Estetyka to jedno z podstawowych założeń przy urządzaniu łazienki. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się serie ceramiki sanitarnej - czyli umywalki, wc i bidety z jednej linii wzorniczej, idealnie do siebie pasujące.

Szczególnie istotne jest, by miska wc i bidet miały taki sam kształt i stanowiły komplet - znajdują się bowiem tuż obok siebie. Dobrze, jeśli i umywalka będzie z tej samej serii, aczkolwiek niekoniecznie.

Seria ceramiki Khroma Roca Stojące sedes i bidet z serii Catino Coram iska ustępowa i bidet z linii Prima Deante
Seria ceramiki Khroma zaprojektowana przez Erwina Himmela wprowadza kolor do stonowanej zwykle łazienki. Miska ustępowa wisząca 1925 zł, bidet podwieszany 1740 zł. ROCA Stojące sedes i bidet z serii Catino, serię uzupełnia dopasowana kształtem deska sedesowa w wersji klasycznej oraz z systemem wolnego opadania. CORAM Miska ustępowa i bidet z linii Prima, sedes ma specjalny kołnierz zapewniający idealne spłukiwanie miski, wolno opadająca deska do kupienia osobno, sedes 619 zł., deska 219 zł, bidet 679 zł. DEANTE

Podstawowa sprawa przy wyborze sedesu i bidetu to podjęcie decyzji, czy chcemy urządzenia podwieszane czy stojące. Stojące są trudniejsze do utrzymania w czystości, bowiem na styku sedesu z podłogą łatwo gromadzi się brud.

Miski wiszące, przymocowane do ściany, ułatwiają sprzątanie toalety - podłogę można dokładnie umyć. Zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość ukrycia za obudową dwóch niezbyt estetycznych elementów: rury doprowadzającej wodę i podejścia do pionu kanalizacyjnego.

Stojące sedes i bidet z serii Gap Roca Miska ustępowa i umywalka z linii Moon Deante
Stojące sedes i bidet z serii Gap, miska wc 546 zł, bidet 505 zł. ROCA Miska ustępowa i umywalka z linii Moon, miska ma specjalny kołnierz zapewniający idealne spłukiwanie, wolno opadająca deska do kupienia osobno, umywalka wisząca z możliwością montażu na blacie, z otworem na baterię, szerokość 59 cm, sedes 609 zł., deska 359 zł, umywalka 299 zł. DEANTE

Przy modelach wiszących trzeba jednak pamiętać o dodatkowym zakupie (a więc i kosztach) stelażu, na którym są mocowane, a także o kosztach obudowania i wykończenia ścianki montażowej. Instalacja stelaża jest dość łatwa, a konstrukcja bardzo wytrzymała (urządzenia są testowane na obciążenia do 400 kg).

bidet i sedes GRUPA ARMATURA Wiszące sedes i bidet z linii Rêve Art De Vivre
Podwieszany bidet oraz miska sedesowa z linii wzorniczej Sella, minimalistyczne wzornictwo i opływowe linie podkreślą nowoczesność i funkcjonalność sprzętów, bidet 365 zł, sedes 305 zł, GRUPA ARMATURA Wiszące sedes i bidet z linii Rêve, możliwość skompletowania w wolno opadającą deską sedesową Slow Close, bidet z pokrywą, sedes ok. 2500 zł, bidet ok. 1800 zł., Kholer, ART DE VIVRE

Zarówno modele wiszące, jak i stojące sedesy mają spłuczki pozwalające oszczędzać wodę. Są wyposażone w dwuczęściowy przycisk - naciśnięcie jednej jego części powoduje spłukanie 3-4 litrami, a drugiej 6-8 litrami wody.