Blacha na rąbek - czym się charakteryzuje i jakie są jej rodzaje?

Do tej pory wykorzystywana była głównie do pokrycia dachu. Dziś coraz częściej buduje się budynki w całości pokryte z jednego surowca. Z jakiego materiału wybrać blachę na elewację? Najbardziej popularne to te aluminiowe - cieszą się one niską ceną, szeroką gamą kolorów, łatwą dostępnością i niską wagą. Ze względu na niewielką grubość blachy aluminiowej jest ona najbardziej narażona na odkształcenia.

Alternatywą dostępną na rynku jest blacha wykonana ze stali. Badania przeprowadzone przez World Steel Association wykazały, że stalowe dachy mają do 60% mniejsze oddziaływanie na zmiany klimatyczne niż inne rodzaje surowców. Ponadto są znacznie bardziej wytrzymałe niż aluminium. Dodatkowo aby uniknąć zniekształceń materiału, wielu producentów posiada w swojej ofercie blachę z delikatnymi, mało widocznymi przetłoczeniami, które wzmacniają arkusz.

Trzecim rodzajem blach na dachy i elewacje są produkty tytanowo-cynkowe. To najtrwalszy materiał na rynku. Nie wymaga również specjalnej konserwacji i pielęgnacji. Elewację wystarczy umyć czystą wodą. Blacha ta występuje najczęściej w formie płaskiej, ale można znaleźć ją także w wersji na rąbek stojący.

Różniącym się wizualnie materiałem elewacyjnym jest blacha trapezowa. To tańszy odpowiednik blachy na rąbek wyróżniający się falistą strukturą. Choć wielu konsumentom kojarzy się ona z kontenerami morskimi, architekci i projektanci udowadniają, że może stać się nowoczesną okładziną na elewację.

Plusy i minusy blachy na rąbek

Jak każdy materiał elewacyjny blacha na rąbek ma swoje plusy i minusy. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością estetyka. Blacha na rąbek świetnie odnajdzie się w nowoczesnym budownictwie. Pięknie wyeksponuje atuty prostego architektonicznie domu typu stodoła lub budowli z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami w stylu Miesa van der Rohe. Oprócz tego jest to materiał stosunkowo tani, trwały i łatwy w utrzymaniu czystości.

Do minusów tego rozwiązania możemy zaliczyć ryzyko falowania blachy, która pracuje pod wpływem zmiany temperatur. Trudno jest również znaleźć sprawdzonego fachowca, który zajmuje się profesjonalnymi obróbkami dekarskimi. Obawy przed wykorzystaniem tego materiału na elewację budzi również szybkie nagrzewanie się blachy, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na czerń lub modny od kilku sezonów antracyt. Mieszkańcy domów pokrytych blachą narzekają również na głośne dźwięki dobiegające do wnętrza na przykład podczas gwałtownej ulewy. Producenci jednak zdążyli szybko rozwiązać ten problem oferując blachę pokrytą specjalną włókniną aplikowaną na spodniej części arkusza, która zwiększa izolację akustyczną całego dachu.

Ile kosztuje elewacja z blachy na rąbek stojący?

Koszt średniej jakości blachy na dach i elewację oscyluje już w granicach 30 złotych za metr kwadratowy. Nieco więcej zapłacimy za blachę stalową - u dobrych producentów cena wyniesie około 100 zł za metr kwadratowy. Najdroższa natomiast jest wersja tytanowo-cynkowa oscylująca w granicach około 170 zł za metr kwadratowy powierzchni. Blachę trapezową (falistą) kupimy już za 20 zł/m2.

Jak kłaść blachę na rąbek?

Kładzenie blachy na rąbek bez wątpienia najlepiej zlecić certyfikowanym fachowcom. Błędy w sztuce dekarskiej widać niestety gołym okiem, o czym dość szybko może przekonać się osoba bez doświadczenia. Warto jednak znać podstawowe zasady kładzenia blachy na rąbek. Pozwoli to nam na sprawną weryfikację pracy dekarza. Należy pamiętać o tym, aby montaż paneli dachowych rozpocząć od strony prawej do lewej. Ważne jest również to, aby blachę montować prostopadle do linii okapu. Przy kładzeniu blachy na rąbek schowajmy dumę do kieszeni - nie pomijajmy ważnej kwestii jaką jest dokładne przestudiowanie instrukcji. Istotnym fragmentem montażu jest także odpowiednie przygotowanie podłoża. Niektórzy producenci wymagają w tym celu pełnego odeskowania dachu.

Autor
Blacha na rąbek na elewacji - wady, zalety, aranżacje
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....