Kamienne umywalki i wanny to alternatywa dla tradycyjnych wyrobów ceramicznych w białym kolorze, które od kilku dekad znajdują się w większości domów. Wprowadzają do łazienek powiew świeżości, stylu, elegancji i nietuzinkowości. Warto również dodać, że każda z kamiennych umywalek i wanien jest unikatowa, ponieważ tworzywo wykorzystane do jej produkcji cechuje się innym odcieniem, wzorem i strukturą. Podobnie jak w przypadku odcisków palców, nie znajdziemy dwóch takich samych umywalek z naturalnego kamienia. Marmur, piaskowiec, biały onyks, granit czy trawertyn - wszystkie te naturalne skały mogą stać się nadzwyczajną ozdobą łazienki. O czym trzeba wiedzieć przed zakupem?

Plusy i minusy kamiennych umywalek i wanien

Kamienna wanna i umywalka poza funkcjonalnością, wnoszą akcent natury i wytworności do łazienek. W pomieszczeniach tych zaczynamy i kończymy każdy dzień, dlatego walory estetyczne są równie ważne, jak komfort i praktyczność. Niewątpliwą zaletą kamiennych wanien i umywalek jest więc ich niecodzienny wygląd, a także duża odporność na wilgoć. Każda ze skał jest bardzo twarda i niezwykle trudno ją uszkodzić.

fot. PullCast

Minusem skał używanych do produkcji jest ich waga - są bardzo ciężkie, dlatego też najczęściej można spotkać się z umywalkami nablatowymi, a nie wiszącymi. Wykonane z wielkich bloków skalnych wanny również nie znajdą zastosowania wszędzie tam, gdzie waga powyżej pięciuset kilogramów może stanowić problem. Niektóre z nich ważą nawet około ośmiuset kilogramów, a więc osiemdziesiąt razy więcej niż standardowa wanna akrylowa.

Ponadto porowata struktura skał osadowych sprawia, że na powierzchni umywalek widoczne są wszelkie zacieki, dlatego wymagają częstego czyszczenia. Dla wielu osób największą wadą tego typu produktów jest ich cena. Naturalne kamienie, które są ręcznie przygotowywane do zastosowania w łazienkach, są wyjątkowo kosztowne.  

Ile kosztują kamienne wanny i umywalki?

Cena wanny z kamienia zależy od jej wielkości i użytego tworzywa. Wyżłobiony w środku kamień rzeczny o ciemnoszarym kolorze, który świetnie sprawdzi się w łazienkach celujących w styl industrialny, można kupić za kilkanaście tysięcy złotych. Mniej więcej tyle samo kosztują odlewy mineralne o regularnych kształtach, jednak na stylową kamienną wannę o nieregularnym kształcie, wykonaną z onyksu, nie każdy może sobie pozwolić. Cena tego produktu oscyluje wokół dwustu tysięcy złotych, za co klient otrzymuje nie tylko funkcjonalne urządzenie, ale i małe dzieło sztuki. Jej naturalna struktura ozdobiona jest licznymi barwami od czerwieni po zieleń, a kamienne formy na zewnętrznych ścianach przypominają czerwone skały w Arizonie.

Dobrym wyborem będzie wanna z granitu, który jest dostępny w dużych blokach, podatny na cięcie i polerowanie, dlatego można zaprojektować swoją własną wannę i precyzyjnie dostosować ją do wnętrza. Ceny granitu są również niższe niż ceny takich kamieni jak onyks, za to ich kolor i struktura sprawiają, że stanowią niewątpliwą dekorację w każdej łazience.

Zdjęcie otwierające artykuł: Boca do Lobo