Trudny dylemat - jak wybrać kabinę prysznicową?

Czy lepsza będzie z brodzikiem, czy bez? Wady i zalety   Kabiny prysznicowe można podzielić na te z brodzikiem i kabiny bez brodzika nazywane też prysznicem walk in, czy kabiną otwartą. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto poznać, aby dokonań najlepszego wyboru. Zwłaszcza że wybór kabiny prysznicowej to decyzja na lata, a pochopna decyzja może sprawić, że prysznic będzie mało funkcjonalny lub niedopasowany do potrzeb domowników.

Kabina prysznicowa z brodzikiem - pozwala całkowicie wydzielić strefę mokrą, co ułatwia utrzymanie porządku w łazience. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są gotowe zestawy o różnych kształtach i rozmiarach, co ułatwia wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej. Co więcej, wysoki brodzik może doskonale zastąpić wannę podczas kąpieli malucha, czy prania ręcznego. Wadą może być mało atrakcyjny wygląd o ograniczenie w wyborze wielkości, czy kształtu ofertą sklepu. Kabiny prysznicowe z brodzikiem nie są też zalecane dla osób z problemami w poruszaniu się.

fot. Kludi

Kabina prysznicowa bez brodzika - to rozwiązanie, oferujące pełną dowolność w rozmiarze i kształcie kabiny prysznicowej. Zamontowana jest bezpośrednio na płytkach podłogowych, dzięki czemu cała podłoga ma tę samą wysokość. To sprawia, że jest to rozwiązanie idealne dla osób starszych, czy osób niepełnosprawnych, dla których pokonanie nawet niewielkiego progu może być kłopotliwe, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni.

Do takiej kabiny można wstawić krzesełko, czy wjechać wózkiem inwalidzkim. Dodatkowo kabina prysznicowa bez brodzika wygląda bardzo elegancko i pozwala na ciekawe zaaranżowanie łazienki, co sprawia, że aktualnie jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Niestety brak brodzika może spowodować wylewanie się wody i utrudniać utrzymanie łazienki w czystości. Trudniejszy jest też montaż tego typu kabiny, a niektórzy jako wadę wskazują również zimne płytki pod stopami.

Brodzik do kabiny prysznicowej - głęboki czy niski?  

Prysznic z brodzikiem to wciąż bardzo popularne rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Pozostaje tylko wybór odpowiedniej głębokości brodzika. Niski jest bardzo wygodny i zwiększa bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko potknięcia się. Dodatkowo łatwiej go utrzymać w czystości i wygląda lżej, przez co lepiej komponuje się z wnętrzem.

Z kolei prysznic z brodzikiem głębokim jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które umożliwia zastosowanie go jak wanny, zwłaszcza gdy jest to większy brodzik. Można w nim wykonać pranie ręczne, wygodnie wykąpać malucha, czy wykorzystać do innych czystości. Wybór więc niskiego lub wysokiego brodzika powinien był uzależniony od specyfiki rodziny i jej potrzeb.

fot. Opoczno

Z jakiego materiału wybrać brodzik do kabiny prysznicowej?  

Przy wyborze kabiny prysznicowej z brodzikiem ważny jest nie tylko jej kształt, wielkość i głębokość, ale i materiał, z którego wykonany jest brodzik.  

Brodzik akrylowy - najpopularniejszy i najtańszy rodzaj brodzika. Jest bardzo trwały, a jednocześnie lekki i łatwy w utrzymaniu czystości, a ewentualne rysy, czy niewielkie uszkodzenia można łatwo naprawić za pomocą specjalnej pasty. Dodatkowo szybko się nagrzewa i długo utrzymuje temperaturę, co zapewnia komfort podczas kąpieli.

Brodzik konglomeratowy - wykonany z mieszanki tworzyw mineralnych, żywicy i mielonego marmuru, a dodatkowo wykończony materiałem antypoślizgowym. Jest bardzo trwały, a jego największą zaletą jest fakt, że występuje w różnych kolorach, co pozwala na jego lepsze dopasowanie do wystroju łazienki.

Brodzik stalowy (stal emaliowana) - bardzo popularne rozwiązanie ze względu na wysoką trwałość i odporność na zarysowania. Dodatkowo brodzik stalowy często pokryty jest specjalną powłoką, która zapewnia lepsze spływanie wody, a więc i ułatwia czyszczenie. Dużą zaletą jest również fakt, że brodzik ze stali emaliowanej jest odporny na wszystkie środki chemiczne, więc można stosować dowolne środki czystości.

Kabina prysznicowa bez brodzika - dla kogo prysznic walk in?  

Kabina prysznicowa bez brodzika to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają problemy z poruszaniem się, a więc osób niepełnosprawnych, chorych, czy starszych. Taka kabina umożliwia bezproblemowe ustawienie krzesełka, czy wjechanie wózkiem inwalidzkim, a brak progu ułatwia swobodnie wejście. To też świetna opcja dla osób, które cenią sobie schludne, nowoczesne wnętrza - kabina prysznicowa bez brodzika prezentuje się wyjątkowo dobrze i można ją z łatwością dopasować do rozkładu pomieszczenia, dostosowując jej kształt i wielkość np. do wnęki.

Prysznic z brodzikiem - dla kogo będzie najlepszy?  

Warto pamiętać, że specyficzny montaż i rodzaj odpływu w kabinie bez brodzika sprawia, że nie w każdej łazience będzie on możliwy. Z kolei kabina prysznicowa z brodzikiem to rozwiązanie, które można z łatwością zastosować w każdej łazience. Wysoki brodzik jest bardzo praktyczny, oferując rozwiązanie, przypominające wannę. Trzeba też przyznać, że kabiny prysznicowe z brodzikiem mogą mieć dodatkowe opcje, jak wbudowany zestaw do hydromasażu, różne rodzaje natrysków, czy nawet radio. Co więcej, nowoczesna kabina prysznicowa może prezentować się naprawdę dobrze.

Zdjęcie otwierające artykuł: Opoczno