Cechy stylu skandynawskiego

Pierwszym wyznacznikiem stylu skandynawskiego są kolory użyte w aranżacji pomieszczenia. Zapewne nie zdziwi was, że styl skandynawskim dominują kolory jasne, ale oczywiście nie tylko. Co mamy na myśli mówiąc o jasnych kolorach? Dominantą jest biel i różne odcienie szarości, jednak pojawić się mogą również takie kolory jak błękitny czy jasnozielony. Mała łazienka w stylu skandynawskim przy zastosowaniu takich kolorów optycznie się powiększy.

Innym wyznacznikiem tego stylu jest zastosowanie naturalnych materiałów takich jak kamień i oczywiście drewno. Wplecenie ich w aranżację polega przede wszystkim na zamontowaniu blatów z tych surowców. Dodatkowo można je wykorzystać do obudowy wanny lub toalety.

Powszechne przekonanie stanowi, że drewno nie jest najlepszym rozwiązaniu w przypadku łazienek, ze względu na trudność w utrzymaniu czystości. Ponadto w tym pomieszczeniu panuje wilgoć i tego typu materiał może ulec szybszemu zniszczeniu. Prawdą jest, że drewno jest bardziej wymagającym materiałem i wymaga częstszej konserwacji oraz odpowiednich środków czystości. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że niektóre gatunki blokują rozwój bakterii, a należą do nich: jodła, sosna i modrzew. Osoby, które nadal obawiają się, że materiał ten szybko ulegnie zniszczeniu na skutek wilgoci mogą wybrać specjalne płytki imitujące drewno, ale o tym wspomnimy więcej w innym akapicie. Specjalne, lite deski można również kłaść na podłodze.

Nieco inaczej ma się sprawa z kamieniem. Ze względu na to, że po kontakcie z wodą może stać się śliski (szczególnie wypolerowany), raczej nie powinno się wykonywać posadzek z tego materiału. Niektórzy jednak decydują się na specjalnie spreparowaną powierzchnię - groszkową, dłutowaną lub łupaną, wówczas będzie znacznie bezpieczniej.

To, co wyróżnia styl skandynawski na tle innych, to minimalizm i prostota, połączenie jasnych, zimnych barw z ciepłym drewnem i tkaninami. Bardzo istotny jest także dostęp do naturalnego światła.  

Jakie płytki wybrać do łazienki w stylu skandynawskim?

Jeśli nie zdecydujemy się na wybranie posadzki kamiennej, ani drewnianej podłogi, kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej płytki do łazienki w stylu skandynawskim. Modnym i szeroko wykorzystywanym pomysłem są płytki imitujące drewno. Wybór jest duży, do dyspozycji są różne odcienie a także faktury. Czasami trudno nawet określić, czy są to panele, czy właśnie płytki. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór płytek satynowych jako ozdobę ściany. Wykazują się one wyższym połyskiem, mogą także imitować marmur, który szczególnie dobrze prezentuje się w łazience w skandynawskim stylu.

Jak urządzić małą łazienkę w stylu skandynawskim?

Urządzanie niewielkich pomieszczeń często spędza sen z powiek, jednak mała łazienka w stylu skandynawskim to świetny pomysł. Minimalizm tego typu aranżacji oraz wyznacznik takiej aranżacji, jakim jest odpowiednie oświetlenie, powiększają optycznie przestrzeń. Warto wykorzystać elementy stalowe, szkło i lustra. W niewielkiej przestrzeni nie ma także miejsca na wannę, lepiej postawić na ekologiczny prysznic typu walk in i wydzielić go prostą szybą na metalowych zawiasach. Odradzamy brodziki, które przy prostym stylu wyglądają dość topornie.

Dobór odpowiednich lamp tez jest istotny. Proponujemy duże plafony wpuszczone w sufit lub pionowe chromowane kinkiety. Samo lustro też może mieć podświetlenie LED - jest bardzo praktyczne, a ponadto otrzymujemy ciekawy efekt światłocienia. Poproś o zaprojektowanie mebli na wymiar, dzięki temu wykorzystasz każdą przestrzeń przy jednoczesnym minimalizmie.

Jak zaaranżować łazienkę w stylu skandynawskim?

1. Wybieramy proste, zamiast bogato dekorowanych, płytki, najlepiej w jasnym kolorze.

2. W przypadku łazienki w stylu skandynawskim aranżacje i dobór odpowiednich sanitariatów są kluczowe. Zarówno umywalka, toaleta jak i wanna powinny mieć nieskomplikowane, opływowe kształty, a materiałem, który sprawdzi się najlepiej jest ceramika. Dobrym pomysłem jest wybór umywalek nablatowych z wysokimi bateriami.

3. Meble powinny być wykonane z drewna, choć można zdecydować się na lakierowanie, najlepiej by był to kolor biały. Zarówno mat jaki i wysoki połysk wyglądają dobrze. Pierwszy jest bardziej naturalny, a drugi fantastycznie odbija światło. Postaraj się zachować umiar w ilości mebli, jednak powinno ich być na tyle dużo, aby pomieściły wszystkie kosmetyki i sprzęty (w tym również pralkę i suszarkę).

4. Dodatki do łazienki w stylu skandynawskim powinny być skromne. Jeśli masz taką możliwość, kup kilka ręczników w stonowanych kolorach, możesz je powiesić na drewnianej drabince. Wybierz kosz na pranie będący jednocześnie krzesełkiem oraz pojemniki na podręczne przybory wykonane ze szkła lub białej ceramiki.

5. W dużych łazienkach postaw donice z zielonymi roślinami. Ważne, by lubiły wilgoć, a także ciemność - nadal wiele pomieszczeń tego typu nie ma dostępu do naturalnego światła.

Czym się inspirować urządzając łazienkę w skandynawskim stylu?

Do łazienki w stylu skandynawskim inspiracje możemy zaczerpnąć na przykład z gotowych zestawów mebli. Linie produktowe wielu firm wykorzystują modę na ekologiczne wykończenie mieszkań, często odwołując się do skandynawskich aranżacji. Mając wybrane satysfakcjonujące nas meble, w kolejnym kroku dobieramy pozostałe elementy, takie jak płytki i ceramikę. Ciekawe pomysły możemy znaleźć w programach telewizyjnych o tematyce budowlano-remontowej lub na wielu stronach internetowych, prowadzonych np. przez stolarzy wykonujących meble na wymiar. W wielu sklepach przygotowane są profesjonalne wystawy przygotowywane przez architektów wnętrz. Można podejrzeć gotowe rozwiązania, a następnie dopasować je do własnych potrzeb i gustu.

Zdjęcie otwierające artykuł: CharlesTed