Odpływ liniowy - prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Brak progu i jednolita z podłogą zabudowa gwarantuje większe bezpieczeństwo użytkowania i eliminację możliwości potknięcia się, czy też poślizgnięcia na gładkiej powierzchni. Należy nadmienić, że odpływ liniowy jest tylko elementem w postaci rynienki z kratką, przez którą spływa woda do syfonu, natomiast samo podłoże prysznica możemy wykończyć antypoślizgową okładziną.

Budowa odpływu liniowego jest bardzo prosta. Elementem widocznym dla użytkownika jest tylko estetyczna „kratka”, czyli inaczej maskownica lub ruszt, wieńcząca odpływ, natomiast rynienka, którą spływa woda, zamontowana jest pod podłogą i jest zupełnie niewidoczna z zewnątrz. Odpływ liniowy umożliwia montaż niezwykle modnych i efektownych kabin typu walk-in.

Czy odpływ liniowy w bloku jest możliwy do zamontowania?

W budownictwie deweloperskim odpływ liniowy to już standard i kupując mieszkanie, mamy go już z reguły „w pakiecie”. Czy można jednak zamontować odpływ liniowy w bloku, który stoi już kilkadziesiąt lat? Oczywiście jest taka możliwość. Z reguły remontując łazienkę, wymieniamy również okładziny ścienne i podłogowe, dlatego po montażu odpływu liniowego nie będzie żadnego śladu zniszczeń i ubytków posadzki.

Aby zamontować odpływ liniowy w bloku, należy po prostu skuć niewielki fragment wylewki pod montaż odpływu i odpowiednio wypoziomować wylewkę. Warto nadmienić, że możemy zamontować odpływ liniowy w garażu, czy na zewnątrz budynku. To rozwiązanie często stosowane również w przemyśle, produkcji, a także w budynkach użyteczności publicznej takich jak baseny. Wygoda i łatwość utrzymania czystości to zalety doceniane przez wielu przedsiębiorców i użytkowników prywatnych.

Jaki odpływ liniowy wybrać?

Zasada działania odpływów liniowych jest taka sama we wszystkich rodzajach. Woda na skutek działania grawitacji i odpowiednio wypoziomowanego podłoża ścieka do odpływu i zostaje odprowadzona do kanalizacji. Na rynku istnieją dwa rodzaje odpływów liniowych.

Odpływ liniowy podłogowy ma z reguły długość od 30 do 120 cm i montowany jest pod posadzką prysznica. Na rynku dostępne są nie tylko odpływy liniowe proste, ale również narożne oraz łukowe. Wypoziomowanie podłoża jest ukierunkowane w stronę odpływu z lekkim spadem z dwóch stron. W użytkowaniu spadek nie jest w ogóle zauważalny, są to naprawdę niewielkie wartości. Współczesne modele odpływów liniowych charakteryzują się nowoczesnym designem i ozdobnymi rusztami, są przy tym bardzo wąskie i wygodne w użytkowaniu.

Odpływ liniowy ścienny najczęściej wykorzystywany jest w łazienkach, w których zastosowano, bądź przewidziano zastosowanie ogrzewania podłogowego. Otwór z maskownicą zamontowany jest w ścianie, a woda spływa przez dolną jego część przylegającą do podłoża. W tym przypadku spadek podłoża wykonany jest jednostronnie w kierunku ściany i odpływu. Wysoka estetyka tego rozwiązania polega na uzyskaniu jednolitej płaszczyzny podłoża prysznica. To, jaki odpływ liniowy wybrać, zależne jest w dużej mierze od naszych potrzeb względem przepustowości odpływu, uwarunkowań technicznych budynku oraz wymagań estetycznych.

Jak zamontować odpływ liniowy? Jakich błędów unikać?

Dostosowanie odpływu liniowego do specyfiki budynku jest najważniejsze. Zapas wysokości stropu/posadzki to minimum 15 cm w przypadku standardowego podłogowego odpływu liniowego. Na szczęście do trudnych wnętrz zaprojektowano odpływ liniowy slim, który jest dużo niższy od standardowych modeli. Można również zamontować w takich przypadkach odpływ ścienny. Poniżej kilka porad, na co zwrócić uwagę, montując odpływ liniowy:

• najpierw należy ocenić grubość stropu i dostosować odpowiedni rodzaj odpływu liniowego,

• konieczne jest właściwe wypoziomowanie podłoża i wykonanie spadu w kierunku odpływu (minimum 2,5%),

• zamontujmy system tuż pod deszczownicą lub w jej pobliżu,

• podczas montażu należy szczególnie zwrócić uwagę na szczelność połączenia odpływu z kanalizacją,

• dobór przepustowości jest ważny, gdyż podczas używania deszczownicy lub panelu z hydromasażem zużycie wody jest większe,

• warto zakupić tzw. suchy syfon z zapadką, który zapobiega wysychaniu wody i wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów,

• wybierzmy odpływ liniowy, który zapewnia swobodny dostęp do urządzenia w celu jego wyczyszczenia,

• dobrze jest wybrać bezpieczne antypoślizgowe płytki na podłoże prysznica,

• ważne jest szczelne wykonanie fugowania i silikonowania.

Czyszczenie odpływu liniowego

Odpływ liniowy jest bardzo wygodną opcją na prysznic wygodny w użytkowaniu i łatwy w utrzymaniu czystości. Jak czyścić odpływ liniowy? To banalnie proste. Wystarczy zdjąć maskownicę i wyczyścić wewnętrzną część korytka detergentem, a następnie spłukać wodą i założyć maskownicę. Warto montując odpływ liniowy zainwestować w „suchy syfon”, który bez problemu się wyjmuje. W ten sposób możemy z łatwością wyczyścić kompleksowo cały system i zapewnić pełną higienę użytkowania prysznica.

Autor
Odpływ liniowy w prysznicu - tych błędów musisz unikać!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...