Prysznic walk-in - czym jest?

Wygodna i przestronna strefa prysznicowa jest możliwa do uzyskania nawet w małej blokowej łazience, a to za sprawą kabiny walk-in. Czym zatem jest kabina walk-in? Jest przestrzenią prysznicową pozbawioną drzwi, czyli prysznicem półotwartym. Występuje w wielu opcjach, jednak elementem wspólnym jest osłonięcie miejsca przeznaczonego na natrysk cienkimi, ale bezpiecznymi szybami wykonanymi ze szkła hartowanego. W zależności od wizji projektanta szyba może być jedna, dwie, a nawet trzy, jeśli wymarzymy sobie prysznic ustawiony pośrodku łazienki.

Prysznic walk-in możemy umieścić przy ścianie, we wnęce, w narożniku, a nawet pod skosem. Najczęściej prysznic typu walk-in pozbawiony jest brodzika, co stanowi o jego nowoczesnym i minimalistycznym designie, jednak zdarzają się projekty wyposażone w niski prosty w formie brodzik. Szukając inspiracji, warto zwrócić uwagę na prysznic walk-in z czarnymi profilami, który wraz z podłogą z mikrocementu tworzy nowoczesny industrialny aranż.

Jeśli planujemy umieścić w łazience prysznic walk-in, należy zastanowić się nad formą odprowadzenia wody. Do wyboru mamy odpływ liniowy, punktowy, łukowy i ścienny, przy czym każdy z nich niejako schowany jest pod okładziną ścienną i na zewnątrz widoczny jest tylko zakryty estetyczną maskownicą otwór, przez który spływa woda. To wyjątkowo estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie.  

fot. Hans Grohe

Jakie wymiary kabiny walk-in?

Wymiary prysznica uzależnione są od jego umiejscowienia i metrażu pomieszczenia, a wymiary gotowych szklanych ścianek do prysznica walk-in rozpoczynają się już od 70 cm. Opinie użytkowników potwierdzają jednak, że wygodny prysznic powinien mieć minimalne wymiary 80x100 cm. Jak uzyskać w małej łazience tak duży prysznic? Wystarczy odpowiednio go umiejscowić. Jeśli łazienka jest długa i wąska, na prysznic poświęcamy fragment pomieszczenia przy najkrótszej ścianie, oddzielając przestrzeń tylko jedną szklaną szybą fragmentarycznie zasłaniającą wejście.

W małej łazience w kształcie kwadratu możemy postawić szklaną ścianę 70-80 cm od narożnika, tworząc miejsce prysznicowe ograniczone z dwóch stron ścianą, a z jednej szybą. W ten sposób powstanie półotwarta nowoczesna strefa prysznicowa walk-in. Możemy również postawić jedną szklaną taflę wzdłuż ściany w odległości zapewniającej wygodę i wykonać prysznic otwarty z dwóch stron.

fot. Omnires

Zalety i wady prysznica walk-in w małej łazience

Mocno ograniczona przestrzeń to spore utrudnienie, dlatego projektując niewielką łazienkę, zdecydowanie warto postawić na prysznic zamiast wanny. Kabina walk-in nie dość, że może zająć mniej miejsca niż tradycyjny prysznic (nie ograniczają nas standardowe wymiary brodzików), to dodatkowo nie przytłoczy wnętrza i optycznie je powiększy, a to tylko nieliczne z wielu zalet prysznica walk-in. Poznajmy pozostałe.

• Prysznic walk-in oszczędza miejsce. Nie musimy martwić się o zapewnienie dodatkowej przestrzeni przeznaczonej do otwierania drzwi, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych zamykanych kabin. Tak naprawdę im mniejsza łazienka, tym bardziej wskazany jest prysznic walk-in.

• Prysznic walk-in możemy postawić w dowolnym miejscu. Szklaną ścianę możemy zakupić lub wykonać na zamówienie w wielu kształtach i wymiarach. Oznacza to, że możemy ją umieścić pod skosem, w bardzo wąskiej łazience, narożniku, niezagospodarowanym kąciku lub we wnęce.

• Optyczne powiększenie wnętrza. Brak widocznych ścianek nie dzieli przestrzeni, a co za tym idzie - wytworzy się jedno harmonijne wnętrze, które wydaje się większe i jaśniejsze. Jest to ważna zaleta szczególnie w przypadku małych blokowych łazienek bez okien.

• Prysznic walk-in jest bezpieczny. Szyby wykonane ze szkła hartowanego są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

• Wygoda użytkowania. W prysznicu walk-in nie występuje różnica poziomów, ponieważ podłoga kabiny jest równa z posadzką łazienki. To optymalne rozwiązanie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i dzieci. Warto zadbać o antypoślizgową okładzinę podłogi prysznica celem zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania.

• Łatwa pielęgnacja. Pozbawiony trudno dostępnych zakamarków, zawiasów i uszczelek prysznic walk-in można szybko i skutecznie wyczyścić ogólnodostępnymi preparatami.

• Trwałość. Kabina walk-in to prysznic na długie lata, ponieważ nie musimy martwic się o zużycie i wymianę elementów konstrukcyjnych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych zamykanych kabin.

• Designerski wygląd. Prysznic walk-in to luksusowy i nowoczesny design pasujący do każdej aranżacji. Szkło jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym, dlatego kabina nie wyjdzie z mody przez wiele lat.

Potencjalni użytkownicy zadają sobie pytanie, czy prysznic walk-in chlapie? Nic z tych rzeczy. Prawidłowo zaprojektowany, wyprofilowany i zamontowany prysznic nie powinien dostarczać takich atrakcji właścicielowi. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że decyzję o montażu prysznica walk-in podejmujemy już na etapie planowania remontu, bądź projektu budowy domu. Związane jest to z możliwością, bądź jej brakiem wykonania odpływu schowanego pod okładziną. Należy również zwrócić uwagę na prawidłowość wykonania hydroizolacji i wentylacji w łazience.

Prysznic walk-in bez brodzika, czy z brodzikiem?

Na prysznic walk-in z brodzikiem najczęściej z konieczności decydują się właściciele łazienek, w których z przyczyn technicznych nie można wykonać odpowiedniego spadku posadzki i odpływu dedykowanego prysznicom walk-in. Jak widać, nawet w bardzo trudnych warunkach technicznych, możemy zamontować kabinę walk-in w łazience, aby dodać jej luksusowego charakteru. Pozostając w temacie luksusu, idealnym egzemplarzem do wnętrz glamour jest kabina walk-in ze złotymi profilami, które świetnie komponują się ze złotą armaturą. Chcąc przełamać konwenanse, możemy zamontować półokrągłą kabinę walk-in, która z pewnością zmieni postrzeganie wnętrza na ekskluzywne i niesztampowe.

Zdjęcie otwierające artykuł: Opoczno

Autor
Prysznic typu walk-in - czy nadaje się do małej łazienki?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...