Okna to integralna część budynku, dzięki którym pomieszczenia są dobrze oświetlone, a przestrzeń domowa otwiera się na świat zewnętrzny. Warto dobrze przygotować się do zakupu odpowiednich okien, bowiem rodzaj wybranego profilu będzie nie tylko wpisywał się w charakter naszego domu lub mieszkania, ale i wymagał podejmowania w przyszłości działań konserwacyjnych.

Planując zakup, możemy wybrać okna wykonane z plastiku, drewna i aluminium. Jednak należy zaznaczyć, że te ostatnie są kupowane przede wszystkim przez inwestorów poszukujących rozwiązań do budynków użyteczności publicznej lub innych, dużych obiektów. Klienci indywidualni wybierają między oknami plastikowymi lub drewnianymi. Zarówno okna PVC, jak i okna drewniane mają swoje atuty, dlatego warto je poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Tylko PVC - nazywaj prawidłowo

Okna plastikowe to obecnie najpopularniejszy wybór klientów, czemu trudno się dziwić, zważywszy na walory, którymi się wyróżniają. Jednak zanim przejdziemy do wymienienia ich atutów, warto wyjaśnić, że skrót PVC odnosi się do polichlorku winylu (ang. polivinyl chloride), materiału określanego potocznie jako plastik.

Czasami można spotkać się ze skrótem PCV - to niepoprawna, choć niezwykle powszechna i ogólnie przyjęta nazwa określająca dokładnie to samo. Jeśli więc zastanawiasz się czy PVC i PCV oznaczają to samo, odpowiedź brzmi: TAK. PVC jest popularnie wykorzystywane w przemyśle produkcyjnym, w tym także w stolarce okiennej.

Różnice w wyglądzie i konserwacji

Okna z profili PVC są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dopasowanie wyglądu okna do niemal każdego projektu. Użycie oklein drewnopodobnych na profilach okien PVC, może także w bardzo realistyczny sposób odzwierciedlić strukturę słojów drewna, zbliżając je wyglądem do okien drewnianych.

Warto wiedzieć, że plastikowe okna są lżejsze od drewnianych i mniej wymagające, jeśli chodzi o konserwację. Okna z PVC wystarczy umyć, aby zachowały świeży wygląd, natomiast ramy drewniane wymagają troski i planowania ich konserwacji. Lakier z biegiem czasu będzie tracił swoje ochronne właściwości - co jest wynikiem działania warunków atmosferycznych, a pozbawione go drewno będzie potrzebować odświeżenia.

Dlatego wybierając okna drewniane, warto być świadomym cyklicznego prowadzenia zabiegów konserwacyjnych. Renowacja powłoki lakierniczej okien drewnianych to także wydatek, który należy zaplanować zgodnie z zaleceniami producenta - najczęściej po kilku lub kilkunastu latach. Z kolei PVC, co jest szczególnie istotne w naszym klimacie, jest bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy promieniowanie UV. Okna wykonane z tego materiału są wyjątkowo trwałe, niemal „długowieczne”.

PVC - bezkompromisowo szczelne

Istotną cechą okien z PVC jest ich wysoka szczelność, która może być regulowana za pomocą tzw. nawiewników, zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza. Kształtowniki okien plastikowych są zwykle zbudowane z wielu komór, które ograniczają przenikalność cieplną. Tak wysoką energooszczędność okien PVC może potwierdzać również fakt, iż spełniają szereg restrykcyjnych wymogów i są również wybierane do domów pasywnych.

Budvar Centrum posiada w swojej ofercie m.in. model okien zaprojektowany w systemie T-Energy MD, przygotowany z myślą o domach pasywnych. Ten system został stworzony pod kątem oczekiwań bardzo wymagających konsumentów. Podkreślamy wysokie właściwości stolarki - zwłaszcza poszczególnych właściwości termoizolacyjnych (grubość ramy lub skrzydła wynosi 88 mm), unikatowe parametry izolacyjności akustycznej (nawet do 44dB dla okna o wym. ref.) i niską przepuszczalność powietrza (klasa 4 - najwyższa). System T-ENERGY MD jest także wyjątkowy, dzięki zastosowaniu w standardzie dodatkowej, środkowej uszczelki - mówi Mariusz Wojciechowski, technolog z firmy Budvar Centrum. - Warto podkreślić, że nasze okna PVC posiadają certyfikat, potwierdzający brak domieszek ołowiu i innych metali ciężkich w swoim składzie, dlatego są całkowicie bezpieczne dla zdrowia użytkowników - dodaje Wojciechowski.

Okna drewniane - bliżej natury

Okna drewniane cieszą się uznaniem wśród osób, które wybierają naturalne produkty. Drewniane ramy wyglądają pięknie i nie doprowadzają do gromadzenia się wilgoci. Dzięki temu w pomieszczeniu panują tak dobre warunki, że często rezygnuje się z potrzeby montowania nawiewników. Osoby, którym bliskie jest życie zgodne z naturą i szczególnie lubią drewno, z pewnością wybiorą okna wykonane z tego właśnie szlachetnego materiału, który dodatkowo podkreśli charakter wnętrza.

-Okna drewniane są droższe od okien z PVC i bardziej wymagające w kwestii konserwacji czy utrzymania ich czystości. Mają bardzo wiele zalet funkcjonalnych, choćby tzw. niską przenikalność cieplną i wysoką sztywność. Warto mieć świadomość, że z czasem użytkowania powłoka lakiernicza ulegnie degradacji, a okna będą wymagały renowacji, co będzie wiązało się ze sporym wydatkiem finansowym - wyjaśnia Mariusz Wojciechowski, Budvar Centrum.

Stolarka profili z PVC czy kształtowników drewnianych, z punktu widzenia użytkowania, ma spełniać te same funkcje, dlatego wybór rodzaju materiału zależy głównie od indywidualnych upodobań klienta. Podjęcie decyzji na pewno związane jest z kwotą przeznaczoną na inwestycję oraz czasem oczekiwania na gotowy produkt - zakup okien z PVC jest realizowany najszybciej. Postęp technologiczny, wysoka jakość materiałów, szybki proces produkcji i stosunkowo niska cena prowadzą do tego, że wielu konsumentów decyduje się właśnie na okna plastikowe.

Wybór rodzaju stolarki okiennej nie jest prosty. Przed podjęciem decyzji, warto zastanowić się i przekalkulować, które rozwiązanie jest dla nas bardziej opłacalne, ale też i zgodne z naszą naturą. Przecież kupujemy okna na długie lata…