Marmur naturalny, czy płytki imitujące marmur?

Marmur w łazience tworzy klimat ekskluzywnego wnętrza. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że to kamień naturalny o wyrazistym i niejednolitym rysunku. System żyłek już sam w sobie jest wyjątkowym zdobieniem, dlatego nie należy przesadzać z dodatkami. Płytki marmurowe z naturalnego kamienia to dość drogie rozwiązanie szczególnie w sytuacji, kiedy planujemy wykończyć nimi ściany i podłogi celem zachowania jednolitej aranżacji. Poznajmy zatem rozwiązania, jakie mamy do wyboru.

Marmur naturalny przez wieki ewoluował w naszych oczach. Niegdyś uważany za jeden z najtrwalszych surowców, dziś również jest bardzo ceniony, jednak nastąpiła weryfikacja jego cech wskutek porównania do innych materiałów. Nic nie odbierze szlachetnego piękna naturalnego marmuru, jednak decydując się na oryginalne marmurowe płytki, należy odpowiednio o nie dbać. Cykliczna impregnacja ograniczająca nasiąkliwość kamienia oraz unikanie styczności z kwasami to klucz do wieloletniego piękna marmuru w łazience.

Gres imitujący marmur to doskonałe rozwiązanie na podłogi. Trwały, twardy, oraz odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne z powodzeniem może być zastosowany na podłodze w łazience. Nie bez znaczenia jest fakt, że w niczym nie ustępuje ponadczasowemu wzornictwu naturalnego marmuru.

Ceramiczne płytki marmurowe na ściany to tak naprawdę kolejna odsłona imitacji naturalnego kamienia. Jeśli marzymy o marmurowej łazience, a cena naturalnego surowca przekracza nasze możliwości finansowe, możemy sięgnąć po płytki ceramiczne imitujące marmur. Zalety ceramiki takie jak atrakcyjna cena, wytrzymałość, odporność na wilgoć, oraz trwałość z powodzeniem połączymy z wyszukanym wzornictwem marmuru. 

Marmur nie tylko w szarościach - bogate wzornictwo i kolorystyka

Bez względu na to, czy wybierzemy płytki marmurowe z naturalnego kamienia, czy też jego imitację, z pewnością będziemy cieszyć oko szlachetnym lookiem przez wiele lat. W obu przypadkach mamy również do wyboru pełną gamę kolorystyczną od ponadczasowej bieli poprzez modne szarości na głębokiej elektryzującej czerni kończąc.

Wyjątkowe wybarwienie nie ogranicza się jednak tylko do odcieni, które znamy. Zagłębiając się w tematykę naturalnego marmuru, odkryjemy również odcienie beżu, brązu, a nawet głębokiej zieleni i turkusu. Niepowtarzalna wyrazistość wzoru sprawia, że nie da się pomylić marmuru z żadnym innym kamieniem, a wyjątkowy układ żyłek jest tak niepospolity, że nie znajdziemy dwóch identycznych płytek marmurowych.

Czy drewno pasuje do marmuru?

Drewno jest materiałem, który doskonale pasuje do marmuru. Ociepla i oswaja surową przestrzeń wypełnioną marmurowymi płytkami. Białe i szare płytki marmurowe z drewnem stworzą stylową bazę pod łazienkę w stylu skandynawskim, gdzie królują jasne kolory i naturalne materiały, natomiast czarny marmur w połysku lub macie w połączeniu z drewnem to świetny wstęp do łazienek ekskluzywnych i stylowych. Czarny marmur często charakteryzuje się złotym użyleniem, dlatego idealnie wpisze się również w styl glamour.

Marmurowa łazienka industrialna - moc czarnych detali

Przyjęło się, że styl industrialny to surowy beton, cegła i konstrukcje z czarnego metalu. A co jeśli zestawimy surowość, ale zarazem wytworność marmurowych płytek z czarnym metalem i przeszkleniami? Otrzymamy właśnie łazienkę w stylu industrialnym. Mogłoby się wydawać, że marmur jest zbyt wyrazisty i skomplikowany, czyli teoretycznie nie jest dobrą bazą dla stylu minimalistycznego, jednak aranżacje wybitnych projektantów w mig przełamują ten stereotyp. Łącząc marmurowe płytki z prostymi geometrycznymi formami elementów wyposażenia oraz czarną armaturą i dodatkami uzyskamy efekt industrialnego minimalizmu.

Harmonia kolorystyczna - z czym połączyć marmur?

Marmurowe płytki ze złotymi akcesoriami takimi jak złota armatura, uchwyty na ręczniki, rama lustra, świecznik, czy pojemniki i kosze na drobiazgi to połączenie przełamujące monotonny charakter kamienia. Jednocześnie mamy do czynienia z podkreśleniem wytworności i luksusu marmurowej aranżacji.

Do marmuru w każdym odcieniu pasuje również czerń i biel oraz brąz naturalnego drewna. Należy raczej unikać odważnych połączeń kolorystycznych, ponieważ marmur sam w sobie jest niezwykle bogaty pod względem wzornictwa i odcieni. W przypadku marmurowych płytek i dodatków kolorystycznych należy przyjąć zasadę, że im mniej, tym lepiej.

Ile kosztuje marmurowa łazienka?

Marmurowa łazienka jest co prawda luksusowym marzeniem, jednak możliwym do spełnienia. Cena płytek marmurowych z naturalnego kamienia w zależności od wybarwienia, rozmiaru i grubości to od niespełna 200 zł za m2 do aż 2000 zł za m2, przy czym najniższa cena obejmuje rozmiar płytek zbliżonych wymiarami do klasycznych modeli ceramicznych, czyli 30 cm x 30 cm. Kupując imitację marmurowych płytek, zapłacimy nawet 1/3 tej ceny.

Zdjęcie otwierające artykuł: Porcelain Superstore

Autor
Marmurowe płytki w łazience - pomysły na aranżacje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...