny obudową? Wyobraźmy sobie wannę postawioną na prostokątnym postumencie i czarnym stalowym prostym stelażu w formie ramy prostopadłościanu. Minimalizm w każdym calu. Mogłoby się wydawać, że taki pomysł nie spotka się z przychylnością, jednak prostota jest w cenie. Minimalistyczne formy doskonale komponują się z nowoczesnymi aranżacjami łazienek. Innym pomysłem jest ażurowa obudowa wanny wyposażona w wewnętrzne podświetlenie.

Obudowa wannowa z betonu - minimalistyczny design

Wanna zabudowana betonem sprawdzi się w łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych. Surowy design betonu nieustannie jest bardzo popularnym i gorącym trendem. Do wykonania betonowej zabudowy wanny możemy użyć płyt z betonu architektonicznego. Dobrym rozwiązaniem jest również pomalowanie bazowej obudowy wodoodporną farbą betonową lub nałożenie dekoracyjnego tynku betonowego. Kolejną pozycją wartą uwagi jest mikrocement, który nie dość, że jest wodoodporny, to dodatkowo bardzo trwały i łatwy w położeniu.

Obudowa wanny cegłą - loftowy szlif

Obudowanie wanny cegłą -czy to ma sens? Oczywiście. Lofty mają wielu (nie tylko cichych) wielbicieli. W łazience urządzonej w stylu loftowym zabudowa wanny surową cegłą z pewnością wywoła efekt WOW. Im starsza cegła, tym lepiej. Cegła rozbiórkowa sprawdzi się idealnie. Każda sztuka ma inny odcień, być może lekki ubytek, po prostu jest charakterystyczna. To pomysł dla indywidualistów, którzy cenią sobie artyzm i nieoczywiste rozwiązania. Pamiętajmy, że ceglaną obudowę wanny należy zaimpregnować przeznaczonym do tego preparatem.

Obudowa wanny płytkami - klasyka w zupełnie innej odsłonie

Wielkoformatowe rektyfikowane płytki i gresy ceramiczne w różnych rozmiarach charakteryzują się ogromną uniwersalnością. Znajdziemy wśród nich płytki drewnopodobne, lśniące i matowe mozaiki, czy płytki świetnie imitujące beton i kamień. To dopiero początek, ponieważ do stylowych nowoczesnych łazienek projektanci stworzyli płytki ze wzorem marokańskim, roślinnym, geometrycznym i niezwykle dekoracyjne wzorzyste płytki patchworkowe.

Obudowa wanny płytkami to sprawdzone rozwiązanie w nowoczesnej odsłonie. Mamy mnóstwo możliwości. Możemy postawić na wyeksponowanie wanny i stworzenie z niej kontrapunktu bądź wizualne zlicowanie jej z płytkami podłogowymi i ściennymi.

Zabudowanie wanny w podłodze

To już z daleka pachnie luksusowym apartamentem. I takie też jest pierwsze wrażenie. Niskie stylowe szerokie schodki i wieńczący je podest ze wbudowaną wanną można zastosować tylko w dużych łazienkach, jednak efekt wart jest każdej ceny, szczególnie jeśli wanna jest z widokiem na wielkie okno, za którym rozpościera się malowniczy krajobraz.

Ten sposób możemy wykorzystać w łazience, w której nie zamierzaliśmy wcześniej montować wpuszczanej w podłogę wanny. Schodki i podest subtelnie podnoszą poziom podłogi, umożliwiając montaż urządzenia. Jeśli jednak już w momencie projektowania nowej budowy, planowaliśmy wannę wpuszczaną w podłogę, możemy poszaleć z aranżacją wnętrza. Wanna w podłodze zbliża nas do natury, przywodząc na myśl kąpiel w jeziorze, gdzie zażywając kąpieli, znajdujemy się na poziomie ziemi.

Zabudowa wanny ze schowkami - dodatkowe miejsce do przechowywania

W łazience nigdy dość miejsca do przechowywania, szczególnie w małych łazienkach blokowych. Rozwiązaniem może być zabudowa wanny ze schowkami. Nagle wanna staje się wielozadaniowym funkcjonalnym meblem, w którym możemy ukryć kosmetyki i akcesoria łazienkowe. Warto wybrać fronty schowków z bezuchwytowym systemem tip-on, są one wtedy całkowicie niewidoczne i tworzą spójną całość z obudową.

Równie atrakcyjne są odkryte półki, umożliwiające przechowywanie ręczników i wyeksponowanie dekoracji. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie obudowy wanny połączonej z tożsamą zabudową przylegającej ściany. Zabudowę nad wanną również możemy wyposażyć w podświetlane półki na podręczne kosmetyki.

Zabudowa wanny z podcięciem

Podcięcie, nazywane kopnikiem, wykonujemy w dolnej części obudowy na całej długości wanny lub tylko w jej części. To niewielka wnęka w obudowie, dzięki której możemy podejść bliżej wanny, co ułatwia przeprowadzanie czynności takich jak choćby umycie włosów. To aspekt praktyczny, jednak podcięcie ma również walory dekoracyjne.

Głębsze podcięcie w obudowie wykonane na wszystkich bokach dodaje konstrukcji lekkości, ponieważ wydaje się, jakby wanna wisiała w powietrzu. Zasada jest zbieżna z podwieszanymi meblami łazienkowymi. W podcięciu można również umieścić dodatkowe oświetlenie.

Podświetlana zabudowa wanny - kiedy świeczki to za mało

Podświetlona wanna nie dość, że wygląda klimatycznie i efektownie, to jeszcze wyposaża łazienkę w dodatkowe źródło światła, a jak wiemy, łazienki często pozbawione są okna. Nastrojowe podświetlenie w postaci taśmy LED lub oświetlenia punktowego może zostać zamontowane zarówno w podcięciu, jak i w górnej części obudowy na jej całości bądź części. Relaksująca atmosfera zapewniająca odprężenie ciału i duszy gwarantowana.

Autor
Najpiękniejsze pomysły na zabudowanie wanny - idealne do nowoczesnej łazienki!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...