Coraz szersze grono producentów wanien, stawia na produkcję egzemplarzy wykonanych z drewna. Wanny drewniane nie tylko przynoszą poczucie komfortu oraz ciepła, ale także wyglądają wyjątkowo stylowo i klasycznie. O czy należy wiedzieć i pamiętać decydując się na wannę z drewna? Jaki jest koszt jej zakupu oraz gdzie najlepiej ją umiejscowić? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego artykułu.

Co wyróżnia wanny drewniane?

Drewniane wanny wolnostojące w większości wykonane są z twardych gatunków drewna., odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Często do drzew tych należą drzewa egzotyczne, które dzięki odpowiedniemu zaimpregnowaniu mogą z powodzeniem służyć przez długie lata. Drewniana wanna posiada warstwę ochronną z lakierów, której zadaniem jest zapewnienie nieprzepuszczalności wody oraz bakterii i brudów.

Wanny z drewna to nie tylko ekskluzywny wygląd. To również w pełni naturalny element wyposażenia o wyjątkowo długiej żywotności. Drewniane wanny do łazienki wyróżniają się w szczególności przyjemnym tworzywem z których są wykonane. Pomimo że w ostatnich latach wanny z naturalnych materiałów zyskały ogromną popularność, znane są one już od setek lat. 

Gdzie najlepiej postawić wannę drewnianą?

Głównym wyznacznikiem decydującym o umiejscowieniu wanny wolnostojącej jest ilość dostępnego miejsca. Właśnie z tego względu na długie lata zrezygnowano z instalacji tego typu wanien. Dziś z perspektywy czasu, odpowiedniego rozmieszczenia wyposażenia łazienkowego oraz kierując się przede wszystkim wygodą, wraca się do tej metody umiejscowienia wanny. Okazuje się bowiem że wanny drewniane, wolnostojące wcale nie muszą stanowić problemu, a ich zalety porównywalne są do wygód związanych z posiadaniem prysznica.

Aby jednak móc w pełni cieszyć się funkcjonalnością wanny wolnostojącej, najlepiej dysponować łazienka o metrażu co najmniej 8 - 9 metrów kwadratowych. Najczęściej wybieranymi wannami są te o wymiarach 140 - 200 cm długości, a najpopularniejsze wśród nich to te o długości 160 - 170 cm. Dużą rolę w wyborze odpowiedniej wanny ma także jej szerokość oraz wygięcie krawędzi. Warto więc dobrze przemyśleć zakup wanny wolnostojącej, zwłaszcza gdy powierzchnia łazienki nie przekracza czterokrotności powierzchni przeznaczonej pod wannę.

Czy ogród to dobre miejsce na drewniana wannę?

O ile drewniana wanna ogrodowa nie powinna sprawiać kłopotów w sezonie letnim, już na zimę potrzeba poświęcić jej odrobinę więcej uwagi. Kiedy temperatura spada poniżej zera należy bezwzględnie opróżnić wannę z wody. Lód posiada bowiem większą objętość niż woda i mógłby spowodować rozerwanie zbiornika. Ważne więc aby po sezonie zaplanować z wyprzedzeniem działania mające na celu przygotowanie wanny do sezonu zimowego.

Całkowite opróżnienie wanny polega nie tylko na wylaniu z niej wody, ale także na usunięciu jej z wszystkim przewodów, rur i węży. Nie zaszkodzi również przedmuchać przewodów sprężonym powietrzem. Wanna w ogrodzie stanowi nie lada ekstrawagancję. Kąpiel na świeżym powietrzu wzmacnia ciało oraz poprawia ogólne samopoczucie. Zwłaszcza gdy zewsząd otacza nas bloga cisza.

Jaki jest koszt drewnianej wanny?

Wyjaśniając poszczególne aspekty związane z wannami drewnianymi, zawsze musi pojawić się także wątek kosztów. A te niestety nie należą do najniższych. Trudno jednoznacznie oszacować średnią cenę wanny z drewna, gdyż np. wanny wykonywane na indywidualne zlecenie są rzecz jasna dużo droższe. Najtańsze wanny to wydatek około 20 tys. złotych.

Nie istnieje za to górny pułap cenowy, gdyż wszystko zależy od konkretnego zamówienia. Produkty te są w szczególności zamawiane przez hotele, centra SPA oraz nierzadko przez miłośników jachtów, pragnących posiadać taką wannę na ich pokładzie. Tak czy siak, ekstrawagancja posiada swoją cenę.

Wanna drewniana, zrób to sam

Wszelkie prace najlepiej zapoczątkować pomiarami. Jest to o tyle ważne w przypadku wanny, gdyż od jej rozmiarów uzależniona jest nie tylko aranżacja łazienki czy ogrodu, ale głównie wygoda użytkownika.

Następny etap to już zakup odpowiedniego drewna a dalej pocięcie go na deski o jednakowej grubości oraz szerokości. Z takich desek najpierw wykonuje się dno. Kiedy dno będzie już gotowe, można zabierać się do montażu ścian bocznych zbiornika. Po ich uformowaniu oraz pierwszej, wstępnej obróbce powierzchniowej, można nałożyć podkład.

Ostateczne prace związane z udekorowaniem i wykończeniem drewnianej wanny do łazienki lub ogrodu, należy rozpocząć dopiero po upewnieniu się co do szczelności zbiornika. Podczas pracy ważne jest aby prace te prowadzić sekwencyjnie, z pełnym zaangażowaniem oraz szczególna uwagą.

Wśród wszystkich dostępnych rodzajów powierzchni wanny drewnianej, wersja polerowana zapewnia największą wygodę i przyjemność. Jeśli pod wpływem polerowania osiągniemy idealną gładkość, wannie nie potrzeba już będzie żadnych dodatkowych materiałów, a w nagrodę użytkownik otrzyma bezpośredni kontakt z drewnem, naturalnym surowcem.