Nietrudno dziś dobrać odpowiednią umywalkę do naszych potrzeb. Duże i małe, wiszące i stawiane na blat, kwadratowe, prostokątne, okrągłe, owalne... Jaki wybrać sposób montażu i wymiary umywalki?

Zanim zdecydujemy się na konkretny typ umywalki, warto przemyśleć kilka kwestii związanych z jej użytkowaniem.

Umywalka nablatowa Coram Umywalka nablatowa Picolo Excellent Umywalka z linii Memento VILLEROY & BOCH
Umywalka nablatowa, prostokątna, o szerokości od 42 do 80 cm, CORAM Umywalka nablatowa Picolo idealna do małych łazienek, dostępna w kolorze białym i czarnym. szerokości 41 cm, 260 zł (biała), 417 zł (czarna), Actima, EXCELLENT Umywalka z linii Memento wbudowana częściowo w blat, szerokość 55 cm, prostokątny kształt i proste wzornictwo idealnie współgrają z kamiennym blatem, VILLEROY & BOCH

Duża czy mała - wymiary umywalki

Jeśli umywalka ma być w toalecie i będzie służyć tylko do mycia rąk, wystarczy mały model, o szerokości 35-45 cm. Natomiast w dużej łazience, z której korzysta się często, a umywalka służy nie tylko do codziennej higieny, ale i np. do drobnych przepierek, warto wybrać modele o większe - o szerokości minimum 55-60 cm.

Kolejną kwestią jest miejsce, w którym będzie zamontowana bateria. Baterie sztorcowe można instalować zarówno centralnie, jak i w jednym z rogów umywalki. Trzeba to przewidzieć, zanim ją kupimy, bo nie każda umywalka ma odpowiedni otwór przygotowany fabrycznie. Jeżeli zdecydujemy się na baterię ścienną lub nablatową, możemy wybrać umywalkę bez otworu.

Umywalka nablatowa z serii Citterio KERAMAG Umywalki wiszące z serii Spark KOŁO
Umywalka nablatowa z serii Citterio, szerokość 56 cm, 1228 zł, KERAMAG Umywalki wiszące z serii Spark 50 cm, z otworem na baterię, z przelewem, szerokość 50 cm; miska ustępowa z serii Spark, umywalka 202 zł, sedes 489 zł. KOŁO

Sposób montażu umywalki - nie tylko sprawa techniczna

Sposób mocowania umywalki to również ważne kryterium przy jej wyborze. Najpopularniejsze i najprostsze w montażu są umywalki wiszące, mocowane do ściany, które mogą być dodatkowo podparte postumentem albo półpostumentem.

Praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza do małej łazienki, są umywalki meblowe, czyli zintegrowane ze specjalnie wyprofilowanymi szafkami łazienkowymi. W ten sposób zyskujemy miejsce do przechowywania środków czystości, ręczników, kosmetyków.

Wyjątkowo elegancko prezentują się umywalki nablatowe. Często mają kształt misy lub prostokąta - postawione np. na drewnianym blacie łazienkowym tworzą z nim efektowny mebel.

Umywalka nablatowa Exe GRUPA ARMATURA Umywalka meblowa z serii Rekord
Umywalka nablatowa Exe w kształcie prostokąta, polecana do łazienek w futurystycznym stylu, 451 zł, GRUPA ARMATURA Umywalka meblowa z serii Rekord, z otworem na baterię, z przelewem, szerokość 60cm; miska ustępowa wisząca z serii Rekord, umywalka 257 zł, sedes 458 zł

Przed wyborem umywalki warto też się zastanowić, gdzie podziejemy podręczne drobiazgi. Jeśli przy lustrze nie planujemy szafki lub półki, wybierzmy umywalkę z szeroką krawędzią przyścienną, na której z powodzeniem ustawimy mydelniczkę, kubek na szczoteczki do zębów i tym podobne drobiazgi.

Umywalki nablatowe w kształcie misy skomponowane z ładnym blatem stanowią element dekoracyjny i nawet dobrze, jeśli wyróżniają się na tle innych sprzętów.