Duża czy mała - wymiary umywalki

Jeśli umywalka ma być w toalecie i będzie służyć tylko do mycia rąk, wystarczy mały model, o szerokości 35-45 cm. Natomiast w dużej łazience, z której korzysta się często, a umywalka służy nie tylko do codziennej higieny, ale i np. do drobnych przepierek, warto wybrać modele o większe - o szerokości minimum 55-60 cm.

Kolejną kwestią jest miejsce, w którym będzie zamontowana bateria. Baterie sztorcowe można instalować zarówno centralnie, jak i w jednym z rogów umywalki. Trzeba to przewidzieć, zanim ją kupimy, bo nie każda umywalka ma odpowiedni otwór przygotowany fabrycznie. Jeżeli zdecydujemy się na baterię ścienną lub nablatową, możemy wybrać umywalkę bez otworu.

fot. Giera Design

Jaki rodzaj umywalki do małej łazienki?

W małych łazienkach warto zastanowić się nad zamontowaniem umywalek narożnych, a dla osób niepełnosprawnych - odchylanych, ze specjalnym wyprofilowaniem z przodu. Typowe wymiary to 50-60 cm szerokości i 45-55 cm głębokości oraz 35 cm szerokości i 25 głębokości dla modeli do małych toalet, często z otworem na baterię stojącą z boku umywalki. Górna krawędź umywalki znajduje się zwykle na wysokości 85 cm.

fot. Paradyż

Sposób montażu umywalki w łazience

Umywalkę można przykręcić do ściany lub stelaża, oprzeć na szafce, wpuścić w blat lub postawić na nim jak miednicę. Jeżeli chcemy osłonić syfon i rury odpływowe, możemy je zamaskować pół-postumentem lub sięgającym podłogi postumentem.

Innym sposobem na ukrycie rur doprowadzających wodę i kanalizacyjnych jest zastosowanie stelaża instalacyjnego. Taki stelaż jednym bokiem można zamontować do ściany łazienki i podłogi lub, gdy zamarzyła się nam umywalka na środku łazienki - tylko do podłogi. Gotową konstrukcję można obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, które pokryjemy np. płytkami ceramicznymi.

fot. Duravit

Umywalkę łazienkową można także ustawić na blacie szafki lub "wpuścić" ją do wnętrza. Takiej całościowej zabudowy nie uwzględnia się raczej przy umywalkach o ciekawych, odbiegających od standardu kształtach - ukrywanie tego, co zdobi byłoby bez sensu. W takich przypadkach szafki są zastępowane przez proste blaty - szklane, kamienne lub drewniane.

Sposób montażu umywalki - nie tylko sprawa techniczna

Sposób mocowania umywalki to również ważne kryterium przy jej wyborze. Najpopularniejsze i najprostsze w montażu są umywalki wiszące, mocowane do ściany, które mogą być dodatkowo podparte postumentem albo półpostumentem.

Praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza do małej łazienki, są umywalki meblowe, czyli zintegrowane ze specjalnie wyprofilowanymi szafkami łazienkowymi. W ten sposób zyskujemy miejsce do przechowywania środków czystości, ręczników, kosmetyków. Wyjątkowo elegancko prezentują się umywalki nablatowe. Często mają kształt misy lub prostokąta - postawione np. na drewnianym blacie łazienkowym tworzą z nim efektowny mebel.

fot. Raw Decor

Przed wyborem umywalki warto też się zastanowić, gdzie podziejemy podręczne drobiazgi. Jeśli przy lustrze nie planujemy szafki lub półki, wybierzmy umywalkę z szeroką krawędzią przyścienną, na której z powodzeniem ustawimy mydelniczkę, kubek na szczoteczki do zębów i tym podobne drobiazgi.

fot. AQForm

Na jakiej wysokości powinna być zamontowana umywalka?

Paweł Jarosz, Digital Media Specialist, Valvex

Kwestia wysokości montażu umywalki nie należy raczej do tych, które nurtują nas zbytnio podczas codziennego mycia dłoni czy zębów. No chyba, że wysokość ta jest nieodpowiednia. A o to jest nietrudno! Położenie umywalki ma olbrzymi wpływ na komfort użytkowania naszej łazienki, z czego powinniśmy zdać sobie sprawę jeszcze przed remontem. Norma, przyjęta jeszcze w latach sześćdziesiątych, zakładała, że umywalki powinny być montowane na wysokości ok. 75 cm-80 cm od podłogi do ich górnej krawędzi.

fot. Honorata Kalujszo

Od tego czasu przeciętny wzrost osób dorosłych zdecydowanie się jednak zmienił i określa się go na około 1,7 m. Przy takim założeniu montaż umywalki zalecany jest już na wysokości 85 cm-95 cm. Oczywiście jej finalny dobór jest kwestią indywidualną i przede wszystkim powinna być odpowiednio dopasowana do użytkowników.

Na podobnej wysokości powinny być również montowane, spotykane coraz częściej, umywalki nablatowe. W ich przypadku w dużym stopniu poziom uzależnia również wysokość samych mebli. Problematyczne, w przypadku posiadania jednej łazienki, może być użytkowanie baterii umywalkowej przez dzieci. W tym przypadku ciekawą propozycją jest dostawienie podestu.

Oczywiście przy montażu umywalki zawsze warto skorzystać z porad specjalistów. W każdym przypadku należy również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór baterii. Wybierzmy taką, która oprócz użytkowości, będzie w stanie odmienić oblicze naszej łazienki.