Choć najczęstszym rozwiązaniem jest pralka w łazience, wynika to niekiedy z przyzwyczajenia i powielania wzoru, który niekoniecznie musi być optymalnym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, dobrze jest wyjść poza typowe schematy i zaplanować pralnię jako oddzielny pokój. Może to być wielofunkcyjne pomieszczenie gospodarcze albo takie urządzone właśnie z myślą o praniu ubrań i związanymi z tym czynnościami.

Pomieszczenie na pralkę - jakie są możliwości?

Najpierw warto krótko podsumować opcje, którymi dysponujemy, planując pralnię w domu:

Oddzielny pokój - oprócz pralki mogą się w nim znaleźć suszarka do prania, umywalka, regały i meble do przechowywania oraz sortowania ubrań, deska do prasowania.

Pomieszczenie gospodarcze z pralką - wielofunkcyjny pokój służący też do przechowywania narzędzi czy różnorodnych sprzętów.

Kotłownia - rozwiązanie o tyle wygodne, że pomieszczenie tego typu i tak musi być wygospodarowane w domu. Zyskujemy w ten sposób okazję, by przenieść pralkę z łazienki, a przez to zyskać spójniejszą przestrzeń do relaksu bez regularnego widoku pranych ubrań. Warto jedynie pamiętać o tym, by nie suszyć prania w kotłowni. Podstawowy powód: wilgoć może źle wpływać na pracę urządzeń grzewczych (zwłaszcza zaś elektroniki). Z kolei jeśli kotłownia znajduje się w piwnicy, pralka w takiej lokalizacji będzie nieco kłopotliwa - oznacza bowiem noszenie suchych, a potem wypranych ubrań po schodach.

Łazienka - w przypadku mieszkań zwykle jest to jedyna dostępna opcja. Często też takie rozwiązanie stosowane jest w domach jednorodzinnych.

Kuchnia - opcja najmniej popularna, choć jednocześnie pozwala lepiej zadbać chociażby o estetykę łazienki.

Oddzielna pralnia w domu

Pralnia w domu jako oddzielne pomieszczenie stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie. Przede wszystkim pozwala wyraźnie oddzielić funkcje porządkowe i gospodarcze od pozostałych, jakie pełni dom. Gdzie i jak usytuować takie pomieszczenie na pralkę? Podstawowa kwestia to wybór właściwej kondygnacji. Jeśli ma to być drugie piętro lub poddasze, ważne, by na tym samym poziomie znajdowała się garderoba (bądź odpowiadająca jej strefa do przechowywania ubrań). Oszczędzi to nam uciążliwych wędrówek po schodach.

Na tej samej kondygnacji powinno też być zaplanowane miejsce do suszenia ubrań. W sytuacji gdy będziemy to robić na zewnątrz, lepszym wyborem będzie parter. W nowoczesnych domach energooszczędnych i pasywnych wszelkie pomieszczenia gospodarcze planuje się od strony północnej (najbardziej zacienionej), ponieważ potrzebują mniej energii cieplnej niż np. salon, kuchnia czy łazienka.

Dobry projekt pralni - o czym pamiętać?

Jak urządzić pralnię, by była funkcjonalna i estetyczna? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

Powierzchnię - minimalnie powinno być to 5-6 metrów kwadratowych.

Dodatkowe wyposażenie - przydadzą się umywalka, blat roboczy, ewentualnie też miejsce do suszenia ubrań, jeśli planujemy je w tym samym pomieszczeniu, czy ich przechowywania. Godne polecenia są składane suszarki, a także wszelkie szafki i regały z konstrukcją ażurową - zapewniają lepszą wentylację.

Dostęp do światła dziennego - kluczowy, jeżeli w domowej pralni będziemy suszyć ubrania.

Materiały wykończeniowe odporne na wilgoć - optymalne są płytki ceramiczne, drewno egzotyczne, tapety z włókna szklanego i inne wodoodporne, a także farby przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (te łazienkowe stanowią pewny wybór). • Wentylację - podstawowe są kanał wywiewny oraz kratka w drzwiach. Warto również pomyśleć o pomieszczeniu z oknem.

Ogrzewanie - w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach pranie suszy się dłużej, może też mieć nieprzyjemny zapach.

Pralka w łazience - podstawowe zasady

Pralnia w domu zlokalizowana w łazience to jedno z najpowszechniejszych rozwiązań. Dyktuje to zwykle metraż - przede wszystkim w małych mieszkaniach. Wstawienie pralki do łazienki wiąże się też z aspektami praktycznymi. Łatwo o dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej, a ponadto pomieszczenie to dostosowane jest do dużej wilgotności. W miarę możliwości warto optycznie wydzielić miejsce, w którym odbywa się pranie ubrań. Może to być wnęka bądź specjalny aneks.

Wyjątkowo korzystnie pod względem estetycznym wypada pralka w zabudowie. Tu jest kilka opcji. Najprościej zrobić to pod blatem łazienkowym. Wtedy dobrze jest na tej samej ścianie umieścić duże lustro, które niejako „odciąga” uwagę od pralki, jeśli nie ukrywamy jej za frontami. W przypadku gdy metraż łazienki na to pozwala, godne polecenia jest ukrycie pralki za frontami przesuwnymi. Oprócz niej można w ten sposób wygodnie zabudować także suszarkę bębnową oraz zaplanować miejsce do przechowywania deski do prasowania czy innych domowych akcesoriów.

Zależnie od modelu pralki, zabudowa wymaga odrobiny wolnego miejsca. Na węże i elementy instalacyjne należy zostawić ok. 10 cm. Przyda się też ok. 2 cm luzu z każdej strony - czasem podczas wirowania pralka może nadmiernie wibrować, a przez to hałasować, jeśli uderza o ścianki. Warto pamiętać, że sprzęty do zabudowy mogą być droższe niż te wolnostojące. Oprócz tego są nieco trudniejsze w obsłudze w przypadku napraw. By maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, można również zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Wtedy nie potrzeba wolnego miejsca z przodu, ale jednocześnie trudno nad pralką umieścić półki czy szafki. Wszystko więc zależy od dobrze przemyślanego projektu łazienki.

Pralka w kuchni

To dość rzadkie rozwiązanie, niemniej jeśli łazienka jest bardzo mała albo zależy nam na urządzeniu estetycznego pokoju kąpielowego, warto się na nie zdecydować. Nie jest jednak wskazane aranżowanie pralni w kuchni otwartej na salon - wtedy sprzęt pozostaje stale na widoku, co może zaburzać wystrój strefy dziennej.

Jakie są zalety pralki w kuchni? Przede wszystkim sprzęty domowe znajdują się w jednym miejscu, co może usprawniać codzienne prace. Ponadto wiele modeli pralek do zabudowy można estetycznie zabudować za frontami mebli kuchennych.

Potencjalne wady? Trudno urządzić w kuchni miejsce do suszenia ubrań. Oprócz tego mogą dość nietypowo mieszać się zapachy - np. proszku do prania i obiadu. Warto też pamiętać, że w kuchni muszą się znaleźć odpowiednie przyłącza wodno-kanalizacyjne, tak by pralka mogła właściwie pracować.

Pralnia w domu może być urządzona w wielu miejscach i w każdym z nich doskonale pełnić swoje ważne funkcje. Najlepiej, jeśli przeznaczymy do tego oddzielne pomieszczenie lub dobrze wydzielony aneks. Niemniej także w łazience czy kuchni pralka nie musi być uciążliwym i nieestetycznym lokatorem!

Autor
Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę - łazienka czy pomieszczenie gospodarcze?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...