Jak można urządzić małą łazienkę bez płytek?
Małe łazienki mają to do siebie, że są po prostu - małe. Tak, wiem, to żadne odkrycie. I nie jest również odkryciem fakt, że choćbyśmy bardzo się starali, nie rozciągniemy tej przestrzeni. Są jednak sposoby na optyczne powiększenie małej łazienki. Ogromną rolę gra kolorystyka i faktura, a przy zastosowaniu kilku prostych trików osiągniemy spektakularny efekt zaskakująco dużego wnętrza.
• Kolorystyka powinna być jasna. Zastosowanie dużych ciemnych płaszczyzn z pewnością optycznie pomniejszy pomieszczenie. Nie oznacza to, że całkiem musimy rezygnować z kontrastów. Dekoracyjna granatowa mozaika na ścianie prysznicowej lub ponadczasowa czerń umiejętnie zastosowana w dodatkach i dekorach dodadzą szlachetności najmniejszemu nawet wnętrzu.
• Faktura - mała łazienka bez płytek wykończona w części produktem z fakturą wprowadza element bezpretensjonalnego uroku i interesującej różnorodności spowodowanej wytłoczeniami.
• Oświetlenie jest niezmiernie ważne w małych łazienkach. Oczywiście światło górne w postaci plafonu bądź oczek ledowych jest w zasadzie standardem, jednak dodatkowo zadbajmy o kinkiety przy lustrach i wannie lub prysznicu. Jeden z punktów świetlnych należy również umieścić naprzeciw lustra. Odbijające się w lustrze światło doda łazience głębi.
• Ergonomia to podstawa. Szczególnie mała łazienka musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Meble i wyposażenie powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, aby nie zagracały wnętrza, ponieważ przestrzeń z nieumiejętnie rozstawionymi elementami wyposażenia już na starcie wydaje się mniejsza.
• Lustro jest tym gadżetem, który najlepiej sprawdza się w małych łazienkach. Nie bójmy się dużych luster. Nawet jeśli zachlapiemy je wodą, wystarczy przetrzeć szmatką i wyglądają jak nowe. Duże lustra w małych łazienkach bez płytek to patent, który bezsprzecznie wygrywa wszystkie rankingi. Lustra możemy umieścić na przeciwległych ścianach i uzyskać efekt nieskończonej głębi. Świetnym pomysłem jest umieszczenie za dużym lustrem szafek, ponieważ w małych łazienkach każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota.
Czy można tanio urządzić łazienkę bez płytek?
Na to pytanie odpowiedź jest tylko jedna - można. Ba, często projektując łazienkę bez płytek, okazuje się, że w zasadzie spora ilość branych pod uwagę rozwiązań jest tańsza, niż dobrej klasy kafelki i gresy.
Najtańszym rozwiązaniem jest farba. Zapewne pojawią się obiekcje, że będzie się z czasem łuszczyć, brudzić i w ogóle to nie najlepszy pomysł. Nic z tych rzeczy. Postęp technologiczny determinuje nowe odkrycia. Wysoko odporna na wilgoć, pleśnie i grzyby zmywalna farba do pomieszczeń takich jak łazienki, kuchnie i pralnie to idealny wręcz sposób na piękną i harmonijną łazienkę. Mat lub połysk - dla każdego coś fajnego. Niektóre z nich można wykorzystać również w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki, wanny i prysznica.
Farby na bazie żywic to świetny pomysł na trwałą podłogę, natomiast ceramiczne i lateksowe najlepiej sprawdzą się na ścianach. Reasumując - tania łazienka bez płytek z farbą w roli głównej to błyskawiczna i niedroga metamorfoza wnętrza.
Nowoczesna łazienka bez płytek
Nowoczesna łazienka bez płytek brzmi intrygująco. Niektórym trudno jest sobie wyobrazić łazienkę bez płytek na ścianie i podłodze. Tymczasem czołowi projektanci wnętrz coraz częściej sięgają po niestandardowe materiały, dzięki którym powstają łazienki marzeń, lub wręcz domowe SPA.
• Beton, mikrocement, lub farba betonowa na ścianach i podłogach to mogłoby się wydawać, zbyt surowy design. W końcu łazienka powinna być estetyczna, ale jednak ciepła, wszak to tutaj zażywamy długich relaksujących kąpieli. Uruchamiając jednak wyobraźnię, można stworzyć nowoczesne wnętrze na miarę łazienek bez płytek z żurnali. Dekoracyjne elementy z drewna ocieplą aranżację, czarna armatura będzie dopełnieniem stylu nowoczesnego, a wprowadzenie kolorów w dodatkach ożywi wnętrze. Beton to trwały i odporny na wilgoć materiał wykończeniowy, więc doskonale sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach.
• Tapeta 3D lub fototapeta winylowa pokryta powłoką PCV jest odporna na wilgoć, dlatego z powodzeniem można zastosować ją w łazienkach. Cudowne ornamenty i desenie, również trójwymiarowe doskonale nadają się zarówno do powiększenia wnętrza, jak i graficznego uatrakcyjnienia go ciekawą tematyką. Ogromny wybór wzorów umożliwia stworzenie absolutnie niepowtarzalnego klimatu i nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru.
• Szkło matowe, transparentne, jednokolorowe w macie lub połysku, a nawet zdobione wzorami i grafikami to must have nowoczesnych łazienek. Doskonale wpisze się w każdą aranżację i co najważniejsze, jest wodoodporne. Decydując się na szkło do łazienki, koniecznie wybierzmy szkło hartowane, które jest w pełni bezpieczne, ponieważ podczas stłuczenia rozsypuje się na wiele małych niegroźnych kostek.
• Blacha jest elementem, który pokreśli industrialny oraz loftowy charakter łazienki bez płytek. Arkusze blachy z rdzawym, miedzianym lub stalowym motywem stanowią kluczowy punkt, na którym w pierwszej chwili skupia się nasz wzrok. Padające na metal światło rysuje barwy i refleksy zmieniające się w zależności od kąta widzenia. Możemy wybrać blachę ryflowaną, młotkowaną, perforowaną, gładką lub z fakturą. W łazience ze względu na wilgotny klimat, najlepiej zastosować blachę ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej.
• Drewno na ścianach i podłodze w łazience? To możliwe. Wystarczy wybrać jeden z egzotycznych gatunków i zadbać o odpowiednią impregnację, a ponadczasowy szlachetny design będzie towarzyszył nam przez wiele lat. Egzotyczne gatunki drzew takie jak cedr, jatobe, iroko, czy lapacho są odporniejsze na wilgoć, niż nasze rodzime, więc bez obaw można wykorzystać je w łazience zamiast płytek.
• Panele winylowe zyskały swoja popularność za sprawą wysokiej odporności na wilgoć i zmiany temperatury. Świetnie imitują drewno, a niektóre modele również beton i design płytek ceramicznych. Występują również w opcji samoprzylepnej, co zdecydowanie ułatwia montaż.
• Kamień naturalny i cegła to sposób na niezwykle trwałe wykończenie łazienki bez płytek. Granit, trawertyn, marmur lub onyks to co prawda droższe, jednak naturalne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie wpisujące się w każdą aranżację od klasycznej, po nowoczesną. Tańszą opcją naturalnego wykończenia ścian w łazience jest cegła. Mnogość barw jest ogromną zaletą, jednak w przypadku zmiany koncepcji aranżacyjnej, zawsze można pomalować ją na dowolny kolor.
Czym się inspirować, urządzając łazienkę bez płytek?
Przeglądając portale wnętrzarskie w internecie, co rusz natykamy się na zachwycające inspiracje łazienek bez płytek. Zdjęcia atrakcyjnych wnętrz zaprojektowane przez zawodowych projektantów niewątpliwie mogą być źródłem inspiracji. Możemy również puścić wodze fantazji i samodzielnie zaprojektować przestrzeń, wykorzystując do tego celu bezpłatne programy do aranżacji wnętrz. Poszukując inspiracji, zwróćmy również uwagę na harmonię aranżacyjną łazienki z pozostałymi pomieszczeniami mieszkania.
Zdjęcie otwierające artykuł: Mood Design