Jakie są rodzaje bidetów?

Podobnie, jak to jest w przypadku misek WC, bidety dzielą się na wiszące oraz stojące. Pierwszy z tych wariantów jest łatwiejszy do utrzymania w czystości, a jego mycie trwa krócej. Zajmuje też trochę mniej miejsca, dlatego chętniej wybierany jest do małych toalet. Warto jednak pamiętać o tym, że bidet wiszący wymaga instalacji specjalnego stelaża podtynkowego, a w niektórych przypadkach nie jest to możliwe i jedynym dostępnym wariantem pozostaje bidet stojący. Standardowe wymiary bidetów to około czterdziestu centymetrów szerokości oraz mniej więcej sześćdziesiąt pięć centymetrów długości, co upodabnia je do misek WC.

Wielkim ułatwieniem w spójnym aranżowaniu wnętrza jest fakt, że bidety często można kupić w komplecie z muszlą klozetową, dzięki czemu urządzenia pasują do siebie pod względem wielkości i stylistyki. Bidety różnią się również pod względem estetycznym. Na przykład zaokrąglone formy najlepiej sprawdzają się w przypadku klasycznych toalet lub toalet urządzanych w stylu vintage. Z kolei bidety wiszące w prostokątnych kształtach staną się gustownym dopełnieniem toalet urządzanych w stylu nowoczesnym.

Gdzie zamontować bidet w łazience?

Wybór odpowiedniego miejsca na bidet jest kwestią kluczową dla tego, aby można było z niego korzystać w wygodny sposób, dlatego tak ważny jest metraż i układ innych urządzeń w łazience. Zamontowany na lub przy ścianie bidet powinien pozostawić przynajmniej trzydzieści centymetrów przestrzeni po obydwu stronach, aby użytkownik mógł postawić w tych miejscach nogi.

Ważna jest również ilość przestrzeni pozostawionej przed samym urządzeniem, która powinna być dostosowana do wzrostu domowników. Jeśli pod tym względem diametralnie różnią się oni od siebie, to należy przyjąć uśredniony wzrost człowieka, a w związku z tym pozostawić przed bidetem przestrzeń mającą około sześćdziesięciu centymetrów. Dla człowieka o przeciętnym wzroście bidet powinien być zamontowany na wysokości około czterdziestu dwóch centymetrów. Najlepszym miejscem na montaż bidetu będzie miejsce pomiędzy toaletą a umywalką. Warto montować go też w takim miejscu, aby można było bez problemu sięgnąć po ręczniki zwykłe lub papierowe.

Jak wygląda montaż bidetu?

Montaż bidetu do złudzenia przypomina montaż misek WC. Bidety stojące są przytwierdzane do podłogi za pomocą śrub, a z kolei bidety wiszące zawiesza się na stelażu montażowym, który jest przymocowany do ściany i obudowany płytą gipsowo-kartonową oraz płytkami ceramicznymi. Górna krawędź bidetu powinna znajdować się na tym samym poziomie, co górna krawędź muszli klozetowej, co przełoży się nie tylko na wygodę, ale również walory estetyczne.

Do najprostszych systemów przytwierdzania bidetów stojących należy wkręt, który przechodzi przez otwór w ceramice. W niektórych bidetach system mocowania jest skrzętnie ukryty, co pomaga w utrzymaniu ich w czystości. W przypadku bidetów wiszących zainteresowani mają do wyboru stelaże instalacyjne do zabudowy lekkiej i ciężkiej. W pierwszym przypadku używa się do niego płyty gipsowo-kartonowej, a w drugim obudowuje cegłami, a całość wykańcza takimi płytkami, jakie znajdują się na ścianach całego pomieszczenia.

Warto pamiętać o tym, że każdy bidet wymaga baterii bidetowej, która może być zamontowana w otworze zrobionym w bidecie lub też w ścianie. Może być ona podwójna z zimną i ciepłą wodą lub też pojedyncza z dodatkowym termostatem, który pozwoli kontrolować temperaturę wody. Najnowsze modele bidetów posiadają zintegrowany przelew, który stanowi zabezpieczenie przed przypadkowym zalaniem łazienki.

Wady i zalety bidetów

Najważniejszą zaletą bidetu jest fakt, że pozwala on na utrzymanie higieny stref intymnych bez konieczności kąpania się czy korzystania z prysznica, co stanowi łatwe i szybkie rozwiązanie, a więc sprawdzi się w przypadku gospodarstw, w których żyje wiele osób. Jeśli więc w łazience znajduje się wystarczająco dużo przestrzeni, warto wykorzystać ją na montaż bidetu. Wadą bidetów dla wielu osób pozostaje fakt, że podmywanie się w niewygodnej pozycji może doprowadzić do rozlewania się wody na podłogę. Takie osoby wolą zdecydować się na bidetkę, która pozwala na podmywanie się bez konieczności wstawania z WC.

Ile kosztują bidety?

Na cenę bidetów wpływa kilka czynników, a przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane, oraz design. Standardowe bidety z ceramiki sanitarnej można kupić już za nieco ponad trzysta złotych, podczas gdy ich odpowiedniki z litego kamienia, które są dodatkowo pokryte powłoką ułatwiającą czyszczenie, to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Dużo droższe są również efektowne bidety w niestandardowych kształtach lub kolorach.