Sporo uwagi poświęcamy wyborowi umywalki. Ten sprzęt jest najczęściej używany w każdej łazience. Wybór konkretnego modelu może jednak przysporzyć nam wiele trudności. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę takie aspekty jak rodzaj montażu, wygląd, kształt, rozmiar oraz rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest umywalka.

Rodzaje umywalek - wiszące, nablatowe, meblowe, wolnostojące

Sporo modeli umywalek sprzedawana jest w komplecie ze specjalnie pod nie zaprojektowaną szafką. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy idealne dopasowanie tych elementów pod względem stylu i gabarytów; szafka i umywalka tworzą wtedy nierozerwalną całość.

fot. Tom Kurek

Równie modne są umywalki wpuszczane w blat (trzeba w nim wyciąć niewielki otwór na odpływ), służący za półki na przybory toaletowe lub inne drobiazgi. Taka forma montażu dodaje umywalce lekkości. Urządzając łazienkę mamy również do wyboru umywalki nablatowe, które ze względu na designerskie, różnorodne modele są częstym wyborem konsumentów.

fot. Ferro

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również umywalki wolnostojące - decydują się na nie właściciele większych łazienek.

Starsze typy umywalek to modele podwieszane - przykręcane śrubami bezpośrednio do ściany, albo zawieszane na stelażach montażowych. Takim typom umywalek zwykle towarzyszy tzw. półnoga lub noga, służąca do osłonięcia syfonu odpływowego. Ta klasyczna metoda montażu wciąż cieszy się popularnością.

fot. Raw Decor

Rozmiary umywalek

Przy zakupie umywalki ważnym aspektem są również gabaryty. Umywalki mogą mieć szerokość od 30 do 140 cm. Jak wybrać najlepszą? Sprzęt dobierajmy tak, by udało się zachować odpowiednie odległości od ścian i pozostałych elementów wyposażenia.

fot. Raw Decor

Przed umywalką zaplanujmy wolną przestrzeń o szerokości 65 cm i długości 110 cm. Musimy też mieć możliwość swobodnego poruszania się przy niej, bez ryzyka zawadzania o inne sprzęty. Uda się to, jeśli na umywalkę i przestrzeń z obu jej boków zaplanujemy co najmniej 110 cm. Pamiętajmy, że im szersza umywalka, tym wygodniej będzie nam z niej korzystać. Duże modele sprawdzają się w rodzinnych łazienkach, zwłaszcza gdy mają ich używać także dzieci.

Kształty umywalek łazienkowych

Najpopularniejsze kształty umywalek łazienkowych to owal, półkole, koło i prostokąt. Do wyboru mamy też sfery, a nawet figury wybitnie nieregularne. Ciekawe wzory to umywalki tworzące całość z blatem, umywalki z pionową ścianką, przypominające miski, bardzo płytkie lub wręcz z odwrotną wypukłością, ultranowoczesne lub retro.

fot. Alape

Z jakiego materiału wybrać umywalkę łazienkową?

Umywalki łazienkowe mogą być z przeróżnych materiałów: ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, szkła, akrylu, corianu, najpopularniejsze są jednak nadal te z różnego rodzaju ceramiki (nie tylko tej białej), ale także z syntetycznego marmuru (zwanego lanym lub dolomitem).

Dość drogą nowością są umywalki wytoczone z drewna lub nawet wykute z kamienia. Trzeba jednak pamiętać, że wyroby z kamienia naturalnego i kamiennych konglomeratów są bardzo ciężkie, dlatego montuje się je na wzmocnionych stelażach. 

fot. AQForm

Szklane umywalki produkowane są z twardego, odpornego na tłuczenie i zarysowania szkła o grubości 19 mm. Pokryte są środkiem zwiększającym odporność materiału i dającym efekt hydrofobowy - krople nie pozostają na szkle, tylko spływają w dół do odpływu (zmniejsza to odkładanie się kamienia).

W powłoki chroniące przed powstawaniem plam od kropli wody wyposażone są również umywalki ceramiczne. Dziś nie musimy ograniczać się do wyboru odcienia umywalki pomiędzy bielą, a kremem. Większość producentów na zamówienie oferuje sprzęty w rozmaitych kolorach - od pasteli po czerń czy złoto. Dla amatorów znajdą się też urządzenia ozdabiane ornamentami w barwie srebra lub złota.

fot. Alape

Zanim kupimy konkretny model umywalki, pamiętajmy o najważniejszym! Najlepiej wybierać sprzęty pochodzące od jednego producenta, bo wówczas nie będą różnić się odcieniem ceramiki. Jeśli nie decydujemy się na serię, sprawdźmy, czy kolor urządzeń nie odbiega zbytnio od siebie (na przykład umywalka nie wygląda na żółtą na tle śnieżnobiałej wanny).