Skosy w mieszkaniu kojarzą się z nowoczesnym stylem i oknami dachowymi, przez które wieczorami oglądamy gwiazdy. To niepodważany argument przemawiający za adaptacją pomieszczenia ze skosami na sypialnię. Wyobraźmy sobie jednak łazienkę ze skosem i tożsamym widokiem podczas relaksującej wieczornej kąpieli. To klimat wart podjęcia wyzwania, ponieważ urządzenie łazienki ze skosem niewątpliwie takim jest. Sprawdźmy, jak wyczarować łazienkę marzeń pod skośnymi ścianami.

Projekt - cała prawda na papierze

Tak naprawdę mało kto, wybierając projekt, zwraca uwagę na tak prozaiczną, wydawałoby się rzecz, jaką jest wysokość ścianki kolankowej. Również przerywana linia w projekcie, którą oznaczona jest graniczna wysokość pomieszczenia, wynosząca 190 cm z reguły uchodzi naszej uwadze. W rezultacie często otrzymujemy przypadkowe pomieszczenie przeznaczone na łazienkę, z którym właściwie nie wiemy, co zrobić. W skrajnych przypadkach skos zajmuje ¾, a nawet całą powierzchnię łazienki. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny projekt, warto wykonać jego wizualizację i sprawdzić, czy wnętrza odpowiadają naszym oczekiwaniom. Ścianka kolankowa o wysokości minimum 1 m i możliwość swobodnego wyprostowania się w większej części pomieszczenia sprawią, że łazienka stanie się łatwiejsza w urządzeniu i wygodniejsza w użytkowaniu.

Wygodna łazienka ze skosami - czy to możliwe?

Cały widz polega na tym, aby zaprojektować łazienkę ze skosem w taki sposób, aby była ona funkcjonalna, ergonomiczna, a przy tym klimatyczna i stylowa. Pomysł wydaje się ryzykowny, ponieważ skosy ograniczają i utrudniają to zadanie, jednak przy odrobinie wiedzy i kreatywności z pewnością uda się osiągnąć cel. Prysznic w łazience ze skosem jest możliwy, a nawet duży blat z dwiema umywalkami - trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Jak zaprojektować małą i wąską łazienkę ze skosami?

Mała lub wąska łazienka ze skosem wymaga drobiazgowego zaplanowania przestrzeni. Wiele zależy od kąta nachylenia połaci dachowej, wysokości ścianki kolankowej, oraz szerokości łazienki. Jeśli jest taka możliwość, warto postawić wannę pod krótszą ścianą, szafkę lub blat z umywalką wzdłuż dłuższej ściany, a toaletę umieścić naprzeciw umywalki. Takie rozwiązanie jest optymalne, jeśli przy korzystaniu z umywalki i toalety swobodnie możemy się wyprostować, a podniesienie się w wannie nie narazi nas na uderzenie głową w zbyt nisko umiejscowiony skos.

Jeśli łazienka jest długa i wąska, miejsca totalnie nienadające się do jakiejkolwiek zabudowy można "poświęcić" i za pomocą płyt g-k stworzyć przestrzeń przyjaźniejszą do zagospodarowania. Mała łazienka ze skosem nabierze wymiaru optycznie większej przestrzeni, jeśli zastosujemy model toalety podwieszanej na stelażu, a umywalkę umieścimy na blacie, zamiast na zabudowanej szafce.

Łazienka ze skosem - pomocne "triki"

W przypadku braku możliwości umiejscowienia elementów wyposażenia bezpośrednio pod ścianą możemy zdecydować się na kilka praktycznych rozwiązań, które sprawią, że łazienka ze skosem stanie się funkcjonalna:

  • postawienie fragmentu ścianki w dowolnym miejscu i ustawienie pod nią z jednej lub obu stron wanny, toalety lub umywalki,
  • montaż wanny wolnostojącej w dogodnym miejscu,
  • wykorzystanie nieustawnych miejsc pod skosami na zabudowę meblową zawierającą półki, szafki i schowki,
  • zastosowanie przeszklonej kabiny walk-in o częściowo otwartej konstrukcji zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej,
  • zamontowanie kabiny ze ściętą u góry obudową, która wkomponuje się w skos.

Urządzając łazienkę ze skosem, dobrze jest zadbać również o aspekt wizualny, a nie tylko funkcjonalny. Skosy optycznie pomniejszają przestrzeń, dlatego zalecane są jasne kolory ścian, oraz  lustra, które dodadzą wnętrzu głębi i wrażenia trójwymiaru. Okno dachowe to spora ilość światła w dzień, jednak dopasowane do aranżacji oświetlenie górne i boczne pozwoli wprowadzić do łazienki nieco nastrojowego klimatu wieczorem.

Przestrzeń ze skosami - gdzie prysznic, wanna, a gdzie umywalka?

Ustawiając Ś, najważniejszą kwestią jest wygoda i bezpieczeństwo podczas użytkowania, dlatego możliwość swobodnego wyprostowania się bez ryzyka uderzenia głową w skos to podstawa, podobnie jak wystarczająca ilość miejsca do swobodnego poruszania się. To ważny aspekt podczas planowania umiejscowienia toalety i umywalki. Wannę najlepiej umieścić pod skosem, jeśli natomiast znajduje się on zbyt nisko, można odsunąć ją nieco od ściany i wolną przestrzeń zabudować, tworząc praktyczną półkę na kosmetyki, lub świeczki zapachowe. Prysznic stawiamy w miejscu, w którym wysokość łazienki jest największa, czyli na ścianie przeciwstawnej do ścianki kolankowej.

Ciekawych inspiracji w tematyce łazienki ze skosem dostarczają sami producenci armatury i elementów wyposażenia. Półotwarte prysznice, podwieszane toalety z obniżonym stelażem, wolnostojące wanny, armatura na samonośnych stelażach, czy też modele pryszniców ze ściętym górnym elementem  to tylko niektóre propozycje, które ułatwią aranżację łazienki ze skosem.

 

Autor
Łazienka na poddaszu - jak urządzić przestrzeń pod skosami?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...