Płytki bezfugowe - czyli jakie?

Płytki automatycznie kojarzą się z fugami i kładzenie ich bez spoin rzeczywiście nie jest zalecane. Fuga ochrania ścianę przed niekorzystnymi czynnikami takimi jak wilgoć, która przez szczelinę mogłyby dostać się do ściany i spowodować jej zagrzybienie lub zagnieżdżenie się pleśni. Ponadto płytki i podłoże „pracują” i przez naprężenie powierzchni mogą powstać pęknięcia na elementach, dlatego właśnie płytki bezfugowe z reguły są takimi tylko z nazwy.

W rzeczywistości fugi na płytkach są tak cienkie, że w ogóle ich nie widać, a wartości oscylują wokół 1 mm. Prawie niewidoczne spoiny nie byłyby możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych płytek, ponieważ krawędzie elementów nie są idealnie równe. Jeśli chcemy uzyskać wizualnie jednolitą bezspoinową powierzchnię, należy użyć specjalnych płytek bezfugowych zwanych rektyfikowanymi.  

Płytki rektyfikowane - jak powstaje idealnie równa powierzchnia?

Choć na pierwszy rzut oka tradycyjne płytki ceramiczne wydają się całkowicie proste i pozbawione nierówności na krawędziach, przy bliższej obserwacji okazuje się, że nie jest tak do końca. Lekkie zaokrąglenia i krzywizny nie są niczym niestandardowym, jednak wymagają montażu kilkumilimetrowej fugi.

Płytki rektyfikowane, czyli bezfugowe przycinane są pod kątem 90 stopni zaraz po wyprodukowaniu, co daje ostre i doskonale równe zakończenie brzegów. W ten sposób, przykładając płytki do siebie, powstaje idealnie gładka powierzchnia. Ostatecznie okazuje się, że nazwa „płytki bezfugowe” wynika ze sposobu produkcji. Doskonale równe elementy powstają na skutek ich odpowiedniego przycięcia maszynowego, czyli rektyfikacji.

Płytki z kolekcji Aran Bianca, Tubądzin

Rodzaje płytek bezfugowych - na jakie się zdecydować?

Gładka tafla ściany lub podłogi wykonana z płytek rektyfikowanych jest niezwykle pożądanym tłem dla aranżacji opartych na perfekcyjnym minimalizmie. Jednolity kąt odbijania światła najbardziej zauważalny jest w przypadku dużych płaszczyzn takich jak podłoga lub cała powierzchnia ściany. Koncepcja pozbawiona siatki fug bardzo dobrze sprawdza się również w małych pomieszczeniach, optycznie je powiększając za sprawą szerokiego kąta odbijania światła.

Płytki rektyfikowane drewnopodobne to rozwiązanie, które z powodzeniem możemy zastosować na podłogach w zastępstwie tradycyjnych paneli. Duża odporność na wilgoć klasyfikuje płytki ceramiczne bezfugowe w czołówce najodporniejszych materiałów na podłogi i ściany w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka, kuchnia, czy pralnia.

Płytki kamienne rektyfikowane to z kolei dobry patent na stylowy salon. Marmurowa klasyka pozbawiona fug zachwyca niczym niezakłóconą siatką żyłek, przywołując na myśl eleganckie rezydencje, a granit swym wykwintnym designem w niezliczonej ilości barw i odcieni ożywi każde wnętrze. Bezfugowe płytki ścienne i podłogowe mogą również imitować beton lub zachwycać marokańskim designem.

Jak układać płytki bezfugowe?

Sprawą nadrzędną jest trwałość zastosowanych rozwiązań, wszak remont robimy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Zamiast ryzykować pękaniem elementów i całkowicie zrezygnować z fug, warto skorzystać z zaleceń producentów, czyli zastosować minimalną 1- 2 mm spoinę, która dobrze dobrana kolorystycznie będzie niemal niezauważalna. Nawet tak minimalna fuga pomoże w ewentualnej wymianie pojedynczej płytki w przypadku jej uszkodzenia i zapobiegnie uszkodzeniu sąsiednich elementów. Układanie płytek bezfugowych w zasadzie niczym nie różni się od układania tradycyjnych płytek ceramicznych. Należy pamiętać tylko o kilku zasadach.

• Stosujemy specjalną elastyczną zaprawę klejową.

• Kładziemy fugę wodoodporną przeznaczoną do wykonania cienkich spoin.

• Podłoże pod płytki rektyfikowane powinno być stabilne, czyste i pozbawione wypukłości, co finalnie pozwoli uzyskać idealnie równą powierzchnię.

• Zalecane jest pełne zespolenie płytki z podłożem, gdyż metoda „na grzebień” może nie zapewnić wystarczającej przyczepności elementu. W tym celu płaską pacą nanosimy zaprawę klejową zarówno na podłoże, jak i płytkę.

• Kładąc płytki bezfugowe w traktach komunikacyjnych, warto wybrać modele wielkoformatowe z uwagi na marginalną ilość fugi, a co za tym idzie, łatwiejsze utrzymanie jej nieskazitelnej czystości.

• Jeśli priorytetem jest całkowicie bezfugowy montaż, konieczne jest poprawne wykonanie dylatacji całej okładziny, jednak jej powierzchnia nie powinna być większa niż 3x3 metry. W przypadku większych płaszczyzn należy je podzielić, a przerwy dylatacyjne wypełnić dedykowanymi listwami lub trwale elastycznymi materiałami.

Płytki z kolekcji Dern, Cersanit

Ceny płytek bezfugowych i koszt montażu

Ceny płytek bezfugowych są nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnych płytek kalibrowanych - choć czasem to tylko kilka procent wartości. Z uwagi na fakt, że nie jest to spektakularna różnica, warto odrobinę doinwestować, aby uzyskać zachwycający nowoczesny efekt. Cennik układania płytek rektyfikowanych również nie odbiega zanadto od cen typowych usług glazurniczych. Zatrudniając fachowca, dobrze jest postawić na jakość oferowanych usług, ponieważ położenie płytek bezfugowych wymaga większej precyzji niż w przypadku płytek tradycyjnych.

Zdjęcie otwierające artykuł: Płytki z kolekcji Rest, Cersanit

Autor
Płytki bezfugowe - czym są i jak je układać?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...