W jakich łazienkach sprawdzi się bidetka?

Tradycyjny bidet jest urządzeniem sanitarnym, które do tej pory o wiele częściej pojawiało się w toaletach publicznych niż prywatnych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest jego rozmiar i fakt, że wciąż większość łazienek w polskich domach nie należy do dużych pomieszczeń. W takim wypadku bidetka stanowi dla niego doskonałą alternatywę. Nie zajmuje przestrzeni użytkowej w toalecie, a pozwala domownikom na podmywanie stref intymnych po skorzystaniu z toalety dokładnie tak, jak bidet.

Jakie są rodzaje bidetek?

Bidetki dzielą się na dwa rodzaje, a mianowicie podtynkowe oraz natynkowe. Zaletą natynkowej baterii bidetowej jest łatwy montaż, ale trzeba liczyć się z tym, że zajmuje ona nieco więcej miejsca. Z kolei bidetka podtynkowa doskonale sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, w których króluje minimalizm. W tym wypadku cała instalacja jest ukryta w ścianie, co jednak więże się z określoną ingerencją w jej strukturę, dlatego też ten rodzaj bidetki powinien być uwzględniony w planach już na etapie remontu toalety.

Bidetki różnią się również walorami estetycznymi, a duża ilość modeli do wyboru sprawia, że z powodzeniem można dopasować je do innych elementów w toalecie tak, aby całość stanowiła spójną kompozycję stylistyczną i kolorystyczną. Na rynku dostępne są na przykład bidetki złote, które dobrze sprawdzą się w łazienkach utrzymanych w stylu glamour, czy bidetki czarne znajdujące zastosowanie w toaletach urządzonych w stylu industrialnym i nowoczesnym. Najbardziej uniwersalne są w tym wypadku bidetki chromowane, które zwykle pasują do wszelkich wnętrz, a ich kolor ładnie komponuje się ze srebrnymi kranami czy też elementami dekoracyjnymi. 

Montaż bidetki krok po kroku

Montaż zestawu bidetowego różni się w zależności od tego, czy montowana jest bidetka natynkowa czy podtynkowa. Postępowanie zgodnie z instrukcją nie powinno nastręczyć nikomu problemów podczas montowania bidetki natynkowej, ponieważ wystarczy podłączyć wąż z rączką bidetową do zaworu z ciepłą wodą, aby stworzyć w łazience nieskomplikowane urządzenie higieniczne.

Montaż bidetki podtynkowej jest bardziej skomplikowane i często wymaga wsparcia fachowców, ponieważ konieczna jest ingerencja w strukturę ściany i estetyczne wykończenie całości. Sam montaż polega na tym, aby wąż rączki bidetowej połączyć z baterią za pomocą śruby mocującej z łącznikiem i umieszczeniu korpusu baterii w otworze umywalki. Po przymocowaniu go trzeba przykręcić do niego śrubę z łącznikiem, a do łącznika znajdującego się na dole zamontować wąż. Do wolnego końca węża należy zamontować rączkę bidetową. Warto zwrócić uwagę na to, aby wąż był wystarczająco długi, aby zapewnić komfortowe użytkowanie. 

Jak używać bidetki?

Obsługa bidetki jest nieskomplikowana i intuicyjna, ponieważ na rączce bidetowej znajduje się przycisk z napisem auto-stop lub też możliwość dopasowania temperatury czy siły natrysku do indywidualnych potrzeb. Najważniejsze w tym rozwiązaniu jest jednak to, że korzystanie z rączki bidetowej nie wymaga wstawania z WC, przez co cały zabieg higieniczny jest szybki i wygodny. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zaspokojenia swoich potrzb i zadbania o higienę w jednym miejscu bez konieczności kucania nad bidetem.

Osoby posiadające niewielkie toalety docenią fakt, że urządzenie to nie zajmuje dużo miejsca, podczas gdy montowanie całego bidetu może być w takich sytuacjach dość problematyczne. Ponadto bidetkę można wykorzystać również do czyszczenia nad toaletą rzeczy, których nie chcemy czyścić nad wanną, a więc bywa urządzeniem wielofunkcyjnym.