Biorąc pod uwagę i duże metropolie, i mniejsze ośrodki, można powiedzieć, że większość Polaków mieszka w miastach. A współczesne budownictwo to w dużej mierze bloki i apartamentowce, w których na ograniczonych metrażach należy zaplanować praktyczne wnętrza - niekiedy dla kilkuosobowej rodziny.

Naprzeciw wyzwaniom

Niewielki metraż to spore wyzwanie. Wymaga dobrego przemyślenia projektu wnętrza, tak aby umiejętnie połączyć aspekty funkcjonalne z estetycznymi. A to niekiedy wiąże się z podjęciem trudnych decyzji. Pierwsza dotyczy odpowiedzi na pytanie: prysznic czy wanna? Jeśli powierzchnia łazienki nie pozwala na montaż wygodnej wanny, lepiej zdecydować się na kabinę prysznicową niż np. na za małą wannę. W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych świetnie prezentują się kabiny typu walk-in i bezbrodzikowe. Nie zabierają cennych centymetrów, a ponadto nie przytłaczają optycznie aranżacji. Warto też dobierać inne elementy łazienki odpowiednio do metrażu. Dobre sposoby na oszczędności przestrzenne to m.in. umywalki nablatowe, podwieszane miski WC, a także półki czy regały ścienne.

Od lewej podtynkowa bateria wannowo-natryskowa KLUDI NOVA FONTE PURA , bateria podtynkowa KLUDI BOZZ, zestaw higieniczny KLUDI BOZZ

Łazienki w wersji mini

Przede wszystkim warto zadbać o to, by niewielka łazienka optycznie wydawała się przestronniejsza. Można to osiągnąć za pomocą luster oraz uniwersalnej bieli, która rozjaśnia pomieszczenie oraz wizualnie dodaje mu więcej centymetrów. Inne polecane barwy to łagodne kremy, beże, chłodne pastele i delikatne szarości. Świetnie sprawdzają się też wzory zaczerpnięte z natury - również w jasnym wybarwieniu (drewno oraz kamień). Ciemne kolory dobrze jest stosować wyłącznie w detalach albo w jednej strefie czy na fragmencie ściany. W małych łazienkach niekorzystnie mogą wypadać drobne ornamenty.

Kolejną istotną kwestią jest dobrze przemyślana zabudowa. Dotyczy to zarówno mebli do przechowywania, jak i sprzętów oraz elementów instalacyjnych. Szczególnie atrakcyjnie w niewielkich łazienkach prezentuje się armatura podtynkowa. Doskonały przykład to baterie z kolekcji KLUDI NOVA FONTE oraz LOUVA. Nowoczesna, purystyczna forma oraz zaawansowana funkcjonalność gwarantują komfort na najwyższym poziomie. Zastosowana w bateriach funkcja PUSH&SWITCH pozwala zmienić źródło wody jedynie za pomocą przycisku. To nowatorskie rozwiązanie zapewnia wygodną obsługę, a jednocześnie zapobiega niekontrolowanym zmianom źródła wody i działa bez względu na ciśnienie wody.

Od lewej baterie umywalkowe KLUDI LOUVA, zestaw wannowo-natryskowy KLUDI PURE&EASY

Inspiracje łazienkowe w różnych stylach

Jeśli chodzi o styl wnętrza - w małej łazience nie musimy ograniczać się do minimalistycznej prostoty. Przemyślana koncepcja wystroju pozwalają wprowadzić do wnętrza inspiracje z różnorodnych stylów - nawet jeśli chodzi o te, które kojarzą się z większymi przestrzeniami. Dobrym przykładem jest styl industrialny. Można go zaakcentować w niewielkiej łazience za pomocą płytek z rysunkiem betonu, motywu cegły czy wzoru postarzanego drewna. Do tego zaś idealnie pasują modne baterie z kolekcji NOVA FONTE PURA, w których proste, smukłe linie łączą się z filigranową formą nawiązując do konwencji industrialnej.

A może odrobina kontrastu? Tu kluczową rolę odgrywają umiejętnie dobrane detale kolorystyczne. Jasną bazę można przełamać kolorowymi akcentami albo też postawić na połyskujące elementy. Świetną propozycją są tu chociażby baterie w kolorze czarnym lub białym, których minimalistyczna finezja doskonale sprawdzi się w małych łazienkach.

Od lewej zestaw natryskowy KLUDI COCKPIT Discovery, KLUDI AMEO, baterie umywalkowe KLUDI NOVA FONTE PURA

Więcej informacji na: www.kludi.com