Dzięki dobrze dobranym rozwiązaniom mała łazienka stanie się funkcjonalną i reprezentacyjną oazą relaksu. Harmonijny układ sprzętów, wykorzystanie wnęk, wybór mebli dedykowanych do małych pomieszczeń, tak by uniknąć zagracenia i schować potrzebne rzeczy, czy klarowne rozmieszczenie płytek to kilka czynników, które warto dobrze przemyśleć. Przygotowaliśmy kompletny poradnik, który pomoże Ci w aranżacji małej łazienki. 

Aranżacja małych łazienek - kilka przydatnych trików

Mały metraż to nie dramat bez względu na to, czy czeka Cię remont łazienki, czy urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim. Projekt może co prawda nastręczyć nieco trudności, jednak przestrzeń łazienki o bardzo małym metrażu da się tak zaaranżować, aby wnętrze urzekało funkcjonalnością i nowoczesnym designem. Podpowiadamy, jak urządzić małą łazienkę w bloku i na co warto postawić. 

  • Jasne kolory - możesz zastosować je na ścianach w łazience, podłodze i suficie.
  • Lustra - duże lustro odbija światło i sprawia, że łazienka wydaje się większa.
  • Płytki - wielkoformatowe płytki optycznie powiększą wnętrze łazienki.
  • Oświetlenie - dobrym rozwiązaniem jest połączenie lamp sufitowych i oświetlenia punktowego nad lustrem, sprawdzą się też taśmy LED.
  • Minimalizm - unikaj zbyt wielu dekoracji w małej łazience. Postaw na proste formy i funkcjonalne meble.

Mała łazienka w bloku - jak dobrać kolory i faktury?

Wbrew pozorom niewielka łazienka nie musi być cała urządzona w bieli. Owszem, taki kolor dodaje przestronności i jasności wnętrzu, ale nie on jeden ma takie właściwości. Wykorzystaj złamane biele, beże i jasne szarości. Nie obawiaj się jednak pojedynczych mocnych akcentów w aranżacji małej łazienki, ponieważ kontrasty wprowadzą do wnętrza równowagę i interesującą różnorodność. Chcąc optycznie powiększyć pomieszczenie, wybieraj płytki wielkoformatowe o jednolitym odcieniu, unikaj natomiast drobnej mozaiki. Wrażenie przestrzenności nadadzą małej łazience również połyskujące faktury (meble lub płytki), które odbijają światło.

Mała łazienka z lustzranym płytkami, fot. Paradyż

Projekt małej łazienki - na co zwrócić uwagę? 

Projekt małej łazienki musi uwzględniać maksymalne ograniczenie elementów wyposażenia i sprzętów. Przygotuj listę rzeczy, które obowiązkowo muszą znaleźć się w łazience. Być może podczas rodzinnej burzy mózgów okaże się, że pralkę możecie przenieść do garderoby albo kuchni? Urządzając łazienkę, warto zastanowić się także nad miejscem suszenia ubrań. Jeśli nie lubicie wiecznie rozstawionej drucianej suszarki, pomyślcie o linkach montowanych do sufitu lub suszarce bębnowej, umieszczonej w zabudowie bezpośrednio na pralce. Podpowiadamy, że pralkę i suszarkę można ukryć także w szafie w przedpokoju, trzeba jednak dostosować instalację wodno-kanalizacyjną.  

Parawan nawannowy to dobre funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie do małej łazienki

Malutka łazienka z prysznicem czy wanną? 

Różnica pomiędzy wanną a prysznicem w małej łazience skupia się nie tylko na ilości miejsca, którą zabiorą oba elementy, ale przede wszystkim na potrzebach domowników. Decydując się na wannę ze szklanym parawanem, w razie potrzeby spełni ona również funkcję prysznica. Można ustawić ją w narożniku łazienki. Jeśli natomiast wolisz prysznic, rozważ kabinę prysznicową typu walk-in. Zapewni ona wygodę użytkowania, a duża ilość szkła zatrze granice i sprawi wrażenie większej przestrzeni w małej łazience. 

Aranżacja małej łazienki z kolorze szarym, fot. Decoroom/ Pion Poziom

Wąska łazienka - nie taka zła! 

Łazienka w bloku często jest wąska i długa. Na tak ograniczonej ilości metrów kwadratowych warto zagospodarować każdy centymetr, aby korzystanie z łazienki było wygodne. Idealnym rozwiązaniem jest montaż na końcu pomieszczenia prysznica typu walk-in lub narożnego z niskim brodzikiem albo wanny wolnostojącej. Bliżej wejścia natomiast rozmieścić pozostałe elementy wyposażenia, czyli toaletę i umywalkę. Dobrym pomysłem jest długi blat, na którym zmieszczą się dwie umywalki nablatowe. 

Malutka łazienka z prysznicem i pralką - czy to możliwe? 

Jeśli jesteś właścicielem łazienki w kształcie kwadratu o wymiarach 150x150 cm, to jesteś szczęściarzem. To aż 3m2! Uwierz, niektóre blokowe łazienki są wręcz mikroskopijne. W aranżacji nowoczesnej małej łazienki pomoże Ci program do projektowania wnętrz, ponieważ tu niczego nie można pozostawić przypadkowi. Każdy centymetr może zaważyć na funkcjonalności pomieszczenia. Jak więc rozmieścić wszystko na tak małej przestrzeni? Odpowiedź jest prosta, dookoła pomieszczenia. Po lewej stronie od wejścia można zamontować wc, dalej naprzeciwko wejścia w narożniku kabinę prysznicową, a obok kabiny postawić pralkę (model ładowany od góry zajmie mniej miejsca). Przy ścianie po prawej stronie zostanie miejsce na niewielką umywalkę, a nad nią dobrze sprawdzi się płytka szafka z lustrem. 

Mała łazienka na poddaszu - wykorzystaj skosy!

Urządzając małą łazienkę na poddaszu, warto wykorzystać skosy, pod którymi wedle potrzeb zmieści się dowolny element wyposażenia. Warto w tym miejscu zamontować blat albo szafki, na których staną umywalki nablatowe. Świetnie w tę przestrzeń wkomponuje się również pralka, którą można nawet kreatywnie zabudować, aby nie rzucała się w oczy. Mała łazienka z wanną pod skosami, w której leżąc, będziesz podziwiał wieczorem w oknie dachowym rozgwieżdżone niebo to marzenie, które można spełnić na małej powierzchni ze skosami. Podobnie można zaaranżować łazienkę pod schodami, jednak tu nie ma co liczyć na tak imponujący widok.

Jakie wc wybrać do małej łazienki? 

Nie ma innej opcji, wc w małej łazience musi być niewielkich rozmiarów. Najlepiej zdecydować się wtedy na toaletę podwieszaną, która nie dość, że optycznie powiększy przestrzeń, pozostawiając wolne miejsce na podłodze, to dodatkowo zajmie mniej miejsca, niż stojący kompakt. Co prawda koszt zakupu miski ustępowej podwieszanej ze stelażem do zabudowy będzie wyższy, niż kompaktu, jednak warto go ponieść, aby zwiększyć ilość miejsca w małej łazience.

Nowoczesny wystrój łazienki z dużym, podświetlonym lustrem i czarną umywalką nablatową, fot. Decoroom/ Pion Poziom

Aranżacja małej łazienki w bloku - jakie wybrać szafki? Wyposażenie łazienki w meble

W małej łazience w bloku sprawdzają się płytkie meble, najlepiej wiszące, ponieważ każdy centymetr podłogi jest tu na wagę złota. Dysponując niewielką wnęką, warto zabudować ją półkami i wstawić do niej drzwi przesuwne - schowamy tam najpotrzebniejsze rzeczy. 

A co, gdyby całą jedną ścianę zabudować meblami od podłogi po sufit? W tym momencie blokersi uśmiechną się z politowaniem, bo skąd wziąć na to miejsce? Miejsce się znajdzie, ponieważ mowa tu o płytkich meblach o głębokości maksymalnie 20-25 cm. Będzie to oczywiście zabudowa na wymiar, jednak tworząc ją, rozwiążesz problem braku miejsca do przechowywania. Fronty można obłożyć lustrem, co spektakularnie powiększy wnętrze łazienki albo wykończyć mikrocementem lub fornirem, tworząc dekoracyjną ściankę. 

Pomysły na przechowywanie do małego wnętrza

Mała ilość miejsca do przechowywania to bolączka właścicieli blokowych łazienek. Problem braku funkcjonalnej przestrzeni można jednak rozwiązać, stosując poniższe triki. 

  • Półki - wąskie półki nad pralką lub nad drzwiami albo metalowe wiszące półko-organizery to dodatkowe miejsce do przechowywania. 
  • Szafki z drzwiami lustrzanymi - to pojemne i estetyczne rozwiązanie, jednak powinny być płytkie, aby nie zabierały cennego miejsca. 
  • Organizery do szafek i szuflad - dzięki nim łatwo uporządkujesz drobne przedmioty wewnątrz mebli. 

Malutka łazienka bez okna - jakie oświetlenie? 

Jeśli w małej łazience nie ma okna, oprócz głównego źródła światła na suficie zainwestuj w punktowe lampki. Oświetlona przestrzeń będzie wyglądać na przytulną i większą. Wykorzystaj też lustro, które odbije świetlne refleksy, optycznie powiększy wnętrze i je rozjaśni. Na rynku istnieją modele z dodatkowym światłem LED. Listwy ledowe możesz wykorzystać również wzdłuż wanny i szafek - światło z różnych stron doda ciemnej łazience przestrzenności. 

Dodatki, które stworzą przytulną atmosferę

Czym jest łazienka bez dodatków? To za ich pomocą możliwa jest spektakularna metamorfoza bez konieczności remontu. Niektóre rozwiązania świetnie sprawdzą się w nowoczesnej małej łazience. Rośliny w niewielkich doniczkach, zrolowane puszyste ręczniki na półce, łazienkowy dywanik i ścienna galeria grafik wprowadzą przytulną atmosferę i dodadzą wnętrzu charakteru. Pamiętaj o olejkach i świecach zapachowych, to gwarant klimatu pachnącego relaksem. 

Mała łazienka w bloku: podsumowanie

Aranżacja małej łazienki w bloku to wyzwanie, ale z odpowiednim podejściem można stworzyć naprawdę funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Pamiętaj, że najważniejsze jest odpowiednie planowanie i wybór kompaktowych sprzętów i mebli oraz praktycznych, minimalistycznych dodatków. 

Zdjęcie otwierające artykuł: Mikołajska Studio, fot. Jakub Dziedzic

Autor
Mała łazienka w bloku: jak ją urządzić? Aranżacje i pomysły na malutkie łazienki
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...