Samodzielny montaż kabiny prysznicowej? Tak, to możliwe. Wystarczy odrobina wolnego czasu i podstawowe narzędzia. Zadanie jest proste, a fundusze zaoszczędzone na braku konieczności zatrudnienia fachowca możemy przeznaczyć na inny cel. Jak szybko i sprawnie wykonać montaż kabiny prysznicowej krok po kroku? Na wszystkie pytania odpowiemy w poniższym instruktażu.

Od czego zacząć, czyli jak zamontować brodzik?

Zawsze warto zacząć od rozpakowania wszystkich elementów i sprawdzenia w instrukcji, czy zestaw jest kompletny. Montaż prysznica rozpoczynamy od brodzika. Pierwszym zadaniem jest przykręcenie nóżek oraz zamontowanie elementów odpływowych. Pamiętajmy o sprawdzeniu, czy uszczelki zostały właściwie umocowane, oraz o zachowaniu spadku odpływu. Pozostaje ustawienie brodzika w miejscu, w którym docelowo zostanie umiejscowiony prysznic i wypoziomowanie go za pomocą regulowanych nóżek. To odpowiedni moment na weryfikację szczelności połączeń, więc zalejmy syfon wodą i sprawdźmy, czy nie przecieka. Kończąc ten etap, uszczelniamy silikonem styk brodzika ze ścianą.  

Składanie osłony prysznica

Wykonując montaż kabiny prysznicowej na brodziku, ustalamy pozycję listew przyściennych i zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których je przymocujemy. Następnie w zaznaczonych punktach wiercimy otwory i posługując się kołkami rozporowymi, przykręcamy profile do ściany. Pozostałe elementy stelażu prysznica łączymy z sobą poza kabiną, używając łączników, które znajdują się w zestawie. Najlepiej profile pionowe połączyć najpierw z dolną szyną i do tak powstałej konstrukcji przymocować szynę, która znajdzie się na górze. Należy na tym etapie pozostawić nieco „luzu” na łączeniach i nie montować całego stelaża już „na sztywno”. W ten sposób uzyskujemy prysznic gotowy do wypełnienia szybami.

Montaż szyb w prysznicu

Powstały stelaż uzupełniamy szybami, zanim jeszcze ostatecznie połączymy go z listwami przyściennymi i brodzikiem. Prysznic przede wszystkim musi być szczelny, dlatego przed włożeniem szyb na miejsce, zabezpieczamy silikonem całą powierzchnię styku szkła z dolną ramą. Jeśli do zestawu dołączona jest uszczelka, używamy jej zamiast silikonu. Zamontowanie szyb do ramy następuje przy pomocy zaczepów. Pomiędzy szyby a pionowe profile wkładamy uszczelkę, a jej nadmiar ucinamy nożykiem. Aby ułatwić sobie montaż uszczelki, dobrze jest wcześniej posmarować ją płynem do naczyń. Po uzyskaniu kompletnego stelaża z szybami, silikonem uszczelniamy styk szyb z górną ramą, oraz dokładnie dokręcamy wszystkie łączenia i zaczepy.

Złożenie konstrukcji i zamontowanie drzwi

To właściwy moment, aby postawić stelaż z szybami na brodziku i przymocować go do listew ściennych. Przed scaleniem wszystkich elementów należy wypoziomować konstrukcję. Pozostaje już tylko zamontowanie drzwi. Ten ważny element montażu prysznica rozpoczynamy od przykręcenia rolek jezdnych do drzwi oraz założenia wszystkich niezbędnych uszczelek w przeznaczonych do tego celu miejscach. Po przykręceniu rolek zawieszamy drzwi na szynach górnych i dolnych, a następnie dokręcamy śruby regulujące do momentu, aż uzyskamy płynne przesuwanie i ścisłe doleganie do siebie obu drzwi prysznica. Na koniec przytwierdzamy uchwyty i silikonem uszczelniamy z każdej strony miejsce styku brodzika i stelaża kabiny. Po montażu kabiny prysznicowej odkręcamy wodę i sprawdzamy, czy jest szczelna. Jeśli występują przecieki, dokładamy silikon w miejscach, w których pojawiła się nieszczelność.

Stosując się do powyższego instruktażu montażu kabiny prysznicowej krok po kroku, w ciągu kilkudziesięciu minut z powodzeniem samodzielnie wykonamy zadanie, oszczędzając kilkaset złotych.

Autor
Montaż kabiny prysznicowej - wykonanie krok po kroku
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...