Łazienka w stylu loftowym - czyli jaka?

Łazienka w stylu loftowym to niewątpliwie wnętrze z duszą i charakterem. Wyobraźmy sobie łazienkę wizualnie przestrzenną, spójną i estetyczną z odrobiną eklektyzmu. Pomieszczenie będące odzwierciedleniem minimalistycznego designu formy industrialnej charakteryzuje się zastosowaniem cegły, drewna i betonu oraz przeszkleń „ubranych” w metalowe konstrukcje. Brzmi dość surowo i nieprzytulnie, jednak z pewnością loftowa łazienka ma swój niezaprzeczalny urok.

O loftowej łazience można powiedzieć jedno - nie jest to styl dla każdego. Sympatycy aranżacji tradycyjnych, glamour, czy vintage nie będą nim zachwyceni. Jednak entuzjaści stylizacji wyrazistych i skłaniających do własnej interpretacji poczują się tu jak przysłowiowa ryba w wodzie.  

Mała łazienka a styl loftowy - czy to możliwe?

Mała łazienka w stylu loftowym wbrew pozorom wcale nie jest trudna do zaaranżowania. Wystarczy tylko wiedzieć, o co w tym chodzi. Podstawą jest przestrzeń. Myśląc o lofcie, od razu wyobrażamy sobie duże wnętrze, jednak nawet małą przestrzeń można sobie podporządkować. Bynajmniej nie chodzi tu o wyburzenie ściany i wtargnięcie z wanną do salonu. Raczej o przemyślaną aranżację, która wizualnie powiększy pomieszczenie, czyli zwyczajnie unikamy zagracenia łazienki.

Zamiast obszernej szafki, warto postawić na blat betonowy, lub drewniany ze stojącą prostokątną umywalką. Dobrym zamiennikiem jest również prosty stolik z czarnych metalowych profili ze szklanym blatem. Jednolite płaszczyzny surowego betonu w jasnym odcieniu na ścianach i podłogach oraz szklane drzwi prysznicowe zamiast wanny podkreślą styl i sprawią, że wnętrze stanie się optycznie większe.

A co z pralką w małej łazience w stylu loftowym? Możemy przenieść ją do kuchennej zabudowy meblowej lub sprawić, aby nie rzucała się w oczy. Stalowa rama z drucianym wypełnieniem zasłoni pralkę we wnęce. Patent na pralkę wolnostojącą to gruby drewniany, lub kamienny blat zapewniający dodatkowe miejsce na druciane pojemniki do przechowywania ręczników.

Triki aranżacyjne w loftowej łazience

Jak sprawić, aby aranżacja łazienki w stylu loftowym zakończyła się sukcesem? Poznajmy kilka uniwersalnych zasad i trików, które pomogą w osiągnięciu celu:

• umywalka, toaleta i wanna powinny mieć geometryczny kształt, idealny jest prostokąt,

• minimalizm w formie i barwie,

• wykończenie ścian stanowią beton lub cegła, dozwolone są drewniane elementy dekoracyjne,

podłoga betonowa, albo wykończona płytkami ceramicznymi z czarno-białym wzorem lub imitującymi beton, drewno, naturalny kamień,

• kolorystyka wnętrza to szarości, czerń, biel, oraz naturalny brąz cegły i drewna,

• dodatki wykonane ze stali, lub czarnego drutu,

• świetnie sprawdza się czarna armatura,

• lustro okrągłe lub prostokątne w czarnej metalowej wąskiej ramie, lub bez ramy,

• kabina prysznicowa bez brodzika, szkło w zamknięte czarnych metalowych konstrukcjach,

• grzejnik wykonany z nieosłoniętych miedzianych, lub stalowych rur,

• oświetlenie nawiązujące do przemysłowego - metalowa lampa na łańcuchu, żarówki na widocznych kablach, lampa wisząca typu „pająk”.

Nawet mała łazienka w stylu loftowym może zachwycić. Czerpiąc ze stylu industrialnego, bawiąc się fakturami i stawiając na nietuzinkowe dodatki, z pewnością osiągniemy zamierzony cel.

Łazienka loftowa - skąd czerpać inspiracje?

Projektując loftową łazienkę, inspiracji szukajmy w amerykańskich poprzemysłowych budynkach z połowy ubiegłego wieku. To recesja sprawiła, że fabryki i magazyny stały się idealnym lokum dla artystów poszukujących nie tylko dachu nad głową, ale również inspiracji i przestrzeni. Surowe odkryte nieotynkowane cegły, betonowe powierzchnie oraz widoczne metalowe konstrukcje to cecha charakterystyczna stylu loftowego.

Aranżacja loftowej łazienki to minimalizm i oszczędność elementów wyposażenia, nie oznacza to jednak całkowitą rezygnację z dodatków. Zegar stylizowany na fabryczny, pojemniki z czarnego drutu, metalowe półki, regały i wieszaki oraz prosty ażurowy metalowy przypominający kratownicę panel ozdobny na ścianie dopełnią stylizacji i podkreślą loftowy charakter łazienki.

Autor
Jak zaaranżować łazienkę w stylu loftowym?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...